Pražské nocľahárne pre ľudí bez domova sú už v prevádzke. Holandskí vedci majú novú nádej pre nevidiacich ľudí a v americkom Miami vzniká unikátny podvodný park.
So začiatkom decembra sa otvorili aj nocľahárne pre ľudí bez domova. Tento rok je navyše viac miest ako minulý rok: konkrétne 523.
Zariadenia fungujú spravidla tak, že do nich klienti prídu po 20. hodine a do 7:00 ich musia zase opustiť. Otvorená je napríklad loď Hermés či nocľaháreň Michle.
Čo je však nové, sú opatrenia proti Covid-19, ktoré sa v zariadeniach musia dodržiavať. Pri podozrení na nákazu daného človeka otestujú. V prípade, že sa pozitívna nákaza potvrdí, ide do izolácie či do zariadenia na Vyšehrade.
J. R. R. Tolkien stvoril Stredozem vo svojom dome v anglickom Oxforde. Presne tam Bilbo Bublík prvý raz stretol Gandalfa a ohyzdi, elfovia a hobiti sa tu vrhli do súboja.
Práve dom, kde Tolkien napísal Pána prsteňov, bude čoskoro znova na trhu. Aby sa však zachoval pre fanúšikov a spisovateľov, herci, ktorí stvárnili Tolkienove postavy vo filme sa prostredníctvom crowdfundingu snažia zohnať peniaze, aby ho mohli kúpiť. A to vrátane Gandalfa, teda Iana McKellena, a Martina Freemana, ktorý si zahral Bilba v Hobitovi. Ak sa im to podarí, dom sa stane prvým centrom venovaným autorom fantasy z celého sveta.
Architektonická firma OMA navrhla prvý podvodný sochársky park. Nachádza sa na pláži v americkom Miami a zahrnuje viac ako jedenásťkilometrovú atrakciu so šnorchlovacou trasou a umelým koralom. Park vzniká v spolupráci s podvodnými biológmi, výskumníkmi, architektmi a inžiniermi. Má navyše slúžiť ako prostredie pre ohrozené organizmy, propagovať biodiverzitu a podporovať pobrežnú odolnosť. Projekt bude dokončený v niekoľkých etapách, pričom prvá bude hotová v decembri budúceho roka. Tá bude zahŕňať aj inštalácie argentínskeho konceptuálneho umelca Leandra Ernlicha.
Vedci majú novú nádej pre nevidiacich ľudí. Sú ňou mozgové implantáty, tvrdia holandskí vedci po sérii experimentov s opicami. Vedci totiž vyvinuli implantáty s 1 024 elektródami – vodičmi, ktoré vedú elektrický prúd do vnútra mozgu a zase von. Vedci ich implantovali dvom makakom do vizuálnej kôry (teda časti mozgu, ktorá spracúva vizuálne informácie).
Pomocou odosielania signálov do mozgov opíc výskumníci vytvorili „fosfény“ – bodky svetla, ktoré je možné „vidieť“ alebo vnímať mozgom a dajú sa použiť na vytvorenie ilúzie tvarov a objektov.
Davida Beckhama preslávila jeho futbalová kariéra, no rovnako je slávny aj svojím vzhľadom. Nová kampaň ho však ukazuje tak, ako ste ho zrejme ešte nevideli.
Štyridsaťpäťročný hráč Manchester United a Real Madrid podstúpil počítačovú premenu, ktorá nám ukazuje, ako by Beckham vyzeral v 70 rokoch. Ide pritom o súčasť kampane americkej neziskovej organizácie Malaria No More, ktorá tvrdí, že medzi vedcami existuje presvedčenie, že malária sa dá vykoreniť počas jedného ľudského života. V kampani Beckham cestuje časom a jeho staršie ja hovorí divákom, že svet porazil maláriu – „najstaršieho a najnebezpečnejšieho nepriateľa“.
„V súčasnosti je boj ťažší ako kedykoľvek predtým. A ako otcovi mi láme srdce, že na maláriu zomrie každé dve minúty jedno dieťa.“
A to je od nás na dnes už všetko! Užite si víkend a dúfame, že sa budete po náročnom týždni tiež trochu rozmaznávať. Ako povedal český humorista Pavel Kosorin: