Napriek vysokým počtom nových nakazených ochorením Covid-19 vidí Andrej Babiš svetlo na konci tunela vo forme vakcíny. Na lepšie časy svitá aj v Číne, a to konkrétne v oblasti životného prostredia. A keď hovoríme o prostredí, pozrite sa, čo neuveriteľné vzniklo po ničivej explózii v Bejrúte…
Český premiér Andrej Babiš avizoval, že dôjde s najväčšou pravdepodobnosťou k ďalšiemu sprísneniu opatrení proti šíreniu koronavírusu. Podľa jeho slov ľudia stále nie sú dostatočne obozretní a výnimky v nariadeniach im umožňujú mnoho pohybu a sociálnych stykov.
„Naše čísla sú katastrofálne. Tento týždeň bude kľúčový. Keď sa nestane zázrak, budeme musieť opatrenia sprísniť. Bohužiaľ,“
Šéf vládneho kabinetu sa teraz upína k vakcíne, ktorá by podľa jeho slov mohla byť k dispozícii ešte v tomto kalendárnom roku. Česko objednalo z Európskej únie 3,5 milióna dávok, ktoré budú stačiť na zaočkovanie 1,75 milióna Čechov. V decembri by Česko mohlo dostať prvého pol milióna vakcín, ktoré budú určené pre ľudí starších ako 65 rokov, chronicky chorých či zdravotníkov a zamestnancov v sociálnych službách.
Spojené štáty americké zažívajú len pár dní pred dlho očakávaným súbojom o prezidentské kreslo medzi Bidenom a Trumpom strmý nárast pozitívnych testov na koronavírus. COVID-19 prekonala pred niekoľkými týždňami aj úradujúca hlava štátu. Prírastky nových nakazených prekonali v piatok 23. októbra rekord, keď pribudlo viac ako 83 000 pozitívnych prípadov. Náčelník štábu Bieleho domu Mark Meadows povedal, že v súčasnej chvíli už nie je možné kontrolovať pandémiu a samotné šírenie vírusu v populácii, ale je potrebné zamerať sa na vývoj a následnú distribúciu vakcín a zdravotnej starostlivosti.
„Vláda priznala, že vzdala boj s koronavírusovou pandémiou, aj keď je jej povinnosťou chrániť americký národ. Máva bielou vlajkou a dúfa, že ich ignorovaním vírus zmizne. To sa ale nestane.“
V Pekingu bolo zahájené rokovanie o ďalšom päťročnom pláne fungovania komunistického štátu. Rokovania prebiehajú za účasti generálneho tajomníka Ústredného výboru Si Ťin-pchinga. Čína určite bedlivo sleduje aj aktuálne prezidentské voľby v Spojených štátoch, hoci ani jeden z možných kandidátov pre ňu nie je ideálnym spojencom, ale skôr tlmiacou silou proti jej vzostupu. Už 14. päťročnica by sa mala primárne zamerať na technologický rozvoj zeme, ekonomickú sebestačnosť a otázku udržateľného rozvoja v nadväznosti na životné prostredie, ktoré je v Číne veľmi problematické. Zároveň si komunistickí úradníci stanovia ciele aj na ďalších pätnásť rokov dopredu. Zasadnutie prebieha až do štvrtka 29. októbra a pre médiá je uzatvorené.
Tridsaťtriročná libanonská umelkyňa Hayat Nazer vytvorila v hlavnom meste Bejrút inšpiratívnu sochu zo skla a sutín, ktoré tu zostali po ničivej augustovej explózii. V tunajšom prístavnom sklade vybuchol dusičnan amónny. Umelkyňa sa podieľala rovnako ako tisíce obyvateľov hlavného mesta na odpratávaní trosiek po tragédii. Práve počas týchto prác jej napadlo, že by mohla postaviť sochu. Ide o ženu, ktorá drží libanonskú vlajku. Zatiaľ nemá meno, ale zato má hodinky, ktoré ukazujú čas 6 hodín a 8 minút – presný čas bejrútskej explózie.
Kto by od tridsaťpäťročnej speváčky očakával nový album, bude sklamaný. Lily totiž spojila svoje sily s nemeckou firmou Womanizer a podieľala sa na výrobe luxusnej erotickej značky. Oranžovo-ružový vibrátor bol na trh uvedený s cenovkou 99 dolárov, teda asi 85 eur. Pri príležitosti vydania výrobku bola zahájená aj kampaň proti tabuizovaniu ženského potešenia, ktorej hlavnou osobnosťou a tvárou je práve táto rodáčka z Londýna. Chce vyvolať celospoločenskú diskusiu, ktorá by umožnila ľuďom otvorenejšie hovoriť o téme sebauspokojovania.
Benjamin Grant a Timothy Dougherty zostavili a vydali unikátnu knihu 250 satelitných a dronových fotografií s názvom Overview Timelapse: How We Change the Earth. Tá poukazuje na to, ako sa miesta na Zemi neustále vyvíjajú a prechádzajú fascinujúcou transformáciou. O dopadoch človeka na planétu Zem sa v posledných desaťročiach hovorí čoraz viac. Táto kniha len potvrdzuje, že riešenie otázok, ako sú klimatická kríza, skleníkové plyny, využívanie prírodných zdrojov či produkcia odpadu, nemôžeme odsúvať a ignorovať.
Teraz už máte kompletný prehľad o tom, čo sa v posledných hodinách udialo vo svete aj u našich susedov. Prajeme vám, aby vám tento pracovný týždeň utiekol ako voda. A ak by vás náhodou v návale povinností prepadali chmúrne myšlienky, nezabúdajte na múdre slová Anny Frankovej: