Horko-ťažko tomu uveriť, ale 1. október sa zapísal do myslí mnohých ľudí. Nie preto, že by bola vojna alebo vyčíňal koronavírus, ale z dôvodu smrti jedného z najobľúbenejších ľudí v Česku. Dnes je to rok, odkedy odišiel spievať do nebies Maestro Karel Gott. Pri jeho hrobe na cintoríne Malvazinky ale nebolo rušno ako minulý rok. Ľudia chodili v tichosti po skupinkách v priebehu celého dňa. Ticho spomínali, modlili sa a zapaľovali sviečky.
Na náhrobok, na ktorého podobe spolupracovala Gottova manželka Ivana s akademickým architektom Jiřím Deýlom a inžinierom Pavlom Štruncom, mnohí z nich položili kvety a zapálili pri ňom sviečky. Ľudia väčšinou pri hrobe mlčky postáli, niektorí z nich potom zamierili k ďalšiemu pietnemu miestu, Gottovej vile v pražskej Betramke.
„Prišla som z Pelhřimova. Utrhla som sa v práci. Pána Gotta obdivujem celý život, myslím na neho každý deň. Bol to ten najslušnejší človek a najúžasnejší spevák, akého poznám. Je mi z jeho odchodu stále smutno,“
Ostatní hovorili rovnako, nikto by o Karlovi nepovedal krivé slovo. Medzi spomínajúcimi boli ľudia všetkých vekových kategórií.
Hoci vdovu Ivanu nie je nikde na verejnosti vidieť ani počuť, pre ňu je dnešný deň ten najčernejší a svoje emócie vyjadrila na sociálnej sieti speváka.
„Niet dňa, ktorý by som na Karla nemyslela… Po tom, čo manželovi, a tým aj celej našej rodine, na konci roka 2017 znovu vstúpila do života vážna choroba, bol si plne vedomý toho, aké obmedzené množstvo času mu na tomto svete zostáva. Naučili sme sa spoločne radovať z každého ďalšieho dňa a žiť len a len prítomnosťou,“
„Počas natáčania Karlovi často nebolo dobre, ale snažil sa vyjsť režisérke maximálne v ústrety vo všetkých jej nápadoch. Točil do poslednej chvíle, ako len bol schopný. O to viac mi trhalo srdce, keď sa mnohé zábery nakoniec v dokumente nepoužili. Stálo ho to mnoho úsilia a premáhania, ale veľmi chcel, aby bolo vo filme všetko, čo mal na srdci.“
Film podľa Ivany rozpráva pravdivý a úprimný príbeh o mimoriadne úspešnom, milovanom, slávnom, a pritom skromnom, dobrom a slušnom človeku, ktorému bola tou vyvolenou a šťastnou ženou. Za to zostane podľa svojich slov až do konca svojich dní hlboko vďačná.
V marci budúceho roka by mala vyjsť oficiálna autobiografia Karla Gotta. Ivana Gottová a jej spolupracovníci sa rozhodli vydanie knihy plánované na jeseň posunúť, pretože potrebujú viac času na jej dokončenie. Autobiografia má obsahovať aj fotografie, dokumenty a archívne materiály, ktoré doposiaľ neboli publikované.
Internetové trhovisko Aukro pri príležitosti prvého výročia spevákovho úmrtia usporiada dobročinnú aukciu zberateľských medailí venovaných Gottovi. Akciu organizuje v spolupráci s Českou mincovňou, ktorá poskytla do predaja medaily pôvodne vydané ku Gottovým 80. narodeninám. Kolekcia medailí sa bude dražiť 12. októbra.
Karel Gott zomrel 1. októbra pred polnocou vo svojej vile v pražskej Bertramke. Liečil sa s akútnou leukémiou. Legenda českej populárnej hudby, ktorá ovplyvnila niekoľko generácií poslucháčov, mala 80 rokov. Fanúšikovia sa mohli s obľúbeným spevákom rozlúčiť 11. októbra v paláci Žofín, kam prišlo zhruba 49 000 ľudí. O deň neskôr sa konala zádušná omša v Katedrále svätého Víta, kam prišli príbuzní, priatelia, spolupracovníci, politici, speváci, herci, športovci a ďalší pozvaní hostia. Tento deň bol zároveň dňom štátneho smútku.