Top hledané
Výsledky (0)
O pôrodoch, o dôležitosti dýchania a o nebezpečenstve dnešnej doby v pôrodníctve.

Rýchla spoveď – pôrodník Antonín Pařízek: Problémom tehotných žien sú aj sociálne siete

Karolína Lišková
22.Nov 2020
+ Pridať na Seznam.cz
12 minut

Antonín Pařízek je jeden z najfundovanejších pôrodníkov v tejto zemi. Je vedúcim lekárom perinatologického centra a zástupcom prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe a 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej. Keďže november je mesiacom pľúc, pán profesor nám v rozhovore pre LP-Life.sk porozprával nielen o problémoch dnešných tehotných žien, ale aj o dôležitosti dýchania počas tehotenstva a pôrodu.

Antonín Pařízek.
Antonín Pařízek v bílém plášti.
Antonín Pařízek se studentkami.

Máme november, mesiac pľúc. Ako by ste opísali dýchanie u tehotných žien? Aké mávajú problémy počas tehotenstva?

V dýchacom systéme ženy dochádza v priebehu tehotenstva k významným anatomickým i funkčným zmenám. Tieto zmeny sú nevyhnutné najmä vzhľadom na zvyšujúce sa nároky na potrebu kyslíka matky aj plodu. K adaptácii dýchania dochádza už v prvých týždňoch po otehotnení. Zmeny sú riadené najmä hormonálne. Počas tehotenstva sa mení anatómia hrudníka ženy. Hrudný kôš sa rozširuje do strán. Na konci tehotenstva sa v dôsledku rastúcej maternice zvyšuje asi o 4 centimetre stav bránice (hlavný dýchací sval, pozn. red.) a aj keď mechanicky tlačí na pľúca, vitálna kapacita pľúc sa v tehotenstve nemení.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Do akej miery je dýchanie dôležité pri pôrode?

Dýchanie počas pôrodu je veľmi dôležité. Je nutná dodávka kyslíku na udržanie prietoku okysličenej krvi vo všetkých orgánoch matky. Prietok okysličenej krvi maternicou a placentou zohráva kľúčovú úlohu pri úspešnom zvládnutí nielen tehotenstva, ale predovšetkým pôrodu. Na druhej strane, nácvik dýchania v predpôrodných kurzoch býva tradične preceňovaný. Veľakrát je dokonca nesprávny. Činnosť dýchacieho svalstva, bránice a pomocného dýchacieho svalstva totiž môže spotrebovať veľké množstvo energie, ktorú žena obvykle potrebuje na záver pôrodu pri vypudzovaní plodu (odborne II. doba pôrodná). Ak rodička pri pôrode technicky nesprávne dýcha, môže nielen paradoxne spôsobiť poruchu prínosu kyslíka do plodu, ale často sa môže energeticky vyčerpať. Správny spôsob dýchania v I. dobe pôrodnej (otváracia doba, ktorá trvá 8 až 12 hod.), počas pôrodných bolestí (odborne kontrakcií maternice) predstavuje len hlboký a uvoľnený nádych a výdych. Chybný tréning „psieho dýchania“ v tomto prípade nie je na mieste. Tento spôsob dýchania (odborne voľná/úmyselná hyperventilácia) mnoho rodičiek pri pôrode nakoniec vôbec ani nepotrebuje. Ženy sa ale nemusia neznalosti správnej techniky dýchania počas pôrodu vôbec obávať. Skúsená pôrodná asistentka totiž dokáže mamičke s nácvikom dýchania pomôcť pri pôrode v priebehu 2 až 3 kontrakcií. Mimochodom, správna technika a koncentrácia na dýchanie môžu odviesť pozornosť ženy od pôrodných bolestí. Dýchanie je preto na prvom mieste nefarmakologického prístupu tlmenia pôrodných bolestí. Ak ale rodia ženy s bronchitídou alebo s infekciou horných dýchacích ciest, mala by sa im pri pôrode ponúknuť epidurálna analgézia. Pomôže rodičku uchrániť od nadmernej záťaže vyvolanej hyperventiláciou, ku ktorej dochádza pri bolesti počas kontrakcií maternice. Epidurálna analgézia môže v týchto prípadoch prispieť k prevencii akútneho zhoršenia pľúcnych funkcií.

Ako riešite „hysterické“ matky?

Aj takýmto ženám musíme vedieť pomôcť. V pôrodnici U Apolináře máme prepracovaný systém predpôrodných kurzov, pri ktorých naše najskúsenejšie pôrodné asistentky pripravujú budúce mamičky a ich partnerov na pôrod. Kurzy prebiehajú v časti budovy, ktorá sa nazýva AVE Centrum. V prevažnej väčšine prípadov sa podarí upokojiť a dobre pripraviť na pôrod aj takto nastavené ženy. Ak ani tento prístup nepomôže, máme v zálohe ešte pomoc klinickej psychologičky.

Počula som, že trend odkladať materstvo sa pomaly zase vytráca a vracajú sa mladé rodičky...?

Práve naopak, svoje prvé bábätko privádza na svet stále viac žien v pokročilom veku. Priemerný vek prvorodičiek v Prahe už presiahol 30 rokov. Úlohou lekárov je, aby sme upozorňovali širokú verejnosť, že tehotenstvo ženy v pokročilom veku neprináša z biologického hľadiska vôbec žiadne pozitíva. Záleží však, či žena rodí v 35 rokoch alebo v 45, či dokonca po 50. roku života. Medicína vie zvládnuť aj tie najzložitejšie prípady, ale z bežnej klinickej praxe vyplýva, že ženám v pokročilom veku často chýba skôr psychická energia ako tá fyzická. Popôrodná rekonvalescencia, nočné vstávanie, dojčenie, starostlivosť o dieťa, to sú faktory, ktoré ženy ďaleko viac vysiľujú, než keby mali vek menej ako 30 rokov.

Keby ste mali porovnať – čo riešili tehotné ženy v 90. rokoch a čo riešia teraz?

Počas posledných rokov nezostal bezo zmien ani taký konzervatívny odbor, ako je pôrodníctvo. Odpadli predtým bežne používané automatizmy, často hraničiace až s paternalizmom. Odbor sa stal otvorenejší. Pôrodné asistentky a lekári individualizujú prístup k tehotným ženám a snažia sa vyhovieť prianiam rodičiek a ich partnerov. Tehotné a rodiace ženy sa stali pre zdravotníkov partnermi. Zvýšila sa bezpečnosť pre matku a dieťa a je možné pozorovať aj väčšiu spokojnosť čerstvých rodičov s poskytovanými službami. V Česku sme nikdy v histórii nedosahovali lepších pôrodníckych výsledkov než v súčasnosti. Inak povedané, naša krajina sa zaradila na popredné priečky vo svete z hľadiska bezpečia pre matku a dieťa pri pôrode. To sú pozitíva.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Na druhej strane by som zmienil aj negatíva súčasnosti. Ženy rodia v pokročilom veku, majú veľa pridružených ochorení, problémy začína prinášať obezita tehotných. Rodička s hmotnosťou viac ako 100 kg nie je vôbec výnimkou, môj osobný rekord je pôrod ženy s hmotnosťou 200 kg. No a v neposlednom rade sociálne siete. Predovšetkým odbor pôrodníctva je totiž v dnešnej dobe na sociálnych sieťach vystavený skutočne záťažovej skúške. Niektorí autori hoaxov a fake news akoby úmyselne zneužívali obdobie krehkého rozpoloženia tehotných žien. Pod zásterkou tzv. dobrých rád sa môžeme dočítať more nezmyslov a niekedy dokonca až nebezpečných odporúčaní. Do odboru sa zvykli pliesť ľudia, ktorí nemajú zdravotnícke vzdelanie, dokonca ani žiadne podobné. Som presvedčený, že táto vlna vplyvom rozmáhajúceho sa kritického myslenia širokej verejnosti prehrmí a že sa situácia v budúcnosti znormalizuje.

Keď bol prvý lockdown, mnoho párov zostalo spoločne doma, niektorí sa rozviedli a iní naopak trávili karanténu sexom. Je to poznať na číslach? Budeme mať generáciu koronavírusových detí?

V súčasnosti neexistujú údaje, ktoré by nás jednoznačne informovali, či jarný lockdown prispeje k zvýšenej pôrodnosti v našej krajine. To poznáme až na prelome roka.

Ako konkrétne ovplyvňuje koronavírus vašu prácu? Ako sa zmenil život U Apolináře?

V pôrodnici U Apolináře máme veľké šťastie. Budovu pôvodne Zemskej pôrodnice navrhol popredný český architekt a stavbár Josef Hlávka. Postavil stavbu tvorenú zo šiestich pavilónov s jedenástimi traktmi. Práve pavilónový systém umožňuje dodnes v prípade potreby uzatvoriť jednotlivé časti budovy a zamedziť tak šíreniu infekcie. V súčasnosti máme izolačné miesta pre tehotné ženy, čerstvé mamičky v karanténe, ako aj také, ktoré sú Covid pozitívne. Dnes máme dostatok ochranných pomôcok, techniky a technológií. Naša klinika má od jari tohto roka vlastný krízový štáb, ktorý flexibilne reaguje úpravami prevádzky podľa aktuálnej epidemiologickej situácie a jednotlivých prípadov. Na rozdiel od jari môžu rodiace ženy pri pôrode sprevádzať ich partneri, dokonca aj v prípade cisárskeho rezu, aj keď je v lokálnej anestézii. Deti sa od matiek neseparujú. Bonding a dojčenie je v prípade dodržovania hygienických pravidiel odporučený aj u Covid pozitívnych žien. Ak to zdravie a stav matky a dieťaťa dovolia, je možné ich prepustiť domov skôr. Organizačne je teda na prvý pohľad všetko v poriadku. Ale… pôrodníctvo je odbor, ktorý nemožno za žiadnych okolností zastaviť ani obmedziť. Lekári, pôrodné asistentky, detské sestry si od jari nemohli poriadne odpočinúť. Niektorí si ani nemohli v lete vybrať dovolenku. Personál preto pracuje v únave a často vo veľkom strese. Málokto si vie predstaviť starostlivosť o tehotné a matky s Covid-19. Personál musí pracovať v zvláštnom izolačnom režime. Zdravotníci sa musia pri kontakte s Covid pozitívnou ženou chrániť – ochranný odev (ľudovo nazývaný skafander), respirátor, okuliare , návleky na obuv, niekoľko vrstiev rukavíc, a pritom spontánny pôrod trvá 8 až 12 hodín. Pôrodnica U Apolináře je perinatologické centrum pre Stredočeský kraj. Dvanástim pôrodniciam kraja pomáhame najmä v starostlivosti o ženy s predčasnými pôrodmi pred 32. týždňom tehotenstva. Často vysoko kvalifikovaná práca zdravotníkov v pôrodniciach si zaslúži veľký obdiv.

Myslíte si, že je vôbec dobré, aby pri pôrode rodička niekoho mala?

Partner pri pôrode je v súčasnosti v českých pôrodniciach bežnou záležitosťou. V pôrodnici U Apolináře sme boli historicky treťou pôrodnicou v krajine, ktorá začiatkom 90. rokov začala umožňovať prítomnosť otca pri pôrode. Prítomnosť partnera pri pôrode vítame. Na druhej strane, práve jarný lockdown spôsobil, že bol zákaz nielen návštev v pôrodníckych zariadeniach, ale dokonca aj otcov pri pôrode. Ministerské opatrenie sa stalo predmetom rozsiahlej kritiky. V tejto súvislosti sme realizovali štúdiu, ktorej výsledky na veľkom súbore žien z viac než tretiny pôrodníckych zariadení v ČR jednoznačne preukazujú, že bez partnera pri pôrode vôbec nedošlo zhoršeniu pôrodníckych parametrov, ktorými niektoré aktivistické hnutia, a dokonca aj časť odbornej spoločnosti pôrodných asistentiek strašila a vyvolávala tým stres najmä u žien, ktoré čakali na svoj prvý pôrod.

Povedzte nám, prosím, o predčasných pôrodoch: ako na tom sme? Dokážete dnes zachrániť naozaj takmer nezachrániteľné?

Dnešnej perinatológii sa darí držať počet predčasných pôrodov v našej krajine na veľmi nízkej a hlavne trvalo rovnakej úrovni. Pred termínom pôrodu porodí v ČR okolo 7 % žien, ročne sa narodí okolo 8 000 predčasne narodených detí. Kolegovia z najbližšieho odboru, ktorým je neonatológia, dnes dokážu bravúrne zvládať aj tie najťažšie prípady. Spoločne zachraňujeme nielen životy predčasne narodených detí, ale prispievame aj k ich vysokej kvalite života. V pôrodnici U Apolináře sa tím pôrodníkov a neonatológov špecializuje na predčasné pôrody v tzv. šedej zóne, keď sa pohybujeme na samotnej hranici životaschopnosti predčasne narodených bábätiek. Ide o medicínsky, ale i eticky veľmi zložitý problém. Tu sa ešte viac ako kdekoľvek inde veľmi citlivo venujeme komunikácii nielen so ženou, ktorá očakáva predčasný pôrod, ale aj s jej partnerom a často s celou rodinou. Ak taká rodina prejaví záujem zachraňovať dieťa za každú cenu, rešpektujeme ich rozhodnutie a naše tímy sa snažia maximálne vyhovieť požiadavke. Mimochodom, v súčasnosti sme v pôrodnici U Apolináře zaviedli program, pomocou ktorého môžeme predvídať mieru pravdepodobnosti, či nastane predčasný pôrod. Screening rizika predčasného pôrodu pomocou programu QUIPP je zdarma a platí pre všetky ženy z ČR. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.predcasnyporod.eu.

Čo vás na vašej práci tak baví, čo vás každý deň motivuje znovu vstať a byť najlepší?

Vybral som si odbor, ktorý patrí k najvýznamnejším odborom celej medicíny. Už pred 100 rokmi napísal pôrodník prof. Ostrčil vo svojej učebnici, že pôrodníctvo je najviac preventabilný odbor lekárstva. Inými slovami, podieľame sa na úrovni dlhodobej (celoživotnej) kvality života ľudí, ktorým pomáhame pri ich príchode na svet. To prináša pocit veľkej zodpovednosti a na druhej strane aj veľkej radosti.

Je tu pre vás ešte niečo nové, čo sa naučiť?

Noviniek je neúrekom. Stačí si sadnúť k počítaču a surfovať na odborných internetových perinatologických stránkach a človek okamžite objaví hromadu zaujímavostí, ktoré v poslednom čase niekto niekde objavil a publikoval. Bohužiaľ, inšpirácie je toľko, že na všetko jeden život jedného človeka nemôže nikdy stačiť.

Aký ste šéf?

Na túto otázku, pochopiteľne, neviem odpovedať. Musíte sa spýtať ľudí z nášho veľmi početného tímu. Sme jedným z najväčších centier v ČR. Jediné, čo môžem poznamenať, je to, že mojou ambíciou je dosahovať čo najlepších perinatologických výsledkov, inak povedané zaisťovať systém starostlivosti, aby sme dosahovali čo najvyššiu bezpečnosť pre matku a dieťa. Zároveň naše služby musia byť na takej úrovni, aby sme docielili spokojnosť rodičov, ktorí si vyberú našu pôrodnicu. Preto ako vedúci lekár musím byť na svojich spolupracovníkov náležite náročný, ale zároveň aj spravodlivý. Snažím sa mladším kolegom odovzdávať svoje skúsenosti a viesť ich tak, aby aj pre nich bolo dôležité čo najsvedomitejšie pracovať, dosahovať tých najlepších výsledkov a hlavne, aby mali túžbu sa neustále zlepšovať.

Máte tri deti. Kto im pomáhal s príchodom na svet?

Mám dve dcéry a jedného syna. Pretože platí staré múdre pravidlo, že lekár by nemal liečiť príslušníkov svojej rodiny, tak v prípade príchodu všetkých troch detí na svet som požiadal o pomoc svojich skvelých kolegov.

Sám ste mali koronavírus. Opíšte nám, ako ste to zvládali, priebeh, ponaučenie?

Áno, bol som identifikovaný na základe trasovania. Zúčastnil som sa odborného stretnutia, na ktorom bol jeden z účastníkov neskôr pozitívne testovaný na Covid. V predpísanej lehote som išiel na test, ktorý bol pozitívny. Bol som úplne asymptomatický. Karanténu som prežil tak, že som v okolí svojho prechodného bydliska veľa športoval, jazdil na bicykli a behal, aby som spálil vírusy v horných dýchacích cestách, dával som si večer pravidelne saunu.

Zvládol som aj dištančnú výuku. Na druhej strane, od jari v súvislosti s vírusom Covid-19 konzistentne tvrdím – vyhnúť sa panike, ale byť súčasne pokorný a dodržiavať primerané hygienicko- epidemiologické opatrenia. Veď o tom čínskom svinstve stále nič nevieme.

Počas prípravy textu tohto rozhovoru som sa dozvedel, že mám expozíciou koronavírusom vysoký titer. Rozhodol som sa, že pôjdem darovať plazmu, ktorá pomôže iným vážne chorým pacientom.

Čoskoro budú Vianoce – máte ich rád? Zúčastňujete sa príprav, ako je pečenie, nakupovanie atď.?

Úprimne, Vianoce mi vôbec nič nehovoria. Nebyť detí, tak by som ich osobne pokojne vynechal. Prekáža mi konzum, preto sa mu snažím vyhnúť. Za ideálny vianočný zážitok považujem návštevu divadiel a ešte radšej by som toto obdobie strávil ďaleko, niekde pri mori v zahraničí, čo sa mi ako pôrodníkovi nikdy nepodarilo. Chod pôrodnice sa počas vianočných sviatkov nezastaví a takisto pochopiteľne existuje povinnosť mať nočné služby. Spomínam si, že ako bezdetný som si dobrovoľne a pravidelne vyberal službu na Štedrý deň. V pôrodnici vždy panovala zvláštna pokojná a pohodová atmosféra.

V rýchlej spovedi ste mi opísali bolesť pri pôrode – vy sám ste nejakú podobnú zažili na vlastnej koži?

Bolesť je podľa WHO definovaná ako nepríjemná senzorická (laicky zmyslová) a emocionálna skúsenosť spojená s akútnym alebo potenciálnym poškodením tkanív. Bolesť je vždy subjektívna. Lenže pôrodná bolesť predstavuje zvláštnu kategóriu bolesti, má fyziologický pôvod. Pôrod je fyziologický dej a pôrodná bolesť je vlastnosť tohto prirodzeného deja. Bolesť sprevádza takmer každý pôrod. Je dokázané, že pôrod spôsobuje najväčšie bolesti, ktoré človeka môžu v živote postretnúť. Na druhej strane sa v tele organizmu ženy počas tehotenstva rozvíjajú mechanizmy, ktoré zvyšujú jej prah bolesti, a tým znižujú vnímanie bolestivých vnemov. Z toho logicky vyplýva, že muž taký stav nikdy nemôže zažiť.

Prečo sa hovorí, že gynekológ muž je lepší než gynekologička žena? Je to pravda?

Je to pravda, hovorí sa to, ale dôvod je mi neznámy.

Keby ste sa mali znovu narodiť, aké zamestnanie by ste si zvolili?

Určite opäť zamestnanie lekára. Často ďakujem veľkej zhode náhod, že ma osud zavial k štúdiu medicíny. Nepoznám krajší odbor. Som veľmi rád, že sa obe moje dcéry venujú medicíne. Jedna je neurologička a druhá ešte len začína lekárstvo študovať.

Venujete sa tehotným s myasténiou gravis – je pre ne problém otehotnieť, donosiť, porodiť? Ako sa ich tehotenstvo rieši?

Starostlivosť o tehotenstvo žien s myasténiou gravis vyžaduje veľmi úzku spoluprácu najmä s neurológmi, ktorí sa problematike myasténie venujú. Na Neurologickej klinike 1. LF UK a VFN v Prahe práve takéto oddelenie existuje. Otehotnenie a tehotenstvo prebieha u každej ženy s myasténiou inak. Niektoré ženy sa liečia konzervatívne, u niektorých je nutná radikálna chirurgická liečba s odobraním detskej žľazy (odborne tymektómia). U väčšiny žien je výsledok tymektómie veľmi priaznivý. Operácia pomáha dostať ochorenie pod kontrolu až v 90 % prípadov. Priebeh tehotenstva vždy sleduje súčasne s pôrodníkom aj neurológ. Ak nie je iné riziko, tak práve neurológ navrhuje spôsob vedenia pôrodu. Ak to okolnosti dovolia, pôrod prirodzenou cestou je vždy výhodou. Ak hrozí nervovosvalové vyčerpanie vplyvom pôrodnej záťaže, nezostáva než tehotenstvo ukončiť cisárskym rezom. Tu nastupuje do spolupráce ďalší odborník – anestéziológ. Dnes máme také možnosti, že aj u žien s myasténiou gravis sú výsledky z hľadiska matky aj dieťaťa podobné ako u žien úplne zdravých.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Fast confession:

Viete, pri narodení koľkých detí ste boli?

Bolo ich okolo 10 tisíc.

Akú bolesť by ste prirovnali k pôrodu?

Silnú kolikovú bolesť, o ktorej sa hovorí, že patrí medzi najsilnejšie bolestivé zážitky, ktoré človeka môžu v živote stretnúť.

Ako dlho trval váš najkratší pôrod?

To neviem. Viem, koľko trval najdlhší pôrod – viac ako osem hodín, cisársky rez, zložitá pacientka.

Aké pocity prežíva pôrodník po úspešne vykonanej práci?

Podľa toho, ako to prežíva mamička a jej partner.

Otec pri pôrode áno alebo nie?

Určite áno.

Domáce pôrody áno alebo nie?

Určite nie.

V koľkých rokoch sa žena považuje za starú rodičku?

To je arbitrárne dané, 35 rokov. Ale je rozdiel, či má mamička 35 alebo 45, alebo dokonca viac než 50.

Koronavírus a tehotenstvo – aký veľký je to problém?

Našťastie sa koronavírus tehotným vyhýba, ale už poznáme prípady v Českej republike, keď to zásadne komplikuje tehotenstvo a celkovo život maminky aj bábätka.

Problém dnešných tehotných žien?

Vek – ženy rodia v staršom veku. Obezita a sociálne siete.

Najslávnejšia rodička, pri ktorej ste boli?

No comment.

Čo robíte, keď nerodíte?

Športujem a bavím sa.

Čo vás dokáže nahnevať?

Ľahostajnosť.

Potraty áno alebo nie?

Záleží na rozhodnutí ženy a môžeme byť radi, že máme v Českej republike taký liberálny zákon.

Vymenujte svoje tri zlé vlastnosti.

To by mohla odpovedať maximálne moje manželka a je ich určite viac než tri.
Respondent sa pýta redaktora:

Ako sa pozná profesionálny novinár?

Tak, že si nepripravuje otázky dopredu.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Rychlá zpověď - Jiří "Denisa" Procházka:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - kaskadérka Hanka Dvorská:
Zobrazit článek