Jiří Votruba je už desať rokov primárom I. kliniky tuberkulózy a respiračných chorôb Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe. Okrem toho je aj autorom knihy Plicní rakovina. Väčšina pacientov pozitívnych na Covid-19 sa sťažuje na dýchavičnosť a zlé dýchanie. Nás zaujímalo, ako presne koronavírus napadá pľúca. V rozhovore pre LP-Life.sk otvorene hovoril aj o prvých nakazených v nemocnici a o testovaní lieku Favipiravir. Plošné uzatvorenie športovísk je pre neho peklo.
Nemal som príliš prognostické úvahy, ale povedal som si, že je tu zase pekne hnusná vírusová pneumónia (zápal pľúc). Máme každý rok niekoľko typov takých pneumónií, ktoré sú niekedy horšie, niekedy menej. Vtedy som ale mal pocit, že táto je fakt riadna, pretože nález na CT a snímkach hrudníka u pacientov je vskutku pestrý.
Masívny je vývoj výskytu pozitívnych ľudí, a to vôbec nemusí znamenať masívny vývoj počtu chorých. Ďalšia vec, že to, čo vidíme, je nárast počtu ľudí, ktorí sú s koronavírusom v nemocnici. To ale zase neznamená, že sú tam chorí na koronavírus. Nárast tých, čo na toto ochorenie zomrie, určite je. Keby sme sa však pozreli do našich štatistík, tak zistíme, že sú to pacienti, ktorí ho majú v čase úmrtia, nie že naň zomreli. Čiže môj pocit z toho celého je, že to je nie úplne dokonale opísaný výskyt inak obvyklých vírusových pneumónií, ktorý vídame každých pár rokov, a že je v spojitosti s tým vytvorené obrovské promo. Koronavírus má zrejme veľa peňazí, takže si dokáže zaistiť promo.
Aký máte názor na zavedené opatrenia? Myslíte si, že keby sa to v lete tak neuvoľnilo, druhá vlna by vôbec nemusela prebiehať?
Myslím si, že treba chrániť oslabených a chorých jedincov, ktorí sú teraz naozaj v ohrození. Že nie je žiadny dôvod na to, aby sme zatvárali školy, krčmy a podobne. Ja ten dôvod nevidím a ani som od našich epidemiológov nepočul žiadne presvedčivé dôvody, aby sa tak dialo. Že sa tak deje na celom svete neznamená, že to je správne. To je prvá vec. Je určite dobre, keď sú k sebe ľudia ohľaduplní. Keď ide človek za svojím dedkom, tak si vezme rúško a kúpi mu respirátor, vitamín D a ďalšie lieky, ktoré mu pomôžu prekonať to rizikové obdobie. Pretože teraz je rizikové obdobie, a to nielen, čo sa koronavírusu týka, ale aj v súvislosti s chrípkami a ďalšími nebezpečnými ochoreniami.
Sú to úplne iné ochorenia. Inak sa to správa, inak to vyzerá, má to iné symptómy a rádiologický rozvoj, jednoducho iná choroba. Zaujímavé je potom pýtať sa, či majú aj rovnaký dlhodobý dôsledok, pretože to je podobné. Keďže obidve vedú k ARDS (akútne postihnutie pľúc u dospelých), tak majú podobné pľúcne dlhodobé dôsledky. Akurát sa nevie, či koronavírus tých dlhodobých následkov nemá viac. Má ale ešte zaujímavé ďalšie prejavy – neurologický, kardiologický dôsledok. To sú veci, ktoré veľmi u chrípky nevidíme.
Ochorenie má niekoľko fáz. Prvá je fáza cievna, to sú tie zápalové odpovede. To je nesmierne zaujímavé, pretože tá je oveľa intenzívnejšia než napríklad u chrípky. A potom sa chytá v pľúcnom tkanive, kde vytvára také ložiská zápalu. Navyše tento koronavírusový zápal má tendenciu mať sekundárne infekcie (baktériami alebo veľmi často hubami), a to je takisto zaujímavé. Nie je to typické pre všetky vírusy, je to oveľa častejšie než u chrípky.
Nedávno sa na trhu objavila novinka, pomocou ktorej by sa pacienti mohli vyšetrovať bezdrôtovými sondami. Ako by tento prístroj mohol pomôcť v boji proti koronavírusu?
Vyšetrovanie pacientov bezdrôtovými sondami by šlo sonograficky, pretože pri koronavíruse vyšetrujeme krv, hlieny, rádiológiu a sonografiu. Pravdepodobne myslíte sonografické vyšetrenie, bezdrôtové, a to je niečo, čo už poznáme, čo je na trhu asi tri roky. Dokážeme s tým pracovať, ak by nám to niekto dodal. Sonografické vyšetrenie je dobré v akútnych prípadoch, keď si povieme, že ten pacient už má jasný zápal pľúc, a tým pacientov rozdelíme do nejakých skupín.
Všeobecná fakultná nemocnica bola jedna z prvých, ktorá mala možnosť testovať Favipiravir a Remdesivir. Ako tieto lieky pomohli pacientom s Covid-19?
Ešte nemôžeme hodnotiť, pretože pacientov bolo príliš málo na to, aby sme mohli robiť nejaké klinické závery. A navyše, keďže sme ten liek mali a máme k dispozícii, tak nerobíme žiadnu randomizáciu, že ho niekto dostane a ten druhý nedostane. Môj subjektívny pocit je, že Favipiravir, ktorý sme tu dávali a dávame, asi funguje.
Objavilo sa množstvo článkov a teórií o tom, že tí, čo pijú alkohol alebo fajčia cigarety, sú oveľa viac odolní proti nákaze. Čo je na tom pravdy?
Toto nikto nevie. Čo sa týka alkoholu, tak ten je imunosupresívny. Človek by musel byť neustále v liehu, aby mal takú hodnotu alkoholu v krvi, že by zabíjala vírusy. Takže s tým alkoholom si myslím, že je to hlúposť.
Čo sa týka fajčenia, to viem lepšie. Určite je to tak, že chronický fajčiar, ktorý má zničené pľúca fajčením a nakazí sa, má oveľa väčší problém a oveľa pravdepodobnejšie môže zomrieť. Je ale pravda, že na neveľkej vzorke asi 300 ľudí v Taliansku bolo predbežne opísané, nie preukázané, ale opísané, že aktívni fajčiari majú o niečo menšiu šancu, že koronavírus dostanú. Nerád by som z toho robil nejaké závery. Je to jedna, a ešte navyše nezaslepená štúdia, pretože túto štúdiu nikto zaslepovať nebude. Že by všetci mali začať fajčiť pre to, aby nedostali koronavírus, je samozrejme nezmysel.
Ako je to so športom? Môže nám nejakým spôsobom pomôcť s imunitou v tomto prípade a znížiť možnosť nákazy?
Jasné! Šport urobí všetko. Šport vám zlepší náladu, imunitu a obranyschopnosť proti vírusom. Čiže to, že sa teraz nemôže športovať a že mi zavreli telocvičňu, to ma strašne naštvalo. Najradšej by som niekoho potrestal.
Naozaj trénovať dych možno a my máme dokonca špeciálnych rehabilitačných lekárov a sestry, ktorí vedia trénovať bránicové dýchanie a dýchanie hrudnou stenou. Sú to techniky, ktoré sa dajú dobre nacvičiť, dýchanie proti odporu, aktívna stimulácia svalov. Takže áno, je to určite možné a každý by mal byť schopný sa také techniky naučiť, ak o to má záujem.
Ja osobne ich nepraktikujem. Raz som absolvoval nejaký kemp s jogou, kde som skoro umrel. To bolo fakt strašné. Išiel som tam vzhľadom na to, že to bol Fighters kemp. Potom ale vyšlo najavo, že Fighters kemp je iba dve hodiny denne a zvyšok je joga a vegánske jedlo. Nejako som to vydržal. Joga je naozaj ťažká! Bolo tam práve aj meditačné cvičenie, to mi teda celkovo nič nehovorí, pretože to neviem robiť. Ale nemám vôbec nič proti tomu, keď to niekto naozaj dobre ovláda, tak sa tým môže upokojiť, môže sa tým harmonizovať, mať zo seba dobrý pocit. To je podstatné aj pre to, aby mal človek dobrú imunitu, pozitívny vzťah k životu. Keď to niekto bude robiť dobre a dlho, tak potom blahoželám!
Úplne vážne, stále ma motivujú pacienti. Je to úžasné. Každý je trochu iný a každý z nich má iný problém.
Ako mediálny partner realitnej kancelárie Y&T Luxury Property by sme vás radi vyzvali k podpore zbierky organizovanej Nadačným fondom Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku.
Fond Naše plíce, ktorý založila realitná kancelária počas prvej vlny pandémie COVID-19, sa venuje podpore liečby respiračných ochorení u dospelých a detí.
„Som primárom pľúcneho oddelenia nemocnice na Karláku. Už 10 rokov pomáhame pacientom bojovať proti pľúcnym ochoreniam. Vyzývame vás, prosím, prispejte na ultrazvukový prístroj na včasnú diagnostiku ochorení pľúc. Viac informácií o tom, ako prispieť, nájdete na naseplice.cz.“
A prečo spojenie realitného biznisu a starostlivosti o zdravé pľúca? Elena Jakubovič, zakladateľka realitnej kancelárie Y&T Luxury Property, a jej tím veria, že dobre vybraný dom alebo byt je tým miestom, kde sa vám bude dýchať s ľahkosťou. A tento pocit by mali zažívať všetci.