Top hledané
Výsledky (0)
O vývoji kardiostimulátorov, záchrane životov a bezpečnosti lietania

Rýchla spoveď – vývojár Ondřej Šípka: Stačí jedna chyba a zomrú milióny pacientov

Karolína Lišková
16.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
7 minut

Čím sú muži starší, tým sú ich hračky drahšie. To by vám povedal aj Ondřej Šípka, riaditeľ divízie Medical Solutions v technologickej spoločnosti CertiCon, ktorá sa zaoberá vývojom softvéru. Je zodpovedný za skupinu bystrých hláv, ktoré vyvíjajú systém fungovania kardiostimulátorov. Vďaka tomu pomáhajú zachraňovať tisíce pacientov. V rozhovore pre LP-Life.sk sa manažér zveril, čo jeho práca zahŕňa a aká veľká zodpovednosť na ňom leží.

V CertiConu se vyvíjí nové systémy nejen do kardiostimulátorů.
Šípka je jako ředitel pod velkým tlakem.
Ondřej relaxuje v letadle.

Vyrábate systémy pre kardiostimulátory, máte lekárske vzdelanie?

Nie, mám skôr technické a manažérske vzdelanie.

Vy už ale hovoríte takmer ako lekár…

Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373,

To si myslím, že zďaleka nie, pretože viem, ako hovoria lekári. Chodíme na odborné konferencie, kde lekári vystupujú. Už sa občas chytáme, ale medzi nami a lekármi je skutočne priepastný rozdiel. Človek musí mať záujem, aby vôbec mohol robiť túto prácu. To je dôležitý predpoklad, ak k tomu človek nemá vzťah, tak v tom nemôže byť dobrý. Ak má človek záujem, ide to samé.

Čo nové ste sa naučili vďaka tomu, že testujete kardiostimulátory?

My vyvíjame softvér, ktorý potom uvádzame na trh. Naučil som sa riadiť veľmi komplexné projekty, v ktorých je extrémne množstvo navzájom prepojených prvkov, pracuje na nich napríklad 400 ľudí v troch alebo štyroch časových pásmach a každý podlieha inej agende. A napriek tomu, že je v nich strašne veľké množstvo skutočností, ktoré navzájom súvisia, naučili sme sa ísť za jedným cieľom a dosiahnuť ho. Aj keď to niekedy trvá, spravidla sa to ale zatiaľ vždy podarilo.

Čo vás tak ženie dopredu? Vraveli ste, že kým sa taký softvér zavedie, trvá to aj niekoľko rokov. Nedokážem si predstaviť, že na niečom pracujem sedem rokov, niečo práve nevychádza a ja viem, že tisícky pacientov na niečo také čakajú.

Hlavný hnací motor musí byť nejaká interná motivácia, to znamená, že človek sa nesmie hnať za peniazmi alebo benefitmi, ale za vyšším cieľom. Pre mňa je to napríklad práve to vedomie o tom, že v konečnom dôsledku pomáhame miliónom pacientov na celom svete. Videli sme príbehy, keď pacienti, ktorí boli uväznení na lôžku, mohli zrazu hrať tenis. Keď zaspávate s vedomím, že v konečnom dôsledku pomáhate ľuďom, je to fajn.

Nie je vám potom ľúto, že všetku slávu, chválu a vďaku pacientov získavajú lekári?

Nie je. Človek si v tom musí nájsť to svoje. Množstvo ľudí by malo očakávania, že na konci dostane pochvalu a potľapkanie po chrbte, ale mne stačí to vedomie.

Mnohým ľuďom tiež stačí vysoká výplatná páska.

Áno. To je tá nesprávna motivácia.

Predsa len je to ale vaše zamestnanie, takže to robíte pre peniaze.

Áno, ale nie primárne.

Ako to celé vlastne funguje? Kto rozhoduje o tom, že sa niečo také začne vyrábať?

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Na začiatku všetkého je nejaký problém, či už je to ochorenie srdca, nejaká skupina pacientov, ktorá má nejaké špecifické príznaky, inovácia alebo potreba byť lídrom na trhu.

To chcú byť všetci, nie?

Ja viem. Ale v tejto oblasti lekárstva to nie je také jednoduché. Človek musí priniesť technológie, ktoré sú najlepšie z najlepších. V súvislosti s tým vznikajú tisíce štúdií, ale naozaj tisíce. Lekári ich prezentujú na rôznych konferenciách a v rôznych časopisoch. To je tá vedecky orientovaná časť, v ktorej sa my nepohybujeme, aspoň nie v oblasti zdravotníctva, kde vzniká myšlienka priniesť niečo nové.

Len čo je tá myšlienka prezentovateľná a uchopiteľná, začínajú vznikať ďalšie štúdie, ktoré riešia, či bude vôbec možné vyvinúť nejaký produkt, ktorý dokáže riešiť problém, na ktorý bola zameraná jedna zo štúdií.

Uvediem príklad. Dnes vyvíjame systém, ktorý pomôže nastaviť kardiostimulátor lepšie, než ho nastavujú lekári dnes, a to tým, že zobrazí farebnú teplotnú mapu, či srdiečko reaguje na elektródy správne a najlepšie, ako vie. Dnes je to na umení lekára, ale do budúcna by mal mať lekár aj nejaké objektívne kritériá, nejaké dáta, ktoré bude schopný vyhodnotiť.

Tým, že zvýšime efektivitu toho, ako sú elektródy kardiostimulátora umiestnené, bude srdcový sval fungovať lepšie. Z kategorizácie pacientov, ktorí boli najprv takzvanými non-respondermi reagujúcimi veľmi slabo na chod kardiostimulátora, sa stanú responderi. To znamená, že im kardiostimulátor napomáha vrátiť sa do bežného života. My riešime taký projekt, ktorý to umožní nastaviť v reálnom čase.

Dnes sme ale v prvej pätine životného cyklu projektu a ešte len pripravujeme koncepciu systému s neistým výsledkom. Vieme, že keď to bude celé fungovať, čo bude od dnes za tri alebo štyri roky, bude to úžasná vec, pretože to rozšíri skupinu pacientov, ktorým budeme zlepšovať život.

Kto to platí?

Investori, zákazník. Máme za sebou veľmi silnú spoločnosť, ktorá si také veľké investície môže dovoliť. Nie je to tak, že sa zíde banda vedcov a dá dohromady dieru do sveta. Navyše, do úvahy treba brať aj ďalší fakt, že na to, aby bolo možné vyvinúť taký komplexný produkt, je potrebná kooperácia enormného množstva entít. Sú to vedci, lekári, technici, vývojári, manažéri.

Prirovnal by som to k niečomu, ako je raketový výskum. Ako to, čo robí Elon Musk, ktorý zostavuje raketu, aby bola sama schopná pristáť. My robíme to isté v oblasti zdravotníctva. Do niečoho musíte naliať veľa peňazí a donútiť ľudí spolupracovať na tej najvyššej úrovni s jasným cieľom. Tým cieľom je rozšíriť množstvo ľudí, ktorým kardiostimulátor zachráni život. A hľadáte tie cesty. To je spôsob, akým my spolupracujeme.

Je v tomto vaša firma svetovo nejakým spôsobom unikátna?

Máme priamych konkurentov na Ukrajine, Slovensku, v Amerike a Indii. Unikátni sme v tom, že máme veľmi dlhodobé doménové znalosti. Ostatní konkurenti prinášajú len technické znalosti, to znamená schopnosť napísať program. Ale my tam máme ešte doménový background. Schopnosť pochopiť, ako a na akých základoch kardiostimulátory fungujú, ako funguje celý ekosystém a ešte máme históriu. To nikto iný nemá, sme jediní. Vďaka tomu sme lídrami a neustále sa držíme. Sme primárni dodávatelia, dostávame najkomplexnejšie úlohy a máme najširšie portfólio projektov.

Vraveli ste, že cieľovým zákazníkom je najmä Amerika. Sú si vedomí toho, že sme tu u nás takí šikovní?

Jedna z vecí, ktorá nás odlišuje od ostatných, je to, čomu Američania vravia extra mile, že prinášame pridanú hodnotu. To je to, čo nás posúva ďalej. To znamená precíznosť, dokonalosť a kvalita.

Ste taký aj v súkromí?

Áno. Keby ste videli môj byt, mám ho zrovnaný podľa pravítka. Nemám ale OCD, len trošku. (smeje sa)

Ako by ste riešili situáciu, keď by niekto blízky z vašej rodiny potreboval kardiostimulátor?

Mám v blízkom okolí, ľudí s kardiostimulátorom, ale nie priamo v rodine. Sú to mladšie ročníky. Snažil som sa ich spojiť so správnymi ľuďmi. Síce nemáme kontakty priamo na lekárov, snažíme sa ich ale nasmerovať tak, aby hľadali to najlepšie riešenie.

Myslím tým to, že ste tu vyvinuli nejaký systém, ale lekári napríklad ešte používajú niečo iné. Ste schopný tam sám zaintervenovať?

To, bohužiaľ, nedokážeme. Výhodou ale je, že to, čo tu robíme, je to najlepšie na svete, čo dnes existuje. Ide o prémiové produkty v oblasti zdravotníctva. Existuje niekoľko konkurentov, ale to, čo robíme my, je skutočne najlepšie. Keby som mal intervenovať, tak by to bolo odporučenie, aby hľadali kardiostimulátory nášho zákazníka.

Videla som operáciu v Nemocnici na Homolce, pri ktorej lekári zavádzali pacientke najmenší kardiostimulátor na svete. Ten ste takisto vyrábali vy?

Áno. Ľudské telo je dosť špecifické tým, že existuje obrovské množstvo chorôb a skutočností, ktoré ovplyvňujú spôsob ich liečby. A vy nemôžete pokryť jedným zariadením všetko. Každé z týchto zariadení, spomínaná Micra alebo defibrilátor, slúži na niečo iné a je vhodné pre inú skupinu pacientov. Napríklad tú Micru by dnes štandardne asi nemohli dať niekomu, kto trpí atriálnou fibriláciou alebo má jej príznaky, pretože by mu v tom nepomohla. Naopak, určitý typ implantabilných defibrilátorov takejto osobe pomôže. V tom je ten rozdiel a lekár hľadá vždy to najvýhodnejšie riešenie.

Uvedomujete si, že je na vás vyvíjaný pomerne veľký tlak? Vnímate to tak alebo je to len práca?

To nejde brať len ako prácu. Možno to tak niektorí berú, ja si to ale beriem osobne, napríklad keď zažijeme nejaký neúspech. Pracujeme kontinuálne pod tlakom. Vnímam očakávania, ktoré sú na nás kladené, a sú to dosť napäté situácie. Aby ste mohli robiť top produkty, musíte byť o krok pred trhom. Aby ste to mohli dosiahnuť, musíte v správny čas nasadiť tie správne veci, a tam sa vytvára ten tlak. Často je spôsobený termínmi a zdrojmi. To je náš denný chlieb.

Ako relaxujete? Máte na to vôbec čas?

Športom, ten tomu veľmi pomáha. Rozhodol som sa, že nájdem inú sofistikovanú disciplínu, a tou je lietanie. Šport doplňujem ešte mindsetom, aby som sa zameral na správnu vec, ktorý mi sprostredkúva pilotovanie lietadla.

To je ale nebezpečné.

Prečo?

Niečo sa môže pokaziť, spadnete a zomriete.

Lietadlá a celá oblasť letectva je dnes postavená tak, aby bol systém naozaj bezpečný. Je to rovnako bezpečné ako lekárstvo. To je oblasť takzvaných „mission critical“ záležitostí, procesov a aplikácií. Letectvo funguje na podobných princípoch ako lekárstvo.

Vy o všetkom hovoríte tak, že nad tým skutočne premýšľate technicky. Konáte niekedy aj len na základe emócií?

Niekedy áno, ale radšej by som sa tejto diskusii vyhol. (smeje sa)

Je pre vás dôležité, aby váš životný partner tiež rozumel technickým veciam?

Nie. Vždy, keď som mal pri sebe niekoho blízkeho, tak to bola spravidla partnerka, ktorá pracovala v marketingu, teda umelecky zameraná.

Na čo sa tešíte, keď dokončíte tento projekt? Máte už vyhliadnuté niečo iné? A bude to takisto v oblasti zdravotníctva?

Čo sa týka projektov, je to taká „never ending story“. Neustále niečo robíme a vždy je to niečo zaujímavé. Nemôžem povedať, že sa teším, až nastane nejaký míľnik. Všeobecne sa v živote snažím zbaviť sa sústredenia na jeden míľnik. Človek má potom nejaké očakávania a keď sa nenaplnia, je sklamaný. Dlhodobo sa snažím od toho odpútať. Neteším sa na jednu vec, ale na to, že naďalej budeme pomáhať zlepšovať životy ľuďom na celom svete.

Ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Pri akej príležitosti sa vám zrýchli tlkot srdca?

Primárne pri adrenalínových športoch a tiež, keď pristávam v lietadle.

Keby som vám dala na výber, šli by ste sa radšej pozrieť na operáciu srdca alebo montovanie motora do nového airbusu?

Na operácii srdca už som bol, takže hoci je to krásne lekárske umenie, šiel by som sa pozrieť na montovanie motora do dopravného lietadla.

Veríte viac technike alebo úsudku lekára?

Asi úsudku lekára, ktorému dôverujem.

Čo by umelá inteligencia mala podľa vás dokázať do piatich rokov?

Primárne by mala pomáhať tam, kde je to nebezpečné pre ľudí alebo tam, kde je riziko zlyhania ľudského faktora.

Na koľko percent nahradí technológia ľudskú prácu do piatich rokov?

Technológie asi budú pomáhať tam, kde ľudia vykonávajú nejakú repetitívnu činnosť, ale netrúfnem si odhadnúť, na koľko percent.

Bez akej technickej vymoženosti si nedokážete predstaviť ani týždeň svojho života?

Reproduktor, Bluetooth a playlist na Spotify.

Veríte v nadprirodzené sily?

Som technik, verím v technologický pokrok.

Nočná mora riaditeľa divízie zdravotníckych riešení?

Pocit beznádeje a bezmocnosti.

S kým by ste šli na večeru: Trump, Putin, Kim Čong-un alebo Zeman?

Asi Trump, ale je to bez komentára.

Čo pre vás znamená luxus?

Mať prázdny kalendár a riadiť si čas podľa seba.

Kam by ste vzali dievča na prvé rande?

Na prechádzku večernou Prahou.

Čo robíte, keď vám zlyhajú motory, či už v lietadle alebo v živote?

Asi by som začal s úkonmi na núdzové pristátie.

Čo podľa vás chýba dnešnej spoločnosti?

Kritické myslenie.

Ako investujete do svojho zdravia?

Športujem a zdravo sa stravujem.
Respondent sa pýta redaktora:

Prečo si myslíte, že majú ľudia tendencie byť pesimistickí?

Pretože sa boja. Boja sa smrti a budúcnosti.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Rychlá zpověď - fotografka Alžběta Jungrová:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - bojovník MMA Makhmud Muradov:
Zobrazit článek