Organizátorov Signal Festivalu koronavírusová pandémia nezastavila. Festival digitálnej a kreatívnej kultúry sa uskutoční od štvrtka 15. októbra do nedele 18. októbra. Po novom sa návštevníci môžu tešiť na pridanú festivalovú trasu v štvrti Holešovice, ktorá doplní obľúbené trasy vedúce cez Karlín a historické zákutia Starého Mesta.
Ôsmy ročník zjednotí pálčivá téma Plan B. Okrem toho, že sa organizátori spoločne s vizuálnymi umelcami chcú zamyslieť nad tým, čo môže človek urobiť pre planétu Zem a ako sa chovať udržateľne, mnohí umelci reagujú práve na pandemickú situáciu tohto roka.
Medzi najvýraznejšie česká mená tohtoročného ročníka patria umelci Milena Dopitová, Jiří Černický či dizajnérske duo Vrtiška & Žák. Chýbať nebudú ani slávne zahraničné štúdiá.
Dopitová na festivale predstaví kinetický objekt Jeff pri vodnej elektrárni na ostrove Štvanice a upozorní tak na dopady nezdravej existencie modernej spoločnosti na prírodu okolo nás.
Vizuálny umelec, tvorca experimentálnych a intermediálnych projektov a vedúci Ateliéru maľby na pražskej UMPRUM Jiří Černický pripraví tajomnú a pôsobivú projekciu vodných živočíchov skrytých v hlbinách oceána, ktoré sa prekvapivo dokážu premeniť na nositeľov jasného ekologického posolstva. Jeho inštaláciu Archaické aktuality návštevníci nájdu v prekrásnych záhradách Anežského kláštora.
Interaktívnu, hravú a energeticky úplne nezávislú kinetickú inštaláciu Rozkvétání světla vytvorili pre festival dizajnéri Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Rozhýbať techno-lúčne kvety môžu diváci sami na priestranstve pred budovou Main Point Karlín. Medzi najočakávanejšie umelecké diela patrí veľkolepá 3D projekcia od španielskeho štúdia Onionlab, ktorá premení známe prostredie Průmyslového paláca na Výstavisku Praha na jedinečný zážitok.
Víťazka otvorenej výzvy Signal Calling, ktorú organizuje festival v spolupráci so spoločnosťou PrusaLab, Kateřina Blahutová, zaujme návštevníkov hravou crowdfundingovou interaktívnou inštaláciou Živý les, ktorá reaguje na tému odlesňovania prírodnej krajiny. Festival nadviazal silnú partnerskú spoluprácu s ateliérom Time-Based Media na Fakulte umenia a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Študenti predstavia svoje inštalácie na nádvorí Klementina.
„Baví nás objavovať ďalšie možnosti žánru. Projekcia nemeckého štúdia Weltraumgrafik je abstraktná a hypnotická. Reagujú na svetovú pandémiu, ktorá zmenila všetko, ale nie všetko na zlé. Katastrofu vnímajú ako nový začiatok. Nechceme byť len negatívni a smutní. Spolu s umelcami by sme radi hľadali neobvyklé riešenia a alternatívne scenáre,“
Festival plánuje nové lokácie s menšou kapacitou a množstvo opatrení, vďaka ktorým bude festival maximálne bezpečný.
„Od začiatku krízy sme vedeli, že s prípravami festivalu pokračujeme a chceme ho uskutočniť. Jeho bezpečnosť sme intenzívne riešili s poprednými českými epidemiológmi. Maximálne sme skrátili čas, ktorý sa návštevníci zdržia na jednom mieste, a tým aj dĺžku inštalácií, ktoré bežia v slučke. Inštalácie sú rozumne plánované tak, že sa nikto nemusí zdržať dlhšie ako 15 minút. Plánujeme veľmi prísne hygienické opatrenia aj pre personál, ktorý stretnete na festivale, rovnako ako častú dezinfekciu všetkých festivalových priestorov. Samozrejme, počítať ale musíme so všetkým,“