V kontexte častých správ o kríze priemyslu aktuálne dáta od Českého štatistického úradu (ČSÚ) nevyznievajú až tak čierne. Hoci makroekonomickou optikou sú priemysel i stavebníctvo v negatívnych číslach, pohľad do budúcnosti nevetrí blížiacu sa katastrofu. Pozitívne dáta sa týkali predovšetkým bytových domov, v segmente by malo dôjsť k výrazne nadpriemernému výstavbe. Rodinné domy sú naopak na ústupe.
Nové údaje týkajúce sa priemyslu potvrdzujú trendy, o ktorých média často hovoria. V minulom roku niekoľko významných firiem zameraných na výrobu automobilov obmedzilo výrobu. Či už išlo o nemecký Volkswagen, francúzsko-taliansky Stellantis alebo európsku pobočku Fordu. Exportne orientovaným výrobcom automobilov vôbec neprospieva súčasné geopolitické napätie.
Výroba automobilov a ich súčastí je kľúčovou súčasťou českého priemyslu, podobne ako v iných európskych krajinách. A ani český automotive nevykázal za minulý rok príliš pozitívne čísla.
„Decembrový medziročný pokles priemyselnej produkcie najviac ovplyvnila výroba motorových vozidiel. Prejavil sa tu predovšetkým vplyv vysokého porovnávacieho základu z predchádzajúceho roka. Poklesla aj produkcia elektrických zariadení, predovšetkým komponentov pre automotive,“
problémy v automobilovom priemysle zdôraznil Radek Matějka, riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva a lesníctva, priemyslu, stavebníctva a energetiky ČSÚ.
V reči čísiel sa segment výroby motorových vozidiel, prívesov a návesov prepadol o 2,3%. Najhoršiu situáciu však hlási ťažký priemysel výroby základných kovov, hutníctvo a liatinárstvo. Zatiaľ čo automobilový priemysel oznámil rast hodnoty objednávok o 1,79%, tak hutnícky a liatinársky segment v tomto ohľade vyhliada prepad o 11,5%.
Na prvý pohľad optimismus nebudí ani celkový pohľad na index priemyselnej produkcie, ktorý slúži k európskemu porovnaniu. Česko za rok 2024 dosiahlo na hodnotu -1,2 bodu, ale len 8 krajín v tomto indexe dosiahlo na pozitívne hodnoty (najlepšie na tom bolo Dánsko s 8,3 bodu), ale aj tak ostal domáci priemysel nad priemerom krajín EU s hodnotou -2,5. Susedné Nemecko, ako kľúčový partner pre české firmy, v indexe obsadilo predposlednú pozíciu s -4,8 bodmi.
Darilo sa však českému exportu. Podľa aktuálnych dát sa v decembri bilancia zahraničného obchodu so tovarom v bežných cenách skončila prebytkom 6,8 mld. Kč, ktorý bol medziročne o 2,2 mld. Kč vyšší.
"V decembri medziročne vzrástol vývoz tovaru o 28,3 mld. Kč. Najväčší podiel na tomto výsledku mal vývoz počítačov a elektronických a optických prístrojov, ktorý sa medziročne zvýšil o 7,4 mld. Kč. Rovnaká skupina výrobkov mala najväčší vplyv aj na medziročný nárast dovozu,"
uviedla Jana Mazánková, vedúca oddelenia obchodnej bilancie ČSÚ.
Pohľadom štatistík príliš pozitívnych údajov nepripravilo ani stavebníctvo. V porovnateľnom indexe vypovedal segment ešte horšiu pozíciu Česka než v rámci priemyslu. ČR dosiahla na hodnotu -4,3 bodu, európsky priemer indexu pri tom činí 1,7 bodu.
„Stavebná produkcia v roku 2024 medziročne klesla o 2,4 %, a to vplyvom poklesu u pozemných stavieb. Inžinierske stavebníctvo sa udržalo na úrovni predchádzajúceho roka. Orientačná hodnota vydaných stavebných povolení minulý rok mierne klesla, ale nová výstavba vďaka výstavbe bytových domov zaznamenala medziročný rast. Bytová výstavba vo fáze dokončovania bola potom v útlme vo všetkých kategóriách,“
vysvetlila Petra Cuřínová, vedúca oddelenia štatistiky stavebníctva a bytového výstavby ČSÚ.
Jeden pozitívny údaj sa však v stavebníckej štatistike našiel. V roku 2024 stúpol počet začatých stavieb bytov o 2,2 %, ktorý síce znamenal pokles výstavby rodinných domov o 10,2 %, ale zároveň pomerne výrazný nárast výstavby bytových domov o 24,9 %.
Zdroje: autorský článok, ČSÚ, Ekonomický deňník