Sociálne siete, filtre a anime móda začali deformovať ideál nielen krásy, ale aj bežného života. Aby ste získali prácu v Číne, musíte spĺňať nielen odborné požiadavky, ale aj tie estetické. Niektorí zamestnávatelia dokonca ponúkajú aj vykonanie plastických operácií nádejným kandidátom. Na vine sú sociálne siete, anime, K-pop a všadeprítomné zkrášľujúce filtre.
Musíte vyzerať práve tak, ako na filtroch aplikácií. Honbu za krásou a naivné predstavy o tom, ako ľudské telo vyzerá, to možno k ľudskej povahe patrí. A snáď nad tým aj v najhoršom prípade mávnuť rukou s tým, že mladí z toho vyrástu. Že si možno len sťažujú trh so vzťahmi. Web BBC však zverejnil úplne šokujúcu reportáž.
Mladé (nielen) ženy sú však zranené niečím ešte horším. Vyraďovaním z pracovného trhu. Strach, že sa neuživia alebo skončia na podradených a zle platených pozíciách, je v spoločnosti vo všeobecnosti zameranej na výkon, luxus a dokonalosť mocným hnacím motorom.
Jedna úloha recepčnej vyžaduje, aby kandidáti boli „najmenej 160 cm vysokí a esteticky príťažliví“, zatiaľ čo administratívna práca vyžaduje „príťažlivý a elegantný vzhľad“.
píše sa v absolútne šokujúcej reportáži BBC.
Smer, ktorým sa plastické úpravy uberajú, je dvojaký, hoci má mnohé spoločné. Prvým je byť dokonalým ideálom ázijskej krásy. Maximálne roztomilý vzhľad a odstránenie všetkého, čo nie je dokonalé. Predstavme si napríklad krásnu gejšu. Teda niečo také. Úpravy nosu, pokožky, tvarov tváre.
Druhý smer tiež mieri k roztomilosti, viac však mieri na vzhľad bielej rasy alebo anime postáv. Túžba po viac otvorených očiach žene dievčatá na operácie viečok.
Dominujú aj liposukcie, ak sa dievčatám nedarí udržať sa na váhach okolo 40 kg.
Po hormonálnej liečbe kvôli chorobe sa jej hmotnosť za dva mesiace zvýšila z 42 kg na 62 kg. Učiteľka dramatickej výchovy jej oznámila, že je príliš tučná a nemôže ísť na skúšky z herectva. Jej mama ju teda vzala na liposukciu. Dievča bola len čiastočne uspatá a dodnes je zákrokom traumatizovaná.
"Videla som, koľko tuku mi odobrali a koľko krvi som stratila,"
povedala.
Ale tlak okolia i jej vlastné sebapohŕdačstvo ju v obore udržalo. Trauma bolo zabudnuté. Teraz 35-ročná Abby podstúpila viac ako 100 zákrokov, ktoré stáli pol milióna dolárov. Materi je za to, že ju prinútila k operácii vďačná.
Táto žena nakoniec nasadila na trendovú vlnu a zariadila si život v luxuse.
Stala sa spoluvlastníčkou kliniky krásy v Pekingu.
Injekcie na zoštíhlenie obličaja podstupuje mesačne, aby jej tvár vyzerala „pevnejšie a menej buclatá“. Ženy bežne podstupujú aj zákroky na zmenšenie čeľuste, odstraňovanie kostí z obličaja. Aplikuje sa botox za uši, aby sa uši naklonili dopredu, operujú sa spodné aj horné viečka pre nevinný rozšírený detský pohľad. Skracuje sa priestor medzi perom a nosom. Trendom je „detský vzhľad“.
Každý rok zaplatí za kozmetické procedúry 20 miliónov Číňanov. Mužov nevynímajúc, aj u nich je cítiť veľký tlak na dokonalý vzhľad. Operácie vyhľadávajú zatiaľ v drtivej väčšine mladé ženy vo veku 20-25 rokov. Nie len preto, že na ne majú, ale tiež sa kvôli nim zadlžujú, aby mali väčšiu šancu získať lepšiu prácu. Západné ideály, K-pop a anime hrdinky sa ale dostávajú do pozadia. Stále je znať aj vplyv používania filtrov u aplikácií sociálnych médií. Často si tak ľudia tvoria alter ego, ktoré nemá s reálnym vzhľadom nič spoločného.
Je tu však neprirodzenejší fenomén, ktorý všetko poháňa. Aplikácie ako SoYoung a GengMei využívajú algoritmy na „analýzu nedostatkov na tvári“ a odporúčajú operácie na mieru. Navyše, rovno vás spoja s klinikou. A čo je horšie, klinika má z takých klientov províziu. Dokonca aj viac ako sto naoperované Abby Wu táto aplikácia ukazuje stále nedostatky na krási.
Najväčším problémom sú nelegálne kliniky, ktoré vznikajú ako reakcia na vysokú dopyt. Výskum z roku 2019 našiel:
80 000 kliník bez licencie
100 000 lekárov bez kvalifikácie
Kliniky sa plnia tiež záujemcami o opravy nepodarených operácií. Yue Yue (28 rokov) je jednou z nich. Podstúpila výplne u kamarátky v nelegálnej klinike. Výplne stvrdli a pripadalo jej, že má pod kožou betón. Mnohé ženy končia s jazvami a zle sa hojacími ranami na tvári. Rady by sa vrátili k pôvodnému vzhľadu, ale už to nie je možné.
Pekná dievčina má v čínskej kultúre väčšiu šancu nájsť si bohatého ženícha, to by sa snáď dalo pochopiť. Ale aj mnohé pracovné pozície vyžadujú ženy po plastických úpravách. Napríklad, chcete-li byť konzultantkou krásy na klinike, musíte sama podstúpiť operácie. Tieto operácie sú často vykonávané na dlh.
Problém je, že dievčatá môžu o svoju prácu veľmi rýchlo prísť a končia v najhorších prípadoch znetvorené, zadlžené a bez práce.
Niektorí zamestnávatelia dokonca svoje zamestnankyne prekvapia tým, že im operáciu nariadia a na rozhodnutie a pôžičku majú dievčatá často aj menej ako hodinu.
Čína má opravdu veľký problém a táto oblasť je príkladom, kam až môže viesť prílišná honba za dokonalosťou, ktorá nie je len zlepšením života, luxusom, bonusom navyše, než životnou nutnosťou.
Zdroj: autorský text, bbc.com