Dedina sa v meandre Vltavy nachádzala dlhé stáročia predtým, ako k nej dorazila priemyselná revolúcia. Výrobné haly v Holešoviciach už často neslúžia svojmu pôvodnému účelu a upútali milovníkov moderného umenia a architektúry, k čomu prispieva prípad galérie DOX alebo Vnitroblocku. Dnes má štvrť charakter rezidenčnej oblasti, ktorá láka modernú architektúru a dynamicky mení svoj ráz za účelom komfortného bývania aj v menších detailoch, akým je projekt rekonštrukcie vnútroblokov pri staršej zástavbe.
Slovani sa okolo brehu Vltavy na mieste dnešných Holešovic usadili už niekedy v 6. storočí. Tradične sa venovali rybolovu a spájali svoj život s rytmom vltavských záplav. Dlhé storočia sa na tom veľa nemenilo. Obec, pomenovaná pravdepodobne po bezvousom mužovi "Holeši", ešte v polovici 19. storočia bola len väčšou dedinou čítajúcou cca 3 000 obyvateľov, aby sa po vzniku prvej republiky z Holešovic stala jedna z najľudnatejších častí Prahy čítajúcou v 20. rokoch 20. storočia už takmer 50 000 ľudí.
Na trvalý pobyt je dnes v miestnej časti Holešovice prihlásených podstatne menej ľudí. Za populačným boomom stála industrializácia a príchod radu priemyselných prevádzok. Všetko vyvrcholilo stavbou dráhy metra v 70. rokoch, aby sa priemysel začal z lokality odobrávať po nežnej revolúcii.
Povodne z roku 2002 sa na Holešoviciach tiež podpísali, hoci po regulácii toku Vltavy už oblasť dávno nebola zaplavenou lokalitou. Definitívne bol ukončený prevádzka miestneho prístavu pre riečnu plavbu, čo sa stalo akousi bodkou za priemyslovou érou Holešovic.
Z už integrálnej časti Prahy sa však nestalo mesto duchov. Voľné priestory pritiahli aktivity stavebníkov a developerov. Stavebníkov značne inšpirovala prístavná minulosť. Na mieste starého prístavu tu vyrostla kancelárska Lighthouse Waterfront Towers. Troj vežový mrakodrap, ktorý má v sebe naskladaných 19 poschodí sa už dlhšie radí medzi desať najvyšších budov tohto typu.
Podobne sa prístavnou minulosťou inšpirovalo aj multifunkčné centrum Port7, kde sa okrem iného nachádza rada obchodov. V jeho těsnom susedstve potom bola prestavaná bývalá mliekareň na rezidenčný objekt. Súčasne platí, že celá mestská časť nebola zrovnaná so zemou, aby uvoľnila priestor moderné architektúre a nájdeme tu aj romantickú staršiu výstavbu. Jej účelnosti sa potom venuje aj vedenie Prahy 7. Dnes Holešovice tiež ponúkajú radu rezidenčných lokalít.
"Vnútrobloky sú pre mnohých obyvateľov tými najbližšími zelenými miestami stranou od ruchu okolného mesta. Máme preto veľkú radosť, že sa podarilo ďalší z týchto priestorov vylepšiť, aby čo najlepšie mohol slúžiť nielen ľuďom z okolných domov. Spolu s parkom U Vody, ktorý sme otvorili minulé leto, ide o ďalšie príjemné zelené zákutie pre stretávanie a trávenie voľného času obyvateľov dolných Holešovíc, ktorí nemajú po ruke veľké mestské parky,"
Komentoval starosta MČ Praha 7 Jan Čižinský aktuálne projekty, ktorými sa snaží miestnym spríjemniť voľnočasové aktivity.
Lákadlom nielen pre miestnych sú v Holešovickom dve moderné kultúrne centrá. Každý môže navštíviť populárnu industriálnu kaviareň Vnitroblock doplnenú galériou moderného umenia, ktorá vo svojej produkcii prelína s tanečným štúdiom a artlabom.
Už svojim architektonickým spracovaním púta pozornosť miestny DOX. Centrum tiež svojim názvom odkazuje na minulosť lokality, ale samo skrýva pozoruhodnú minulosť. Kultúrny priestor, ktorý sa nechce obmedzovať len na výstavy ako ostatné "kunsthalle", sa vo svojich začiatkoch neodrazil od ruky natiahnutej k dotáciám, ale vznikol z vlastnej súkromnej iniciatívy kultúrnych mecenášov.
Pomník si tak vytvorili zdaňový. Minimálne prostredníctvom pohľadu na typickú drevenú vzducholoď, ktorá k DOXu neoddeliteľne patrí. Holešovice tak majú rozhodne, čo ponúknuť, aj keď už rad rokov nie sú ani rybárskou dedinou ani priemyselným centrom.
Zdroje: autorský text, DOX, Lighthousetowers.cz, Kudyznudy.cz, TZ MČ Praha 7