Top hledané
Výsledky (0)
Súťaž Stavba roku 2020 pozná svojich víťazov. Tento rok sa prihlásil rekordný počet súťažiacich.

Stavba roku 2020: Medzi víťazmi nechýba sklenený krištáľ či moderná modlitebňa

Linda Veselá
16.Oct 2020
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Pohled na sídlo Lasvit zepředu

Titul si odnieslo osem stavieb

Bývalý vodojem, modlitebňa, múzeum skla i rodinné bývanie. Titul „Stavba roku 2020“ získalo tento rok spolu osem projektov. A vy sa môžete spolu s nami na ne pozrieť!

Pohled na sídlo Lasvit zepředu
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterie zepředu

Dvojnásobná konkurencia

Prestížna cena sa udeľuje už 28. rok. Organizuje ju Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva spolu s Ministerstvom priemyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe a Zväzom podnikateľov v stavebníctve v ČR.

O udelení cien rozhodovala odborná päťčlenná porota a zbor expertov. A rozhodovanie bolo veru ťažké! Tento rok sa totiž do súťaže zapojil takmer dvojnásobok súťažiacich než obvykle, konkrétne až 84.

Dom zo skla

Sídlo firmy Lasvit v Novom Bore zaujme na prvý pohľad – dva pamiatkovo chránené domy prepája nový dom zo skla. Práve cez sklenené časti preniká dovnútra denné svetlo a v noci osvetlenie žiari von. Plášť aj strechu pokrývajú sklenené šablóny, ktoré vychádzajú z proporcií a pokladania bridlicových dosiek v regióne. V dome sa nachádza kaviareň aj rokovacie priestory, autormi sú Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

„Výnimočná podoba obnovy pamiatkovo chránených objektov a ich adaptácia pre novú funkciu spolu s originálnym novým stredným skleneným domom i materiálovo odlišným druhým čiernym na pozadí citlivo nadväzuje nielen na okolitú zástavbu, ale vytvára aj unikátny funkčný celok v centre Nového Bora,“

dodali porotcovia. Sídlo Lasvitu navyše získalo aj cenu verejnosti. A my sa nedivíme!

Otvoriť v galérii (13)
Pohled na moderní část sídla Lasvit
Pohled na moderní část sídla LasvitSource: Stavba roku

Otvoriť v galérii (13)
Sídlo Lasvit zevnitř
Sídlo Lasvit zevnitřSource: Stavba roku

Moderná modlitebňa

Spoločenské centrum s modlitebňou v Sedlčanoch dokazuje, že moderná architektúra sa nemusí obmedzovať len na veľké mestá. Železobetónový plášť s presklenou fasádou má šikmé steny i strechu a zaujme tiež neobvyklým interiérom. Druhým novým objektom je bytový dom so štyrmi bytmi.

Autormi sú Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeništa a Stanislava Blažková.

Otvoriť v galérii (13)
Společenské centrum Sedlčany zepředu
Společenské centrum Sedlčany zepředuSource: Stavba roku

Otvoriť v galérii (13)
Společenské centrum Sedlčany uvnitř
Společenské centrum Sedlčany uvnitřSource: Stavba roku

21 sál pre šport i zábavu

Multifunkčné kongresové centrum O₂ Universum stojí v pražskej Libni pri viacúčelovej hale O₂ aréna. Na štyroch poschodiach sa rozkladá 21 sál. Môžu sa v nich usporadúvať napríklad kongresy, športové akcie či koncerty. Celkovo sa dovnútra vojde až 10 000 návštevníkov. Autormi stavby sú Martin a Vladimír Vokatý.

„Citlivé urbanistické i architektonické prepojenie dostavby i časti arény so skôr realizovanou veľkou arénou zaujme každého okoloidúceho. A to svojím charakterom aj použitými materiálmi. Stavba prirodzene zapadla do mesta,“

ocenila porota.

Otvoriť v galérii (13)
 O₂ Universum zepředu
O₂ Universum zepředuSource: Stavba roku

Unikátna rekonštrukcia mosta

Pňovanský most prevádza vlaky cez priehradu Hracholusky na trati z Pňovan do Bezdružíc. Rekonštrukcia sa týkala výmeny troch hlavných oceľových polí a spevnenia spodnej stavby. Autorom je Ondřej Lojík.

„Konštrukčne i esteticky výnimočné riešenie rekonštrukcie mosta je umocnené využitím úplne unikátneho technologického postupu rotačnej výmeny pôvodných a nových mostných polí,“

vyzdvihla porota. Vznikla tiež lávka pre peších a cyklistov.

Otvoriť v galérii (13)
Most s projíždějícími vlaky
Most s projíždějícími vlakySource: Stavba roku

Otvoriť v galérii (13)
Pohled na most zepředu
Pohled na most zepředuSource: Stavba roku

Štýlové rodinné bývanie v Kojetíne

Od 60. rokov 19. storočia to bola stodola, ktorá však vyhorela. Neskôr vznikol na pozemku obytný ateliér. Dnes budova slúži ako moderné bývanie s átriom uprostred. Tentoraz sa k samotnému štýlovému obydliu pripojila aj prístavba, ktorá je k stodole napojená preskleným krčkom. Autormi sú Kamil Mrva a Radek Leskovjan.

„Umiestnenie do svahu, zelená strecha, priznanie betónu a otvorenie do átria vytvára mimoriadne výnimočný priestor,“

domnieva sa porota.

Otvoriť v galérii (13)
Pohled zepředu na rodinný dům
Pohled zepředu na rodinný důmSource: Stavba roku

Otvoriť v galérii (13)
Rodinný dům v Kojetíně
Rodinný dům v KojetíněSource: Stavba roku

Z vodojemu moderný dispečing

Pôvodný vodojem vznikol v 30. rokoch minulého storočia. Pýšil sa tým, že to bol prvý vodojem v Česku postavený celý zo železa a obohnaný tehlovým murivom. V 80. rokoch však začal byť nadbytočný a riešilo sa, čo s ním. Hovorilo sa dokonca o jeho zbúraní.

V roku 2015 sa zrodila myšlienka prerobiť ho na moderné viacúčelové centrum s vyhliadkovou vežou a riadiacim strediskom. V mieste bývalej nádrže je tak jeden z najmodernejších dispečingov v zemi. Jeho autormi sú Tereza Tejkalová a Michal Škrna.

„Stará oceľová konštrukcia budovy bola zachovaná a obnovená. Spojenie nového a starého vytvára unikátny celok,“

ocenila porota.

Otvoriť v galérii (13)
Pohled na vodojem zepředu
Pohled na vodojem zepředuSource: Stavba roku

Prístavba ako presklený krištáľ

Na začiatku stála typická zložka jabloneckej sklenenej bižutérie – sklenený krištáľ. Práve jeho vzhľad preto dostala prístavba k secesnej časti jabloneckého múzea. Jeho autormi sú Michal Hlaváček, Zdeněk Holek a Karel Musil.

Trojposchodový brúsený krištáľ zo skla a ocele má presklenú celú fasádu. Najvyššie poschodie slúži na krátkodobé výstavy či ako kaviareň, dole sa koná výstava. Nový krištáľ sa podľa organizátorov súťaže stal prirodzenou súčasťou prostredia.

Otvoriť v galérii (13)
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterie
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterieSource: Stavba roku

Otvoriť v galérii (13)
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterie zevnitř
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterie zevnitřSource: Stavba roku

Kompromis medzi domom a bytom

Bývanie blízko centra mesta, pritom v kľude a bez stresu. Presne to sľubuje Rezidenčný areál Park Masarykova Liberec, ktorý ponúka spolu šesť bytových domov. Jeho autormi sú Radim Kousal, Tomáš Rudolf, Richard Černý a Jana Jachanová.

„Architektonické riešenie vytvorilo výnimočnú podobu prepojenia s prírodou, vychádzajúcu z tradície záhradného mesta, ktoré prirodzene harmonizuje s takmer idylickou podobou miesta,“

podotkli porotcovia.

Otvoriť v galérii (13)
Rezidence Park Masarykova zepředu
Rezidence Park Masarykova zepředuSource: Stavba roku

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Josefov
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Josefov, Praha 1

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie