Bývalý vodojem, modlitebňa, múzeum skla i rodinné bývanie. Titul „Stavba roku 2020“ získalo tento rok spolu osem projektov. A vy sa môžete spolu s nami na ne pozrieť!
Prestížna cena sa udeľuje už 28. rok. Organizuje ju Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva spolu s Ministerstvom priemyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe a Zväzom podnikateľov v stavebníctve v ČR.
O udelení cien rozhodovala odborná päťčlenná porota a zbor expertov. A rozhodovanie bolo veru ťažké! Tento rok sa totiž do súťaže zapojil takmer dvojnásobok súťažiacich než obvykle, konkrétne až 84.
Sídlo firmy Lasvit v Novom Bore zaujme na prvý pohľad – dva pamiatkovo chránené domy prepája nový dom zo skla. Práve cez sklenené časti preniká dovnútra denné svetlo a v noci osvetlenie žiari von. Plášť aj strechu pokrývajú sklenené šablóny, ktoré vychádzajú z proporcií a pokladania bridlicových dosiek v regióne. V dome sa nachádza kaviareň aj rokovacie priestory, autormi sú Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.
„Výnimočná podoba obnovy pamiatkovo chránených objektov a ich adaptácia pre novú funkciu spolu s originálnym novým stredným skleneným domom i materiálovo odlišným druhým čiernym na pozadí citlivo nadväzuje nielen na okolitú zástavbu, ale vytvára aj unikátny funkčný celok v centre Nového Bora,“
Spoločenské centrum s modlitebňou v Sedlčanoch dokazuje, že moderná architektúra sa nemusí obmedzovať len na veľké mestá. Železobetónový plášť s presklenou fasádou má šikmé steny i strechu a zaujme tiež neobvyklým interiérom. Druhým novým objektom je bytový dom so štyrmi bytmi.
Multifunkčné kongresové centrum O₂ Universum stojí v pražskej Libni pri viacúčelovej hale O₂ aréna. Na štyroch poschodiach sa rozkladá 21 sál. Môžu sa v nich usporadúvať napríklad kongresy, športové akcie či koncerty. Celkovo sa dovnútra vojde až 10 000 návštevníkov. Autormi stavby sú Martin a Vladimír Vokatý.
„Citlivé urbanistické i architektonické prepojenie dostavby i časti arény so skôr realizovanou veľkou arénou zaujme každého okoloidúceho. A to svojím charakterom aj použitými materiálmi. Stavba prirodzene zapadla do mesta,“
Pňovanský most prevádza vlaky cez priehradu Hracholusky na trati z Pňovan do Bezdružíc. Rekonštrukcia sa týkala výmeny troch hlavných oceľových polí a spevnenia spodnej stavby. Autorom je Ondřej Lojík.
„Konštrukčne i esteticky výnimočné riešenie rekonštrukcie mosta je umocnené využitím úplne unikátneho technologického postupu rotačnej výmeny pôvodných a nových mostných polí,“
Od 60. rokov 19. storočia to bola stodola, ktorá však vyhorela. Neskôr vznikol na pozemku obytný ateliér. Dnes budova slúži ako moderné bývanie s átriom uprostred. Tentoraz sa k samotnému štýlovému obydliu pripojila aj prístavba, ktorá je k stodole napojená preskleným krčkom. Autormi sú Kamil Mrva a Radek Leskovjan.
„Umiestnenie do svahu, zelená strecha, priznanie betónu a otvorenie do átria vytvára mimoriadne výnimočný priestor,“
Pôvodný vodojem vznikol v 30. rokoch minulého storočia. Pýšil sa tým, že to bol prvý vodojem v Česku postavený celý zo železa a obohnaný tehlovým murivom. V 80. rokoch však začal byť nadbytočný a riešilo sa, čo s ním. Hovorilo sa dokonca o jeho zbúraní.
V roku 2015 sa zrodila myšlienka prerobiť ho na moderné viacúčelové centrum s vyhliadkovou vežou a riadiacim strediskom. V mieste bývalej nádrže je tak jeden z najmodernejších dispečingov v zemi. Jeho autormi sú Tereza Tejkalová a Michal Škrna.
„Stará oceľová konštrukcia budovy bola zachovaná a obnovená. Spojenie nového a starého vytvára unikátny celok,“
Na začiatku stála typická zložka jabloneckej sklenenej bižutérie – sklenený krištáľ. Práve jeho vzhľad preto dostala prístavba k secesnej časti jabloneckého múzea. Jeho autormi sú Michal Hlaváček, Zdeněk Holek a Karel Musil.
Trojposchodový brúsený krištáľ zo skla a ocele má presklenú celú fasádu. Najvyššie poschodie slúži na krátkodobé výstavy či ako kaviareň, dole sa koná výstava. Nový krištáľ sa podľa organizátorov súťaže stal prirodzenou súčasťou prostredia.
Bývanie blízko centra mesta, pritom v kľude a bez stresu. Presne to sľubuje Rezidenčný areál Park Masarykova Liberec, ktorý ponúka spolu šesť bytových domov. Jeho autormi sú Radim Kousal, Tomáš Rudolf, Richard Černý a Jana Jachanová.
„Architektonické riešenie vytvorilo výnimočnú podobu prepojenia s prírodou, vychádzajúcu z tradície záhradného mesta, ktoré prirodzene harmonizuje s takmer idylickou podobou miesta,“