Top hledané
Výsledky (0)
Overte si, či sa vám investícia do cenných papierov vôbec vyplatí

Sú výhodné dlhopisy naozaj také bezpečné?

Radek Polák
01.Jun 2021
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
"Cool" muž ve slunečních brýlích s penězi v ruce

Každoročne vydávajú české firmy dlhopisy za miliardy korún. Úrokové zhodnotenie u nich často prevyšuje 5 percent a niekedy sa dokonca blíži k 10-percentnej hranici. Ako ale ukazujú príklady niektorých českých značiek, ako sú Zoot alebo EMTC, nie vždy sa podarí tieto cenné papiere splatiť. Výsledkom je potom „sekera“ za stovky miliónov.

Krásná žena sedící na posteli a rozhazující peníze

Štát varuje

V časoch, keď inflácia začína opäť naberať na obrátkach, predstavujú dlhopisy pre investorov lákavú ponuku zhodnotenia peňazí. Kto za ne ale sľubuje vyšší úrok a tvrdí, že žiadne riziko nehrozí, ten nehovorí pravdu. Na to upozorňuje mimochodom aj ministerstvo financií, ktoré chce verejnosť ochrániť pred podobným investovaním a sľubuje preto aj boj proti tzv. podvodným korporátnym dlhopisom.

Otvoriť v galérii (3)
Mužská ruka podepisující smlouvu
Mužská ruka podepisující smlouvuSource: Freepik

Čo znamená uvedený krok v praxi? Emitent bude musieť po novom uvádzať na svojom webe informácie o svojom podnikateľskom zameraní a dĺžke trvania činnosti. Ešte dôležitejšia je nutnosť zverejnenia dvoch posledných účtovných závierok. Vďaka tomu sa okrem iného dozviete, v akej je firma vlastne finančnej kondícii. Teda či napríklad nemá priveľa dlhov už v čase, keď vydáva nové dlhopisy.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Na problém upozorňuje aj Jana Brodani, výkonná riaditeľka Asociácie pre kapitálový trh.

„Neskúsení investori dnes majú v korporátnych dlhopisoch veľmi rizikového typu, ktoré sú označované ako prašivé, zainvestovaných odhadom niekoľko desiatok miliárd korún.“

Stratené investície

Firmy väčšinou argumentujú, že peniaze z cenných papierov potrebujú na ďalší rozvoj. Len máloktorá z nich prizná, že dôvod môže byť aj iný. Napríklad len to, aby mali vôbec na samotnú prevádzku. Výsledok môže byť doslova tragický. V prípade skrachovanej EMTC, ktorá mala majetok za zhruba 200 miliónov korún (vyše 7,8 milióna eur, pozn. red.), sa záväzky voči investorom vyšplhali dokonca až takmer k miliarde!

Známy je tiež prípad e-shopu Zoot, ktorý držiteľom svojich dlhopisov dlžil takmer 240 miliónov korún (9,4 milióna eur, pozn. red.). Títo investori dostali späť len desatinu z toho, čo do firmy vložili. A to len vďaka faktu, že sa našiel nový investor, ktorý získal vo firme kontrolný balík akcií.

Otvoriť v galérii (3)
Mužská ruka podepisující smlouvu
Mužská ruka podepisující smlouvuSource: Freepik

„Týždenne nás oslovuje mnoho firiem, ktoré by rady emitovali dlhopisy. Osemdesiat percent z nich rovno odmietneme, s tými zvyšnými ďalej rokujeme,“

povedal už pred nejakým časom Jiří Helich zo spoločnosti Ceskedluhopisy.cz, ktorá sa uvedeným segmentom trhu dlhodobo zaoberá. Naráža tým pravdepodobne aj na fakt, že sa občas objavujú dokonca podvodné firmy, ktoré s nesplatením dlhopisov už od počiatku počítajú. K tomu je potrebné pripočítať fakt, že keď ide firma do insolvencie, držitelia nezaistených dlhopisov sú údajne poslední, ktorým sa dlhy vracajú.

Desať základných odporúčaní

Aby k podobným situáciám nedochádzalo, odborníci odporúčajú emitenta si dopredu „preklepnúť“. Zvládne to pritom aj ten, kto zrovna nie je inžinierom ekonómie. Stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel. Ide najmä o tieto:

Overte si, ako je firma na trhu zavedená a dôveryhodná.

Dlhopisy musia byť registrované v Centrálnom depozitári cenných papierov. To znamená, že majú tzv. ISIN – medzinárodnú identifikáciu príslušnej emisie.

Prečítajte si prospekt dlhopisovej emisie, ktorý je schválený Českou národnou bankou. Ide o základný informačný dokument smerom k investorom. Z materiálu by malo byť zrejmé, prečo emitent prostriedky zháňa. A ak taký dokument vôbec neexistuje, vedzte, že nemusí byť všetko v poriadku.

Oboznámte sa s tým, v akom stave je firemné účtovníctvo. To by malo byť v podobe auditovanej účtovnej závierky, ktorú overuje nezávislý subjekt.

Vďaka kontrole firemných finančných ukazovateľov budete vedieť, či má emitent dlhy, s akým objemom prostriedkov môže nakladať a množstvo ďalších dôležitých informácií svedčiacich o jeho finančnej kondícii.

Dopredu si zistite, aká je likvidita dlhopisov. Teda ako rýchlo a za akých ďalších podmienok ich bude možné v budúcnosti predať.

Vyplňte investičný dotazník, ktorý je s emisiou dlhopisov spojený. Obsahom dokumentu sú okrem iného informácie o tom, aký máte postoj k rizikovosti celej investície.

Ak je úrokový výnos z dlhopisu až podozrivo vysoký, nemusí to znamenať, že je taká investícia vždy tou najvýhodnejšou a najdôveryhodnejšou.

Rozhodne do dlhopisov neinvestuje všetky svoje finančné prostriedky. Vždy si ponechajte takú finančnú rezervu, ktorá vám prípadný výpadok príjmov dokáže pokryť minimálne na ďalšieho pol roka.

Ak vás v kútiku duše trápi akékoľvek podozrenie spojené s dlhopisovou investíciou, rozhodnite sa radšej pre konzervatívnejší spôsob uloženia peňazí. Zapojte do rozhodovania vždy najmä zdravý rozum a inštinkt.

Otvoriť v galérii (3)
Šťastný muž rozhazující kolem sebe bankovky
Šťastný muž rozhazující kolem sebe bankovkySource: Freepik

Česká ekonomika sa na úroveň, ktorá tu bola pred nástupom koronavírusovej pandémie, vráti najskôr asi až na budúci rok. Podľa čísel za apríl navyše inflácia presiahla 3 percentá. Pokušenie investovať práve do dlhopisov ako bezpečnejšieho prístavu bude preto v nasledujúcom období veľké. Nezabudnite ale na to, že žiadne cenné papiere nie sú úplne bez rizika.

Zdroje: Asociace pro kapitálový trh, hardyn.cz, e15.cz, iDnes, statnisprava.cz

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie