Jednou z celosvetovo najsledovanejších rodín je určite britská kráľovská rodina. Nie je tomu inak ani počas obdobia Vianoc, keď ľudia nadšene očakávajú, čo zo svojich osláv poodhalí kráľovná Alžbeta II. a ďalší príslušníci rodiny.
Tohtoročné Vianoce budú špecifické nielen u pozemšťanov bez modrej krvi, ale aj u britskej kráľovskej rodiny. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je, bohužiaľ, celosvetová pandémia. Napriek tomu, že svet sa nevzdával nádejí, pandémia stále pretrváva a ovplyvňuje medziľudské vzťahy po celom svete. V Spojenom kráľovstve už takmer tri mesiace platí pravidlo, že sa v miestnosti môže stretnúť len šesť osôb.
Dlho bolo otázkou, s kým sa za takýchto opatrení kráľovná Alžbeta II. stretne a či sa vianočné zoskupenie uskutoční tradične v kráľovskej rezidencii Sandringham v grófstve Norfolk, ktoré sa nachádza približne stoosemdesiat kilometrov od Londýna. Šepkalo sa, že by jej hosťami mali byť jej syn princ Charles so svojou manželkou Camillou, vnuk princ William so svojou manželkou Kate a, samozrejme, chýbať by nemal ani kráľovnin manžel Filip.
Z Buckinghamského paláca však prišla správa, že kráľovná so svojím manželom strávia vianočné sviatky vo Windsore.
„S ohľadom na súčasnú situáciu sa kráľovná s vojvodom z Edinburghu rozhodli, že Vianoce strávia vo Windsore. Uvedomujú si, že dosiaľ mohli tráviť každé Vianoce so svojou rodinou, a s ohľadom na súčasnú situáciu rozumejú, že jednotliví členovia kráľovskej rodiny majú aj rozdielne požiadavky,“
Neznamená to však, že kráľovná bude so svojím manželom úplne sama. Obaja počítajú s tým, že niektorých členov rodiny privítajú ešte počas decembra tohto roka, avšak v súlade so všetkými protikoronavírusovými opatreniami. Princ Charles strávi Vianoce so svojou manželkou Camillou vo svojom vidieckom sídle Highgrove v Gloucesteri. Kráľovnin vnuk, princ William, sa stále ešte v súvislosti s Vianocami definitívne nerozhodol a všetko sa snažia so svojou manželkou Kate poriadne premyslieť.
Odhliadnime však od súčasnej situácie: Darren McGrady, bývalý šéfkuchár kráľovskej rodiny, kedysi prezradil, ako obvykle vyzerá také sviatočné kráľovské menu. Podobne ako v celej Británii nesmie chýbať vianočný puding, ktorý sa nalieva do misiek a navrchu sa zdobí cezmínou. Ako príjemný bonus sa pre plnoletých polieva tvrdým alkoholom a pri servírovaní sa tento kráľovský múčnik zapaľuje. Samozrejme, nechýba ani tradičná morka, ktorá sa obvykle pečie s rôznymi plnkami. Tá sa potom servíruje so zemiakmi v rôznych podobách.
Zamestnanci kráľovskej rodiny samozrejme vidia aj „pod pokrievku“ a vedia preto, čo sa deje za zatvorenými kráľovskými dverami. V širokej verejnosti sa traduje, že si celá kráľovská rodina dáva obvykle bláznivé a predovšetkým praktické darčeky – nechýba tak záchodová doska, kúpacia čapica či mäkký darček v podobe ponožiek.
To zatiaľ zostáva otázkou, avšak s ohľadom na spomínanú koronavírusovú situáciu sa dá očakávať, že manželský pár strávi Vianoce spolu so synom Archiem v slnečnej Kalifornii, kam sa tento rok v auguste stihli presťahovať. Poďte sa spoločne s nami preto pozrieť na zvyky, ktoré dvojicu tento rok pravdepodobne čakajú.
Mnohých asi neprekvapí, že úplne tradičnou postavou spojenou s obdobím Vianoc je v USA dobre známy Santa Claus, ktorý všetkým poslušným deťom roznáša darčeky, a to v noci na 25. decembra. Čo ale také všeobecné tradície, ktoré Američania dodržiavajú? Čo sa týka vianočného stromčeka, býva dobrým zvykom, že sa medzi sebou susedia pretekajú, koho vianočný strom je vyšší a krajší. Nezaostáva ani súperenie o to, kto má na svojom dome viac svetielok a ozdôb, a ktorý dom z okolitého susedstva žiari najviac.
Čo sa týka tradičného vianočného jedla, za ten najtradičnejší možno považovať pečenú morku s plnkou, ktorá sa podáva s brusnicovou omáčkou. K tomu je obvykle na výber aj šunka, puding a roastbeef. No nepomýľte si tradičný český puding s tým americkým! V americkej verzii obvykle nájdete zázvor, orechy, slivky či hrozienka a klinčeky. Dôležité je však poznamenať, že práve tradičné vianočné americké jedlo sa u tamojších rodín často líši nielen podľa ich etnického pôvodu, ale tiež podľa konkrétneho štátu. Dobré pohostenie sa v Amerike často zapíja vaječným koňakom eggnog, jablčným ciderom či výbornou horúcou čokoládou. Mňam!
Konkrétne v Kalifornii navyše mnoho ľudí trávi vianočné popoludnie prechádzkou po pláži a sem-tam postavia nejaký ten hrad z piesku. Márne by ste teda pátrali po sánkujúcich sa deťoch. Tie namiesto toho uvidíte väčšinou na bicykloch či skejtbordoch. Nám dobre známu tradičnú európsku atmosféru plnú snehu a snehuliakov za oknami tak niektorí čerpajú v miestnom Disneylande, ktorý každoročne pripravuje špeciálnu výzdobu.
Na záver pre vás máme dve zaujímavosti. Sme naozaj zvedaví, ktorú z nich možno uvidíme u Harryho s Meghan. Tak šťastné a veselé i za oceán!
Americké deti zvyčajne píšu Santovi Clausovi – podobne ako u nás Ježiškovi. Zaujímavosťou však je, že všetky listy, ktoré deti v Amerike Santovi napíšu, dorazia do mesta v Indiane, kde má Santa Claus múzeum.
Vedeli ste, že Američania často zdobia svoje domy nielen cezmínou a dobre známymi cukrovými paličkami, ale tiež reťazami z pukancov?