Top hledané
Výsledky (0)
Libanonci sa boja ďalších nepokojov

Tragédia v Bejrúte: „Ocko mi volal, bol práve v meste, keď sa to stalo.“

Karolína Lišková
07.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty
Bejrút po katastrofě

Celý svet s napätím sleduje udalosti po utorkovej mohutnej explózii v Bejrúte. S ešte väčšou hrôzou v očiach čaká každý deň na nové správy aj čitateľka LP-Life.sk Kristýna K. s libanonskými koreňmi. Podľa informácií jej rodiny, ktorá žije práve v hlavnom meste Libanonu, sa miestni obávajú najhoršieho – občianskej vojny.

Keď sa stane niekde za hranicami nejaké nešťastie, tiež si vravíte: „Ešte, že je to ďaleko!“? A čo keby ste mali v danej zemi rodinu? Keď Kristýna sledovala správy o hrôzostrašnej explózii, stovkách mŕtvych a tisíckach ranených, bola v šoku. Strach o jej rodinu bol obrovský.

„Ocko mi volal, bol práve v meste, keď sa to stalo. Výbuch videl z balkóna nejakého domu. Vďaka Bohu je spolu s ostatnými v poriadku,“

zverila sa polovičná Češka LP-Life.sk a dodala, že otec zažil občiansku vojnu a podľa jeho slov taký výbuch nezažil ani počas nej.

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -, Praha 6

Otvoriť v galérii (2)
Lidé sledovali výbuchy z balkónů.
Lidé sledovali výbuchy z balkónů.Source: pixabay.com/djedj

Protesty nikdy neustanú

Libanon čelí problémom dlhodobo. Ľudia sú nespokojní s vládou, požadujú odstup vládnucich elít a hlásia sa o šancu na lepší život. Mohutné protesty prebiehajú od septembra.

„Ľudia sú tam skutočne naštvaní a zúfalí. Posledná kvapka bola, keď vláda chcela zdaniť komunikačnú aplikáciu WhatsApp. Potom prišla korona…,“

opisuje Kristýna a dodáva, že pandémia koronavírusu zem už úplne odrovnala. Všetko sa zatvorilo, ekonomika šla prudko nadol, chudobní sa stali ešte chudobnejšími… S nástupom leta a uvoľnením reštrikcií vraj miestnym svitla nádej, že by sa všetko mohlo vrátiť k dobrému, ale potom prišla táto tragédia.

„Moji príbuzní si myslia, že z toho bude vojna. Už je toho na tých ľudí jednoducho priveľa…,“

zverila sa mladá žena.

Otvoriť v galérii (2)
Bejrút zažil občanskou válku.
Bejrút zažil občanskou válku.Source: pixabay.com/mesuttoker

Chudákom nikto nepomôže

Podľa čitateľky LP-Life.sk je výbuch naozajstnou katastrofou pre každého, kto v zemi žije. Okolo pobrežia je všetko zrovnané so zemou, ľudia prišli o domovy, svoje biznisy, autá, cestu… Napríklad jej otecko pre pandémiu už osem mesiacov nepracuje, a teraz pracovať ani nezačne, pretože jeho zamestnanie jednoducho zmizlo. Síce všetci dúfajú, že zvyšok sveta Libanoncom pomôže, no Kristýna neverí, že peniaze pôjdu tým, ktorí ich potrebujú.

„Chudákov nikto nezabezpečí. Tam to nie je ako tu. Nie je tam taká dobrá infraštruktúra, neexistuje poistenie, všetko sa platí v hotovosti. Z osudu všetkých tamojších obyvateľov ma bolí srdce.“

Nevie, kedy uvidí rodinu

Kristýna sa do Libanonu za rodinou chystá už dlho. Lenže cestu jej vždy prekazilo tehotenstvo. A potom zase koronavírus.

„Chceli sme s manželom vycestovať a ukázať rodine naše dve deti… Dúfame, že budúci rok sa to snáď podarí.“

Čo sa stalo

V utorok 4. augusta 2020 okolo 18:00 miestneho času došlo v oblasti bejrútskeho hlavného prístavu k výbuchu veľkého skladu s potenciálne výbušnou látkou. Šlo o dusičnan amónny v množstve 2 750 ton. Táto chemikália dovezená z Gruzínska tam bola nekontrolovane a neodborne skladovaná už od roka 2013. Úplne náhle došlo k dvom detonáciám. Pri druhom, väčšom výbuchu vznikol ohnivý mrak a následne mrak v podobe hríba, ktorý sa valil na mesto. Vznikla veľmi silná tlaková vlna, ktorá zničila celé okolie vrátane samotného prístavu. Značne alebo úplne poškodila množstvo domov v meste a okrem iného vyrazila okná a dvere vo vzdialenosti až 10 a viac kilometrov. Výbuch bolo počuť až v Nikózii na Cypre, ktorá je vzdialená 240 kilometrov. Odhaduje sa, že sila otrasu dosiahla stupeň 3,3 Richterovej stupnice. Zahynulo 135 ľudí, zranenia utrpelo približne 4 000 osôb a ďalší ľudia boli nezvestní.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie