Každý, kto v uplynulom roku kúpil, predal alebo upravil vlastnú nehnuteľnosť, by mal byť na pozore. Už len niekoľko málo dní totiž zostáva do chvíle, keď musí byť podané daňové priznanie. V prípade, že to nestihnete, pokuta sa môže vyšplhať až na niekoľko stoviek tisíc korún.
Špecialisti finančnej správy sa v priebehu januára vydali do regiónov, aby ponúkli osobné konzultácie a pomoc s vyplňaním daňového priznania každému, kto počas minulého roka kúpil, predal alebo upravil svoj
, rodinný dom, chatu alebo pozemok. V poslednom januárovom týždni budú preto tiež mať navyše finančné úrady predĺžené úradné hodiny.Dôvod, prečo sa tak deje, je zrejmý. Termín podania dane, ktorým je koniec mesiaca, sa blíži. Úradné dokumenty sú navyše často pomerne zložité a ľudia si preto často nevedia rady, či sa na nich táto povinnosť vzťahuje. A ak áno, často netušia, ako by mali postupovať.
„Výjazdy do obcí sú medzi občanmi veľmi obľúbené. Oceňujú najmä možnosť získať osobnú pomoc s daňovými záležitosťami priamo vo svojej obci,“
povedala portálu Seznam Správy generálna riaditeľka finančnej správy Simona Hornochová.
To všetko sa deje v čase, keď sa menia miestne koeficienty, na základe ktorých sa táto daň vypočíta. Hlavnou novinkou je skutočnosť, že obce môžu pre tento koeficient využiť širší rozsah, a to od 0,5 až do 5. V minulosti uvedený rozsah začínal na čísle 1. Súčasne s tým sa zrušuje koeficient 1,5.
Napríklad v severočeskom Jablonci, ktorý je s viac ako 46 tisíc obyvateľmi druhým najväčším mestom v Libereckom kraji, mali od roku 2015 vyhláškou nastavený len základný koeficient podľa veľkosti obce na 2,5. Zastupitelia k tomu ale minulý rok vyhláškou pridali ešte koeficient 2, ktorým sa celá daň zdvojnásobí. Majiteľ rodinného domu o zastavené ploche 100 metrov štvorcových s pozemkom, ktorý minulý rok na dani zaplatil 752 korún, zaplatí tento rok 3654 korún.
„Keď si uvedomíme, kam sa cenové hladiny za posledné roky posunuli, koľko nás dnes stojí údržba mestského majetku, koľko nás stojí upratovanie, koľko nás stojí zimná údržba, tak si myslím, že vystačiť s tou sumou, ktorú sme vyberali posledných minimálne desať rokov, už nie je možné,"
vysvetlil pre LP-Life primátor mesta Miloš Vele.
Zvyčajne platí, že v čím menšej obci nehnuteľnosť máte, tým nižší koeficient pre vás bude platiť. Ak si túto hodnotu obec nestanoví, počíta sa hodnota jedna. Všetko si ale radšej skontrolujte, prehľad koeficientov nájdete na daňovom portáli Finančnej správy Českej republiky.
Novo musíte pri výpočte dane zároveň počítať s inflačným koeficientom, ktorého hodnota je aktuálne 1. V daňovom priznaní je potrebné, aby ste uvádzali aj také priestory, ako je garáž alebo obytné miestnosti, ktoré sú určené na prenájom turistom.
Ako sa daň z nehnuteľnosti vypočíta? Skladá sa z dvoch častí: jednak je to daň zo stavieb a jednotiek a ďalej potom daň z pozemkov. Pri stavbách je nutné určiť, akú má nehnuteľnosť rozlohu alebo zastavanú plochu v metroch štvorcových. Dôležité sú aj ďalšie informácie, ako je napríklad počet poschodí. Uvedené údaje, ktoré je možné nájsť v katastri, sa potom násobia už spomínaným koeficientom. Priznanie sa podáva na územnom pracovisku v kraji, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak ich máte viac, potom je potrebné priznanie podať v každom z uvedených krajov zvlášť.
Využívať sa dá hneď niekoľko ciest, ako je možné podať priznanie. Asi najčastejšie používaným je elektronický formulár na Daňovom portáli Finančnej správy ČR alebo Online finančný úrad. Pripojíte sa tam elektronickým občianskym preukazom s aktivovaným čipom, službou MojeID alebo cez bankovú identitu. Formulár sa posiela elektronicky alebo cez dátovú schránku. V minulosti sa formulár často doručoval na úrad osobne či poštou. Tieto možnosti sa samozrejme môžu uplatniť aj teraz. Ale ruku na srdce: nepôsobí to na vás predsa len trochu zastaralo?
Koľko zaplatíme? Vo väčšine prípadov výška dane z nehnutelnosti neprekročí 5 tisíc korún. Ak je však táto suma vyššia, dá sa počas roka rozdeliť aj na viac splátok.
Ak ale u vašej nehnuteľnosti v uplynulom roku nedošlo k žiadnym zmenám, bude vám daň vymenená automaticky. Daňové priznanie v tom prípade podávajte až na jar potom, čo vás k tomu finančný úrad vyzve.
Pamätajte však na to, že ak daňové priznanie včas nepodáte, hrozí vám pokuta. Za každý deň omeškania je to 0,05 percenta z celkovej výšky dane. Sankcia sa však počíta až šiesty pracovný deň od konca januára. Vyhrávajú zároveň tí, ktorí by mali zaplatiť pokutu, ktorej výška nepresiahne tisíc korún. To však na druhej strane neznamená, že by ste mali uvedenú povinnosť podceňovať. Maximálna výška pokuty môže totiž dosiahnuť až na sumu vo výške 300 tisíc korún, ak peniaze do konca mája nepošlete. O povinnosti platiť pokutu rozhoduje správca dane na základe platobného výmeru.
O tom, aký podstatný príjem pre obce daň z nehnuteľností znamená, vypovedá skutočnosť, že len minulý rok sa vďaka nej vybralo 23,1 miliardy korún, čo bolo v medziročnom porovnaní o 85,6 percenta viac, než v predchádzajúcom roku.
Zdroje: autorský článok, vlastné dotazovanie, Seznam Správy