V Českej republike je už niekoľko zahraničných (nemeckých, anglických a amerických) tímov plných lekárov, odborníkov a špecialistov. Ich prítomnosť tu mala českým lekárom pomôcť v boji proti ochoreniu COVID-19. Ale pravdou je, že vojenskí zdravotníci neprišli fyzicky nikoho liečiť. Ide o vzájomnú výmenu informácií a konzultácie.
Tím vojenských zdravotníckych profesionálov z Národnej gardy Texasu a Nebrasky tu pomohol bojovať s pandémiou ochorenia COVID-19. Tím bol vybratý na základe rozsiahlych skúseností jeho členov s bojom proti koronavírusu v Spojených štátoch. Americkí zdravotníci mali radiť svojim českým kolegom a konzultovať s nimi osvedčené postupy.
„Sme vďační, že Národné gardy Nebrasky a Texasu budú môcť využiť svoje dlhoročné partnerstvo s Českou republikou pri pomoci nášmu spojencovi v núdzi,“
„Som rád, že títo vysoko kvalifikovaní americkí profesionáli prídu a podelia sa o svoje skúsenosti a osvedčené postupy s českými lekármi a sestrami. Som si tiež istý, že virtuálne spojenie s expertmi v Spojených štátoch prinesie prospech obom stranám,“
V pondelok sa uskutočnilo v Americkom centre stretnutie s Peterom Coldwellom. Ten priznal, že s návštevou Česka je viac než spokojný. So svojím tímom navštívil nemocnicu v Olomouci a samozrejme tiež narýchlo postavenú poľnú nemocnicu v pražských Letňanoch.
„Je neuveriteľné, akú skvelú prácu odviedla česká armáda v Letňanoch, urobilo to na mňa dojem. Ukazuje sa, že to tu aj u nás v Amerike robíme veľmi podobne,“
vyjadril sa na tlačovej konferencii lekár, ktorý v armáde pôsobí viac ako 40 rokov a ktorý je pôvodom Brit. Počas konferencie dokonca zažartoval, že mu v navštívených miestach chýbal výťah a musel chodiť veľa do schodov.
„Náš cieľ bol hovoriť tu s kolegami a overiť si postupy, aké testovacie a trasovacie stratégie volíme, a či by sme my alebo vy mohli robiť niečo inak,“
vysvetlil a dodal, že Američania si od Čechov odnášajú poznatok využívania plazmy od ľudí, ktorí už koronavírus prekonali. Podľa neho nebol tento spôsob v Amerike taký populárny, ale z našich poznatkov je vidieť, že potenciál využitia je značný.
„Musím povedať, že ma ohromila práca vašich lekárov a sestier, bol pre mňa úžasný zážitok vidieť ich pri práci,“
chválil lekár českých kolegov. On ani jeho kolegovia ale nemajú oprávnenie liečiť českých pacientov, čo ale vraj ani nebol cieľ ich cesty.
Sám Coldwell priznal, že ochorenie prekonal v lete, ale netuší, kde sa mohol nakaziť. Vraj zažil fázu kašľa, bolesti hlavy aj kĺbov a teplôt, ale sám si naordinoval kortikoidy a po dvoch týždňoch nastúpil bez problémov do práce.
So svojím tímom hodlá zostať v Česku do 24. novembra, ale nevylučuje, že keď to bude potrebné, zostanú aj dlhšie. Povedal, že v Prahe bol pred rokmi v role turistu, keď sa tlačil pri pamiatkach s ostatnými ľuďmi, a teraz, keď ide na Karlov most, je ich tam dohromady päť, čo v ňom vraj vyvoláva zvláštny pocit. V nadchádzajúcich dňoch majú ešte v pláne navštíviť pražskú vojenskú nemocnicu a stretnúť sa so zástupcom ministra zdravotníctva.