Plánujete už dlhšie nákup nehnuteľnosti a vyčkávate na tú pravú chvíľu? Tak tá prišla pravdepodobne práve teraz! Českí poslanci totiž definitívne schválili koniec dane z nákupu nehnuteľnosti.
Daň z nákupu nehnuteľnosti je štyri percentá a platí ju kupujúci. Pri nákupe nehnuteľnosti za niekoľko miliónov tak rozhodne nejde o zanedbateľnú čiastku, na ktorú navyše nie je možné čerpať peniaze z hypotéky. Česká ministerka financií Alena Schillerová v minulosti už niekoľkokrát označila daň za nespravodlivú, podobný postoj neskôr zaujal aj Senát. V utorok večer nakoniec poslanci odhlasovali jej zrušenie.
Zákon podporilo 91 z 93 prítomných poslancov a jediné, čo teraz zostáva, je, aby ho podpísal prezident Miloš Zeman.
Podľa zakladateľky Y&T Luxury Property Eleny Jakubovič ovplyvní zrušenie dane z nákupu nehnuteľnosti najmä predaje drahších nehnuteľností, pri ktorých bude rozdiel skutočne výrazný:
„Takéto nehnuteľnosti sa väčšinou kupujú na účel bývania a rozhodne v tomto segmente pohnú realitným trhom.“
„Zadlženie a presvedčenie, že turisti sa vo vysokom počte do Česka nevrátia, budú aj naďalej dumpingovať ceny dlhodobých prenájmov,“
A ako to bude fungovať v praxi? Ľudia, ktorí majú podať daňové priznanie z dôvodu pandémie do konca decembra, daň už nezaplatia. Tí, ktorí ju už zaplatili, ju od úradov dostanú späť vo forme vratného preplatku. Opatrenie sa tak týka ľudí, ktorí svoj vklad na kataster dokončili v decembri 2019 alebo neskôr.
Pozmeňujúci návrh však prináša aj ďalšie zmeny – predlžuje tiež majiteľom takzvaný časový test z 5 na 10 rokov. Ak teda človek predá svoju nehnuteľnosť, ktorú nepoužíva na vlastné bývanie, do 10 rokov od jej kúpy, musí zaplatiť daň z príjmu. Opatrenie začne platiť začiatkom budúceho roka.
Od budúceho roka sa tiež znižuje limit odpočtu úrokov z hypotéky od základu dane z príjmu na polovicu, teda na 150 000 českých korún (asi 5 615 eur, pozn. red.) Limit tak zostáva v plnej výške už len do konca roka!
„Ponuka na trhu nie je neobmedzená a dobre viete, že množstvo úradov počas karantény nefungovalo, čo v konečnom dôsledku brzdilo stavebné povolenia,"
„Dlhodobo sme sa o toto usilovali, pretože oba dva návrhy (zrušenie dane z nákupu nehnuteľnosti a zachovanie daňových odpočtov, pozn. red.) pomôžu všetkým ľuďom, ktorí si chcú zaobstarať vlastné bývanie. Vlastnícke bývanie je jednou zo základných životných istôt a štát by mal vytvárať podmienky na jej získanie,“
„Úsilie sa vyplatilo. Po niekoľkých rokoch sme z opozície vybojovali zrušenie dane z nákupu nehnuteľnosti. Pri dnešných cenách bytov ľudia museli štátu posielať skutočne veľa peňazí. Teraz im peniaze zostanú a môžu si za ne byt napríklad čiastočne zariadiť.“