Top hledané
Výsledky (0)
Pôvodne boli svadby v Kanade jednoduché a náboženské, hlavne pod vplyvom európskych osadníkov. Postupom času sa rozšírili tradície ako biela svadobná roba a vďaka rôznym prisťahovaleckým komunitám sa do svadobných zvyklostí začali miešať aj rôznorodé kultúrne prvky.

Beriem si Kanaďana: Nezosobášení súrodenci snúbencov nosia vtipné ponožky a tancujú, zatiaľ čo na nich dav hádže peniaze

Kristina Valachyová
09.Apr 2025
+ Pridať na Seznam.cz
10 minut
Svadobný pár

V súčasnosti sa však svadby čoraz viac sústreďujú na osobný príbeh páru - často sú nábožensky nezávislé a mnohí novomanželé sa rozhodujú pre ekologickejšie a udržateľné možnosti. Kanada je známa svojim multikultúrnym prístupom, čo sa odráža aj na svadobných obradoch, ktoré sa neustále vyvíjajú. Manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú v Kanade na národnej úrovni legálne od roku 2005.  Láska a záväzok zostávajú hlavným posolstvom každej svadby.

Svadobný pár
Svadobný pár
Svadobný pár
Svadobný pár

Kanadská svadba môže mať niektoré rovnaké prvky ako česká svadba. Oteckovia stále chodia po uličke krásne nevesty. Majú podobné obrady, kokteilové hodiny a recepcie. Existujú však nuansy, ktoré nemožno vynechať. Kanadské svadby majú v sebe zakorenené zvyky, ktoré sú premyslené, zábavné a majú historický význam.

Predsvadobné tradície v Kanade

Svadobný večierok (Wedding Social)

Jednou z netradičných, ale populárnych udalostí pred svadbou je tzv. „svadobný večierok“, známy aj ako Manitoba Social alebo Winnipeg Social. Ide o spoločenské podujatie, často spojené so zbierkou na svadbu – hostia platia vstupné, jedlo a nápoje a výťažok ide na svadobné náklady. Večierok sa koná vo väčších, cenovo dostupných priestoroch, s hudbou, tancom, lotériami a dražbami.

Staršou tradíciou, ktorá sa teraz považuje za zastaranú, bol „trousseau tea“. Matka nevesty zorganizovala obed alebo večeru pre okoloidúcich priateľov a kohokoľvek iného, kto nebol nevyhnutne pozvaný na svadbu. Na západnokanadských prériách sa niekedy podávala výberovka koláčov, pečiva a cukroviniek.

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

Tanečná zábava s ponožkami (Sock Hop)

Táto veselá tradícia je rozšírená najmä vo frankofónskych oblastiach, najmä v Quebecu. Počas zábavy nosia slobodní súrodenci snúbencov farebné, často nesúradné ponožky a tancujú zábavné tance, kým hostia na nich hádžu peniaze. Tieto financie potom slúžia ako dar pre novomanželov.

Autokolóna s trúbením (Processional with Honking Horns)

V niektorých častiach Kanady, najmä v Quebecu, je zvykom, že ženíchova rodina ide v deň svadby k neveste v autokolóne, trúbi a oslavuje, aby oznámila príchod svadobného dňa. Autá bývajú ozdobené stuhami, balónmi a nápismi, a niekedy sa zapája aj širšia komunita – trúbia, hádžu ryžu alebo konfety.

Tradičné kanadské svadobné oblečenie

Hoci Kanada nemá jeden typický svadobný odev, oblečenie býva uvoľnenejšie a pohodlnejšie. Nevesty často volia ľahké, voľné šaty alebo elegantné kombinácie namiesto princeznovských rób. Ženíchy si zas obľúbia dobré obleky, nie nevyhnutne smokingy. Inokedy nevesta býva oblečená v bielej róbe s vlečkou a závojom, často zakrývajúcim tvár. Podľa tradície má na sebe „niečo staré, niečo nové, niečo požičané a niečo modré“ – každá z týchto vecí má svoj význam a má priniesť šťastie do manželstva.

Tradičné svadobné obyčaje v Kanade

V Kanade sa mnohé páry stále rozhodujú pre tradičný cirkvi sobáš. Po skončení obradu je zvykom, že hostia hádžu na nevestu a ženícha ryžu alebo pšenicu, čo symbolizuje hojnosť a plodnosť do spoločného života.

Zapálenie sviečky jednoty (Unity Candle)

Tento obyčaj symbolizuje spojenie dvoch rodín do jednej. Dvaja blízki príbuzní (z každej strany) zapália vlastné sviečky, ktorými potom pár spolu zapáli jednu centrálnu – tzv. sviečku jednoty.

Indiánske požehnanie (Indigenous Blessing Ceremony)

Ide o rituál, ktorý vykonáva domorodý starší a obsahuje spaľovanie posvätných rastlín, ako sú šalvia alebo aromatická tráva, aby očistil priestor a navodil pozitívnu energiu. Tento obrad vzdáva hold pôvodným obyvateľom Kanady a vytvára nezabudnuteľný duchovný zážitok.

Požehnanie prsteňov (Ring Warming Ceremony)

Tento intímny obyčaj spočíva v tom, že svadobné prstene kolujú medzi hosťami, ktorí ich na chvíľu podržia a venujú im svoje tiché priania. Je to osobný spôsob, ako zapojiť každého do obradu, vhodný najmä pre menšie svadby.

Hostina

Drevorubačský koláč (Lumberjack Cake)

Tiež známy ako „károvaný koláč“, má vnútorný vzor pripomínajúci flanelové oblečenie. Často je zdobený ako peň stromu alebo ako košeľa v káro. Chuť a dizajn si pár volí podľa seba - ide o zábavnú a chutnú tradíciu.

Dlhé svadobné hostiny (Longer Reception Times)

Kanadské svadby sú známe tým, že trvajú dlhšie ako tie americké. Večerný program sa často natiahne až do 1:00 – 3:00 ráno, a preto je bežné servírovať nočné občerstvenie okolo 22:30 až 23:00.

Poutine bar

Na záver nesmie chýbať poutine - ikonické kanadské jedlo z hranolčekov, syrových hrudiek a omáčky (gravy). Na svadbe sa často podáva vo forme baru, kde si hostia môžu vybrať z rôznych variánt - s hovädzím mäsom, jalapeños, trhaným bravčovým alebo dokonca luxusnou verziou s homárom.

Požehnane tradície

Aké sú hlavné zvyky a tradície Kanady a čo vás neminie?

Počas celého roka sa v krajine koná mnoho tradičných festivalov, ktoré lákajú návštevníkov z domova aj zo zahraničia. Vo februári prebieha Zimný karneval, známy najmä tvorbou ľadových sôch a sprievodmi. Medzi najvýraznejšie patrí karneval v Quebecu, kde vyrastie ľadový hrad, domov obľúbeného maskota - snehuliaka Bonhomme.

V rovnakom mesiaci sa na zamrznutom Rideau Canal v Ottawe odohráva festival Winterlude, ktorý oslavuje krásu zimy. Február je tiež mesiacom, kedy sa v oblasti Niagara koná veľtrh venovaný hroznu a vínu.

Luxusní byt 4+kk na prodej se zahrádkou, Praha
Luxusní byt 4+kk na prodej se zahrádkou, Praha, Praha 7

Letné festivalové obdobie otvára na prelome júna a júla prestížny Montrealský jazzový festival, považovaný za jeden z najvýznamnejších na svete. Každoročne pritiahne približne dva milióny návštevníkov.

1.júl patrí medzi najvýznamnejšie dátumy v kanadskom kalendári – ide o Deň Kanady, počas ktorého si krajina pripomína svoju nezávislosť. Oslavy sprevádzajú slávnostné prehliadky, ohňostroje a rôzne kultúrne vystúpenia naprieč celým územím. V priebehu júla sa koná aj Calgary Stampede, veľkolepé podujatie, ktoré vzdáva hold tradíciám a kultúre starého Západu. Návštevníci sa môžu tešiť na rodeo, sprievody, hudbu a množstvo sprievodných atrakcií.

Na jeseň, konkrétne druhý októbrový pondelok, si Kanaďania pripomínajú Deň vďaky. Tento sviatok je časom stretnutí rodín, ktoré si spoločne vychutnajú tradičné jedlá ako pečenú morku s brusnicovou omáčkou, tekvicový alebo jablkový koláč.

Vianoce

Vianoce sú v Kanade jedným z najvýznamnejších sviatočných období. Už od začiatku decembra sa ulice, domy a obchody menia na rozprávkovo vyzdobené miesta s bohato ozdobenými stromčekmi a vianočnými dekoráciami.

Neoddeliteľnou súčasťou sú aj svetelné slávnosti – jednou z najznámejších je tá vo Vancouverskej botanickej záhrade, kde milióny svetiel vytvárajú magickú atmosféru. V Toronte sa zasa každoročne koná Santa Claus Parade, sprievod s viac než storočnou tradíciou, ktorý láka tisíce divákov.

24. december, známy ako Štedrý večer, je večerom očakávania. V noci prichádza Santa Claus a rozdeľuje deťom darčeky, ktoré si rozbaľujú ráno na Prvý sviatok vianočný. Tradičným jedlom býva moriak, no v oblasti Quebecu je obľúbenejší bravčový koláč (tourtière). Vo veľkých mestách, ako sú Calgary a Ottawa, bývajú časté aj ohňostroje.

26. december, známy ako Boxing Day, odštartuje sezónu veľkých výpredajov. V niektorých regiónoch, ako napríklad v arktických oblastiach, sa počas tohto obdobia koná Sinck Tuck, festival pôvodných obyvateľov s tradičnými tancami a spevom.

Zaujímavé sú aj regionálne zvyky: na Newfoundlande si ľudia pripomínajú starú tradíciu tzv. mummeringu – maskovaní ľudia obchádzajú domy, robia hluk a dostávajú sladkosti, ak ich hostitelia spoznajú. V Novom Škótsku sa zas ľudia prezliekajú do kostýmov Santa Clausa a spievajú koledy.

Rok sa v Kanade uzatvára vo veľkom štýle. Napriek mrazivému počasiu sa 1. januára v niektorých oblastiach koná tzv. Plávanie ľadových medveďov, kde odvážlivci skočia do zamrznutých vôd – napríklad v Tichom oceáne – aby privítali nový rok osviežujúcim kúpeľom.

Vianočné obdobie v Kanade tak spája tradičné hodnoty, rodinné stretnutia aj jedinečné miestne zvyky, ktoré odrážajú rozmanitosť a kultúrnu bohatosť celej krajiny.

Otvorenosť, rešpekt a rozmanitosť

Kanadská spoločnosť je známa svojou otvorenosťou a priateľským prístupom. Vďaka dlhodobému migračnému politike sú Kanaďania zvyknutí stretávať ľudí z rôznych kultúr a radi prejavujú záujem o iné národnosti. Bežne sa usmievajú a pozdravujú aj neznámych ľudí na ulici, čo vytvára prívetivú atmosféru.

Pri osobnom stretnutí si ľudia podávajú ruky a zachovávajú si primeraný osobný odstup. V bežnej komunikácii sa spočiatku oslovujú priezviskom, kým jeden z nich neponúkne tykanie alebo použitie krstného mena. V obchodoch a službách je samozrejmosťou slušný pozdrav a poďakovanie.

Ak vás niekto pozve na obed alebo večeru, dochvíľnosť je základom slušnosti. Zvyčajne sa prináša malý dar – najčastejšie fľašu vína alebo kyticu kvetov. Pri vstupe do domácnosti je potrebné si obuv vyzuť. V závislosti od oblasti sa môžu zvyky líšiť – napríklad vo frankofónskom Québecu je spoločenský kontakt formálnejší a pri pozdrave sú typické dva bozky na líce.

Rodina má v Kanade vysokú hodnotu. Spoločné stravovanie a trávenie času s deťmi sú bežné a vítané. Kanadská spoločnosť rešpektuje všetky typy rodinných modelov – od osamelých rodičov až po páry rovnakého pohlavia.

Kŕmne zvyklosti v Kanade: čo, kedy a ako sa tam jedáva

V Kanade sa zvyčajne stravuje trikrát denne – raňajky, obed a večera. Najdôležitejším jedlom dňa je práve večera, ktorá sa často podáva už okolo piatej popoludní, čo je v porovnaní s mnohými inými krajinami pomerne skoro.

Kanadská kuchyňa je rozmanitá a odráža vplyvy rôznych kultúr, najmä americkej, anglickej a francúzskej. Medzi typické jedlá patria čerstvé morské plody, grilované mäso alebo divina, ktoré sú obľúbené najmä v regiónoch s bohatou prírodou. V Quebeku nájdeme silný francúzsky vplyv, zatiaľ čo na západe dominuje americký štýl.

Neoddeliteľnou súčasťou kanadskej kuchyne je javorový sirup, ktorý sa pridáva do množstva dezertov i raňajkových jedál. Obľúbené sladkosti sú Nanaimo bar, vrstvený koláč s čokoládou a krémovou plnkou, alebo šišky rôznych druhov.

Pokiaľ ide o nápoje, alkohol sa predáva výhradne v špecializovaných predajniach. Medzi tradičné kanadské alkoholické nápoje patria ľadové víno, ktoré sa vyrába z zamrznutého hrozna a vyniká výraznou sladkosťou, ďalej kanadská whisky a rozličné druhy piva. Pri návšteve reštaurácie je dôležité pamätať na pravidlá ohľadne spropitného. Nechať 10 až 15 % z účtu je štandardom - neurobiť tak sa považuje za neslušné.

Väčšina mužov aj žien pracuje mimo domova, ale stále pretrváva platová nerovnosť medzi pohlaviami. Ženy zároveň často zastávajú viac domácich povinností a starostlivosti o deti.

Z Kanady pochádza množstvo známych osobností, ktoré sa presadili na celom svete a reprezentujú rôzne životné štýly. Medzi najznámejších Kanaďanov patria popová hviezda Justin Bieber, spevácka legenda Celine Dion alebo herečka Pamela Anderson.

Ľudové tradície Kanady: Zmes európskych koreňov a domorodého dedičstva

Kanadský folklór čerpá z dvoch hlavných zdrojov – európskeho vplyvu, najmä z Francúzska a Spojeného kráľovstva, a bohatého kultúrneho dedičstva pôvodných obyvateľov, teda Indiánov a Inuitov (Eskimákov). Vďaka tomu je kanadská ľudová tradícia pestra a jedinečná.

Z európskych koreňov sa do Kanady preniesli rôzne spoločenské tance, ako napríklad cuadrilla alebo tance v pároch, ktoré sa tancovali najmä pri spoločenských udalostiach a slávnostiach. Domorodé komunity zas do folklóru vniesli rituálne tance, rozprávky, mýty a legendy, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Hoci Kanada nemá jeden jednotný národný kroj, medzi najznámejšie a vizuálne najtypickejšie patria červené uniformy Kráľovskej kanadskej jazdnej polície.

Táto postava v červenom kabáte a klobúku je jedným z symbolov krajiny. Výrazné sú aj tradičné odevy pôvodných obyvateľov, ktoré sa často využívajú pri kultúrnych podujatiach a oslavách. Ľudové tradície ožívajú na rôznych festivaloch, ako je známy Calgary Stampede, ktorý oslavuje dedičstvo rančerskej kultúry a starého západu. Vďaka silnej imigračnej politike je však Kanada multikultúrna krajina, a tak sa dnes v jej kultúrnom živote odrážajú zvyky a tradície ľudí z celého sveta.

Kultúrna vášeň, ktorá spája generácie

Šport zohráva významnú úlohu v kanadskej spoločnosti a je obľúbený medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií. Národnými športami Kanady sú ľadový hokej, ktorý sa hrá najmä v zimnom období, a lakros, tradičná loptová hra populárna najmä počas leta.

Hokej je pre Kanaďanov viac než len šport – je to súčasť identity. Deti sa s ním stretávajú už od raného veku, pričom sa mu venujú v školách aj na univerzitách. NHL (National Hockey League) patrí k najpozeranejším športovým súťažiam v krajine a priťahuje milióny fanúšikov nielen doma, ale aj v zahraničí.

Okrem hokeja má v Kanade svoje miesto aj basketbal. Hoci nie je tak masovo trénovaný ako hokej, má veľkú sledovanosť, najmä vďaka zápasom NBA, ktoré si získavajú čoraz väčšiu obľubu – najmä u mladšej generácie. Kanada tak žije športom počas celého roka – či už na ľade, palubovke, alebo vonku na ihrisku.

V závere možno povedať, že rozhodnutie, či chce niekto vziať Kanaďana a žiť život, ktorý Kanada ponúka, závisí od osobných hodnôt a životných priorít. Kanada je známa svojou rozmanitosťou, vysokou životnou úrovňou a silným zmyslom pre komunitu, čo môže byť pre mnohých veľmi atraktívne. Na druhej strane, prijať tento nový životný štýl si vyžaduje prispôsobenie sa iným kultúrnym normám a tradíciám. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, môžete očakávať nový začiatok plný výziev, ale aj neoceniteľných príležitostí. V konečnom dôsledku je dôležité, aby bola táto voľba založená na láske, vzájomnom porozumení a spoločných cieľoch do budúcnosti.

Zdroj: autorské dielo, heathermorton.ca, theknot.com, eventdone.com, myweddingfavors.com, hummingbirdgivesadvice.com

 

 

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie