Spojené štáty na clách získavajú dve miliardy dolárov, čo je v prepočte asi 46 miliárd korún denne, uviedol americký prezident Donald Trump bez ďalších podrobností. Navrhovaná tvrdšia nemecká migračná a azylová politika má prvý výsledok – plánované pozastavenie prijímania ďalších utečencov.
Donald Trump síce priznal, že vyhlásenie ciel bolo trochu výbušné, trvá napriek tomu na tom, že pre Spojené štáty sú potrebné. Spojené štáty na clách podľa neho tak denne získavajú dve miliardy dolárov, čo je v prepočte asi 46 miliard korún. Od nástupu do funkcie tento rok v januári zaviedol širokú škálu ciel na dovoz tovaru z prakticky všetkých krajín sveta. Napríklad v stredu nadobudnú platnosť takzvané recipročné clá týkajúce sa Európskej únie a Číny. Ich sadzba činí 20, respektíve 34 percent. Šéf Bieleho domu tiež podpísal niekoľko nariadení na zvýšenie ťažby uhlia v Spojených štátoch, uviedol ďalej portál Ceskenoviny.cz.
Nemecko pozastavilo prostredníctvom programu Organizácie spojených národov prijímanie utečencov. Rozhodlo o tom údajne tamné ministerstvo vnútra. Výsledkom rokovania medzi stredopravými kresťanskými demokratmi (CDU) a stredoľavými sociálnymi demokratmi (SPD) má byť prísnejšia migračná a azylantová politika. Migrácia je v Nemecku veľkou témou. V krajine je teraz okolo 2,5 milióna utečencov, vrátane viac ako jedného milióna utečencov z Ukrajiny. Rastúci počet nemeckých voličov však chce, aby krajina prijímala menej migrantov, uviedla Al Jazeera.
Americký prezident Donald Trump uviedol, že očakáva výzvu z Pekingu, aby utlmil rastúcu obchodnú vojnu. Číne inak hrozia ďalšie americké clá, tvrdí Al Jazeera. Dodal pritom, že „veľa ďalších krajín“ chce začať ekonomické rokovania s Washingtonom.
„Čína chce tiež uzavrieť dohodu, ale nevedia, ako ju začať. Čakáme na ich hovor. Stane sa!"
napísal americký prezident v príspevku na sociálnych sieťach.
O niekoľko hodín neskôr však vysoko postavený Trumpov poradca spochybnil ochotu Pekingu rokovať. To naznačuje, že prielom je v nadchádzajúcich dňoch nepravdepodobný.
Pražská zoo sa pripojila k medzinárodnému úsiliu zabezpečiť prežitie vzácneho hmyzu, ktorý bol viac ako 80 rokov považovaný za vyhynutý. Zoo patrí medzi šesť inštitúcií na celom svete, ktoré dokázali vytvoriť životné podmienky pre najväčší druh nelietajúceho hmyzu, informovala agentúra AP. Ide o 15 centimetrov veľkú strašiľku humrovú, ktorá sa ešte pred 110 rokmi bežne vyskytovala na Ostrove lorda Howea v južnom Pacifiku. Roku 1918 však na jeho útesoch uväzol parník SS Makambo, z ktorého unikli potkany, ktoré boli začiatok konca tohto druhu hmyzu. Existencia strašiliek bola opäť potvrdená až začiatkom nového tisícročia. Od tohtoročného marca sú k videniu v Zoo Praha v expozícii nazvanej Ballova pyramída.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP