Praha je jedno z najkrajších miest Európy, ale niektoré miesta tomuto úsloviu nezodpovedajú. Vedenie mesta preto neustále vymýšľa a plánuje, ako metropolu skrášľovať, aby vyzerala dobre nielen pre prichádzajúcich návštevníkov, ale aby sa v nej cítili dobre i Pražania. Koalícia Spojených síl pre Prahu (TOP 09 a STAN) dnes preto predstavila vizualizácie nielen Václavského a Mariánskeho námestia, ale tiež Vrchlického sadov.
Na poslednom zasadnutí Rady hl. mesta v roku 2020 bola schválená nová podoba Mariánskeho námestia od architektonického štúdia Xtopix. Tá myslí i na úpravu okolitých ulíc a Námestia Franza Kafku. Návrh vychádza z požiadaviek občanov, aby sa námestie stalo miestom oddychu a zónou na usporadúvanie kultúrnych akcií. Námestie by sa malo začať rekonštruovať do roka 2022.
„Predpokladané náklady budú zhruba 90 miliónov korún. Vznikne tu veľmi zaujímavý priestor pre peších, budú zachované dva existujúce stromy, kým budú plniť funkciu infraštruktúry, a tiež sa pokúsime navrátiť historickú podobu miesta, napríklad tradičné mačacie hlavy,“
Vysunutý priestor hlavnej železničnej stanice, Vrchlického sady alebo takzvaný „Sherwood“, patrí medzi najproblematickejšie miesta v meste. Zároveň je veľmi žiaduci vznik električkového spojenia medzi Vinohradskou ulicou a Senovážnym námestím, aby sa tak odľahčilo najpreťaženejším električkovým križovatkám na Karlovom námestí a Lazarskej. Na tento park tak mesto zadalo súťažný dialóg, ktorý umožní nájsť najlepšie riešenie pre tento dôležitý mestský verejný priestor.
Revitalizácia Václavského námestia sa začala minulý rok a v túto chvíľu je hotová prvá tretina spodnej časti námestia. Tento rok bude dokončená stavba až po ulice Jindřišská a Vodičkova. Hlavnou myšlienkou je ale zachovať stromoradie a obnoviť pasáže, ktoré na Václavské námestie patria. Tým by sa podľa vedenia mesta mal do centra vrátiť život.
Slovanská epopeja je poklad, ktorý je dočasne uložený v Moravskom Krumlove, ale TOP 09 vymýšľa plán, kam dielo presunúť do Prahy. V hre sú tri pražské lokality. Prvá počíta s dočasným umiestnením Slovanskej epopeje v samotnom centre metropoly. Na umiestnenie priamo odporúča lokality Savarin a Pragovku, Těšnov zase vníma ako pozemok vhodný na výstavbu múzea.
Budovaný palác Savarin na Václavskom námestí by tak mal plátna na 25 rokov. Na Prahu sa s návrhom obrátil investor stavby, firma Crestyl. Novinárom to dnes povedali zástupcovia Spojených síl. O zámere budú rokovať s koaličnými Pirátmi a Prahou Sobě. Praha zatiaľ nemá pro epopeju výstavné priestory a plátna sú v depozitári. Cyklus tvorí 20 veľkých plátien, ktoré Mucha maľoval od roku 1910 celých 18 rokov.