Top hledané
Výsledky (0)
Rekonštrukcia po požiari je dokončená

Chata Libušín konečne otvára dvere verejnosti! Táto nádhera stála takmer 4,5 milióna eur

Karolína Lišková
30.Jul 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty
Libušín je konečně otevřený pro veřejnost .

Pred šiestimi rokmi český národ plakal nad neľútostnými plameňmi, ktoré zničili jednu z najkrajších útulní Libušín. Národná pamiatka sa nachádza v stredisku Pustevny v obci Prostřední Bečva a je dielom slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Náročná rekonštrukcia, pri ktorej boli použité pôvodné technológie, je konečne hotová a Libušín tak otvára svoje brány verejnosti.

Byly zachovány původní prvky.
Libušín podlehl požáru v roce 2014.
Strop v jídelně.

Autorom projektu obnovy je architektonický ateliér Masák a Partner. Pri vypracovaní projektovej dokumentácie využíva špeciálnu metodiku nazývanú Building Information Management (BIM), ktorá umožňuje koordinovať všetky potrebné projektové údaje a vytvoriť virtuálny 3D model.

Použité boli pôvodné technologické postupy

Nový Libušín vznikol ako vedecká rekonštrukcia, teda s použitím pôvodných technológií. Stavba má odolávať času a výkyvom počasia oveľa lepšie, ako keby bola postavená zo strojovo opracovaných trámov.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Pri všetkých opravách boli dodržané tradičné remeselné postupy, používali sa pôvodné materiály a technológie. Chata je skutočne postavená manuálne tak, ako ju postavil Jurkovič. Remeselníci sa museli naučiť vykonávať svoju prácu ručne a má to praktický dôvod. Napríklad ručne hobľovaná doska odolá poveternostným podmienkam rádovo o desiatky rokov dlhšie ako doska, ktorá je opracovaná hobľovačkou.

Drevo na stavbu bolo vyťažené v zime, keď je v stromoch najmenej vody, a v rovnakej nadmorskej výške, kde sa nachádzajú aj Pustevny, aby odolávalo miestnym podmienkam. Z každej jedle, ktorú na stavbu Lesy Českej republiky darovali, bol vytesaný jeden trám. Tie nové doplnili pôvodné, ktorých sa podarilo zachrániť len minimum.

Otvoriť v galérii (3)
Rekonstrukce probíhala podle tradičních technologií.
Rekonstrukce probíhala podle tradičních technologií.Source: archiv Národní muzeum v přírodě/Jan Kolář

Ľudia vyzbierali takmer 420 tisíc eur

Objekt, ktorý je od roka 1995 národnou kultúrnou pamiatkou, slúžil ako jedáleň. Celkové náklady na obnovu chaty Libušín boli takmer 4,5 milióna eur.

„Po dvoch rokoch príprav a štyroch rokoch práce sme sa dnes dostali do bodu, kedy je chata Libušín znova slávnostne otvorená a k dispozícii pre každého. Mesiac sa bude využívať na komentované prehliadky, od druhej polovice septembra a najneskôr od začiatku októbra bude fungovať ako reštauračné zariadenie,“

povedal riaditeľ múzea Jindřich Ondruš. Očakáva, že o prehliadky Libušína bude veľký záujem.

Otvoriť v galérii (3)
Pohádková scenérie věžiček.
Pohádková scenérie věžiček. Source: archiv Valašského muzea v přírodě/Olga Holišová

„Libušín vzbudzuje veľké emócie, priťahuje ľudí a ľudia oň budú mať záujem. Bolo to krásne vidieť počas zbierky,“

uviedol Ondruš. Ľudia prispeli na stavbu v prepočte takmer 4,5 milióna eur, pričom sa zapojili aj firmy a rôzne inštitúcie.

Jedáleň je maximálne zabezpečená

Stavba nového objektu sa začala v lete 2017 a Libušín sa po rekonštrukcii vrátil do podoby z roka 1925, keď boli dostavané všetky jeho časti. Jeho farebnosť aj niektoré časti sú preto iné ako pred požiarom. Ochrana objektu je v súčasnosti podľa Ondruša najvyššia možná. Libušín má moderný hasiaci systém, ktorý využíva vodu. Preto bola vybudovaná aj podzemná požiarna nádrž s kapacitou 250 metrov štvorcových. V najcennejšej časti Libušína, v jedálni, je nainštalovaný systém využívajúci hasenie plynom, a to kvôli maľbám, členitosti stropov a výnimočnosti stavby.

Pôvodnú podobu získal aj interiér secesnej ľudovej stavby. Remeselníci vytvorili tradičnou metódou napríklad fresky a sgrafitá s motívmi valašských a slovenských povestí od Mikoláša Alša. Farby vyrobené podľa pôvodnej receptúry z ľanového oleja a prírodných pigmentov boli nanášané na omietku ručne. V drevenici zostala zachovaná jedáleň aj ubytovacie časti.

Otvoriť v galérii (3)
Jídelna je nejdůležitějším místem celé pustevny.
Jídelna je nejdůležitějším místem celé pustevny. Source: archiv Pustevny

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Pustevny
Trojanovice 477 744 01 Frenštát p. R.