Typizované stavby, trochu hanlivo nazývané „domy ako cez kopírák“, sprevádzajú civilizáciu počas všetkých období historického vývoja a sú obľúbené dodnes. Predstavujú dostupnejšiu formu bývania. Kúpa radového domu nie je náročná úloha, teda o nič náročnejšia než u iného domu alebo bytu. Rozhodnúť sa musíte len podľa toho, aký máte rozpočet a kde chcete bývať. Potom stačí už len urobiť si prieskum trhu a nájsť najlepšieho predajcu.
V súčasnosti ponúkajú radové domy napríklad mnohí developeri v Prahe 4 a 5. Čo by vám mohlo uľahčiť rozhodovanie?
Môžete sa sami rozhodnúť, koľko má mať váš dom poschodí – najbežnejšie je prízemie a poschodie, často nechýba ani obývateľné podkrovie, hojne využívané ako spálňa alebo pracovňa s kúpeľňou. Výber je rôznorodý, takže si môžete skutočne vybrať presne podľa svojich potrieb.
Radové domy sú väčšinou v porovnaní s bytmi veľmi priestranné, a to čo sa týka podlahovej plochy, ako aj pridružených vonkajších priestorov – nechýba záhradka s miestom na posedenie alebo grilovacím kútom či dokonca malým bazénom.
Radovka má veľkú výhodu v tom, že sú v jej prípade oveľa menšie náklady na údržbu. Spoločné priestory, dvory a verandy sú udržiavané – nemusíte sa starať o kosenie trávy ani odstraňovanie divokej buriny. Samozrejme, mimo váš domov.
Radové domy takisto nemajú problém s parkovacími miestami. Svoje vozidlo môžete zaparkovať buď za bránou pred domom, alebo v blízkosti domu, kde naň budete stále vidieť.
Hoci to nemusí byť benefit pre každého, príjemní susedia sú vždy radosť a často aj pomoc. Kúpa radového domu tak môže vytvoriť príjemné prostredie pre váš život.
Kúpa radového domu vytvára harmóniu a jednotu, keďže väčšina domov sa na seba podobá. Majú rovnaký tvar, štruktúru a veľkosť.
Pri nákupe radovky hrá zásadnú rolu jednoduchosť a pohodlie. Každý developer ponúka iné služby, väčšinou je však možnosť vybrať si z množstva materiálov a doplnkového vybavenia podľa vášho vkusu.
Radovky sa veľmi dobre a efektívne predávajú, takže keď sa raz rozhodnete presťahovať sa, zrejme nebudete mať problém. Moderné možnosti radových domov lákajú čoraz viac záujemcov.
Typizované stavby, trochu hanlivo nazývané „domy ako cez kopírák“, sprevádzajú civilizáciu počas všetkých období historického vývoja a sú obľúbené dodnes. Predstavujú dostupnejšiu formu bývania…
Stavali sa napríklad v radových kolóniách v Zlíne: Baťove domy rozhodne patria k tým architektonicky vydareným. Prvé boli postavené v robotníckej kolónii, ktorú architekt Jan Kotěra navrhol pre firmu Baťa v zlínskej štvrti Letná. Niekoľko ďalších kolónií vzniklo ešte aj v iných zlínskych častiach. Vo svojej dobe poskytovali domčeky nadštandardné bývanie s elektrinou a tečúcou vodou. A už vtedy sa myslelo aj na zeleň: pozemky nie sú oddelené plotmi a záhrady prirodzene prechádzajú do voľnej prírody. Baťovské domy nie sú všetky úplne rovnaké, tie úplne prvé mali manzardové strechy a omietku a je ich len pár.
Ďalším príkladom toho, že typizované domy nemusia byť vždy nudné, sú bytové domy na pražskej Ořechovke, za ktorými stojí architekt Jindřich Freiwald. Hneď po vojne, v roku 1919, navrhol radové domy pre vilovú kolóniu Ořechovka v uliciach Klidná a Dělostřelecká. Z rovnakej dielne pochádzajú aj bytové domy Na Perníkářke v Praze alebo v Hradci Králové družstevné bytové domy v ulici Čelakovského z roku 1920.
V prvej polovici 20. rokov sa Freiwald s Jaroslavom Böhmom zameriavali najmä na rozvíjanie ideálnych dispozícií a dekoratívnych foriem dostupného bývania. Vznikli tak ideálne dvoj- a štvordomy, ktoré možno nazvať originálnou štýlovou syntézou. Spojili sa v nich prvky vyložene modernistické, presadzované pred vojnou Kotěrovou školou, s prvkami prevzatými z ľudovej architektúry a lokálnych, regionálnych zdrojov alebo z architektúry historickej.
Také radové domy realizovali Freiwald s Böhmom v Kolíne, Sušici (štvrť „Benátky“ z roka 1924), v Duchcove (1922 – 1924) či v súťažiach na typové domy pre Spořilov (1925) a Mělník (1927).
Radové domy sa stavajú aj inde vo svete. Napríklad v Anglicku alebo Amerike sa nazývajú mestské domy a na rozdiel od nás tu môžu platiť určité komunitné pravidlá.
„V Severnej Amerike sa mestský dom vyvinul a stal sa známym ako dom s niekoľkými poschodiami, vybudovaný na malej ploche,“
„Domy boli obvykle v dochádzkovej vzdialenosti od hromadnej dopravy a priemyselných oblastí a boli dostatočne luxusné, aby vyhovovali aj bohatým.“
Zatiaľ čo spočiatku bol populárny vo veľkých mestách, ako je New York, Boston, Filadelfia, Chicago a San Francisco, mestský dom sa nakoniec stal základom v stovkách miest po celej krajine.
Dnes kúpa radového domu v Amerike často zahŕňa život podobne orientovaných domácností. Radovky sú väčšinou združením vlastníkov domov, ktoré dozerá na každodenné fungovanie komunity a stanovuje pravidlá vrátane údržby spoločných priestorov a odstraňovania odpadkov. Väčšinou sa môže vyjadrovať aj k farbe vonkajších stien domov.
Napríklad v Amerike je dokonca možné povedať, kto bude alebo nebude v dome bývať, môže byť obmedzená veľkosť chovu domácich miláčikov, niekde je dokonca obmedzený minimálny vek obyvateľov. Majiteľ domu súhlasí s tým, že bude po nákupe dodržiavať zmluvy, podmienky a obmedzenia združenia vlastníkov bytov a domov.
Vlastniť radový dom v Štátoch nemusí byť nutne lacnejšie ako rodinný dom. Dôvodom je to, že u radoviek môže družstvo vyžadovať podieľanie sa na spoločných investíciách, napríklad keď potrebuje strecha opravu alebo výmenu.
Cena samotného radového domu je však všeobecne nižšia ako u samostatne stojaceho rodinného domu rovnakej veľkosti a lokality. Aj preto sú radovky dobrým štartovacím domom pre zákazníkov, ktorí kupujú bývanie prvýkrát, a pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet.
Napríklad stredná cena za rodinný dom v San Francisku je 1,61 milióna dolárov a náklady na byt v San Francisku (ktorý spadá niekde medzi mestský dom a rodinný dom) sú 1,17 milióna dolárov.
V Anglicku sú typické radové domy, ktoré poznáme z filmov, nazývané domami mestskými. Bohatí britskí vlastníci pôdy a šľachta vytvorili tento termín v 18. storočí. To bola doba, keď sa rodiny húfne balili a sťahovali sa zo statkov do miest, za lepším životom. Brali so sebou služobníctvo aj široké potomstvo, aby si užívali všetky vymoženosti mesta – spoločenské akcie, plesy a „poobedný čaj o piatej“.
Mestské domy umožnili týmto zámožným rodinám pohodlne sa vojsť do jedinej nehnuteľnosti uprostred mesta bez toho, aby museli vlastniť veľa pozemkov, ako tomu bolo na vidieku.
Zatiaľ čo radové domy sa v spoločnosti 21. storočia rozšírili na predmestiach, naďalej ide o veľmi atraktívne lokality s kompletnou občianskou vybavenosťou. Možno sa neocitnete uprostred najhorúcejšej štvrte v centre mesta, ale rozhodne budete mať okolo seba všetko, čo potrebujete.
Vo všeobecnosti platí, že mestské domy sa obvykle nachádzajú vo veľkých mestách a mestských oblastiach, kde sú rodinné domy drahšie alebo neexistujú. To znamená, že umiestnenie mestského domu je ideálne pre tých, ktorí milujú bývanie v blízkosti mestských centier, skvelých reštaurácií, bohatých možností zábavy, parkov a verejnej dopravy. Ak hľadáte dom s vybavením veľkomesta bez ceny rodinného domu alebo nepríjemností výškovej budovy, radovka bude pre vás ako stvorená.
Pre kupujúcich, ktorí kupujú dom prvýkrát, je bývanie v radovke perfektnou alternatívou k vlastníctvu rodinného domu.