Domáca cirkev masívne nakupuje nové byty. V hľadáčiku sú tie najzaujímavejšie rezidenčné projekty v Prahe a vo Stredočeskom kraji. Príjmy z prenájmu majú pomôcť financovať údržbu kostolov alebo podporu cirkvénho školstva. Postupne sa tak veriaci začleňujú medzi najväčšie domáce inštitucionálne investory.
Verejnou mienkou sa v posledných dňoch otriasla kauza katolíckej cirkvi, ktorá je kvôli odvolaniu kňaza Marka Váchu z pozície vikára pražskej akademickej farnosti obviňovaná z prílišného konzervativizmu, ktorý bráni novým myšlienkam a prístupom.
Napriek tomu sa nájde oblasť, v ktorej sa cirkevní hodnostári prejavujú až nezvykle progresívne. Vďaka realitnému podnikaniu a vlastnej obchodnej značke XPlace už totiž investovali miliardy korún do nákupu nových nehnuteľností.
O tom, že sa veriacim také aktivity vyplácajú, svedčí fakt, že na nich vďaka prenájmu zarábajú rok čo rok viac. Pred dvoma rokmi to bolo viac ako 21 a minulý rok už dokonca 32 miliónov korún. Do konca tohto roku by mohla cirkev vlastniť až 550 bytov, čo by jej mohlo zarobiť okolo 160 miliónov. To zodpovedá výnosnosti pohybujúcej sa okolo 4 percent.
„Našou ambíciou je v nasledujúcom desaťročí postupne ponúknuť až tisíc bytových jednotiek so skutočne pestrým ponukou, či už ide o veľkosť bytu, jeho lokalitu alebo ďalšie pridružené služby v okolí,“
pre LP-Life uviedla ekonomička Arcibiskupstva pražského Linda Dolečková.
Jedným z dôvodov, prečo sa cirkvi zapojili do reality podnikania, je skutočnosť, že v roku 2043 skončí platba náhrad za nevydaný majetok, ktorý štát náboženským inštitúciám spláca v rámci komplexného majetkového vyrovnaní.
Aktuálne sú výnosy na financovanie hlavnej aktivity cirkvi, teda najmä na duchovné služby, podporu cirkvi školstva, základnú údržbu kostolov a podporou jednotlivých farností. Každoročne si musí podľa ekonomičky zarobiť viac ako 250 miliónov čistých. Príjmy z prenájmu sú preto tiež vítanou injekciou. Napriek tomu pražské arcibiskupstvo argumentuje, že jeho reality podnikanie má celospoločenský dosah.
„Všetky financie, ktoré nájomným bývaním v XPlace zarobíme, dávame späť českej verejnosti v podobe služieb, ktoré cirkev poskytuje všetkým, nie len veriacim. Ide o pastorálnu činnosť, starostlivosť o kultúrne a duchovné dedičstvo, podporu vzdelávacích inštitúcií, prevádzku škôl a škôlok alebo rozsiahlu charitatívnu činnosť,“
tvrdí v tlačovej správe generálny vikár pražského arcibiskupstva Jan Balík.
Cirkev vsádza na to, že v hlavnom meste a jeho najbližšom okolí stále ešte prevažuje obmedzená ponuka kvalitných bytov, čo sa odráža v ich rastúcich cenách. Vedľa príjmov z nájomného sa tak do kalkulácií premieta rovnako zvyšujúca sa hodnota týchto nehnuteľností.
Podľa aktuálnych dát sa priemerné nájmy v metropole na konci minulého roka vyšplhali u dvojpokojového bytu približne na sumu presahujúcu 21 tisíc korún, čo je o 1100 korún viac ako pred rokom. Za 3+kk potom ľudia zaplatia ľudia v priemere do 31 440 korún.
Väčšia dopyt po vlastnom bývaní sa z Prahy prelieva aj do Stredočeského kraja. Počet záujemcov o byty vo strednej Čechách stúpol v poslednom období podľa lokality približne dva až päťkrát. Záujem je predovšetkým o byty s priamym železničným spojením s Prahou a maximálne šesťdesiatminútovým dojazdom do centra mesta. Ceny nehnuteľností pritom najviac rastú v mestách pri samotnej hranici Prahy alebo na hlavných železničných tratiach.
Veľké realitné ambície cirkvi sa odzrkadľujú aj v tom, s kým sa na spolupráci podieľa. Medzi developermi je mnoho významných mien. Patria k nim napríklad Penta Real Estate, Finep alebo Trigema. Od Penty si v Prahe zakúpila okrem iného viac ako 110 rezidenčných jednotiek projektu Waltrovka, od Trigemy podobný počet v smíchovskom areáli Lihovar a od Finepu menej ako 60 bytov komplexu U Šárky. V stredočeskom Kolíne to potom bolo menej ako 30 jednotiek projektu v Zásmuckej ulici.
Okrem toho Arcidiecéza pražská prevádzkuje tiež viac ako stovku bytov v Dejviciach. Jedným z používateľov je tiež bývalý prezident Miloš Zeman, pre ktorého si združenie Priatelia Miloša Zemana priestory prenajalo a prerobili na kanceláriu.
Časť získaných jednotiek je už vybavená nábytkom - napríklad vlastnou kuchynskou linkou alebo vstavanými skriňami. Súčasťou ponuky sú aj parkovacie státia alebo obchodné jednotky. Niektoré nechýbajú ani ďalšie zázemie, ako sú priestory pre detské skupiny a súkromné škôlky.
Cirkev si tak postupne buduje pozíciu jedného z najvýznamnejších inštitucionálnych investorov na domácom trhu. Napriek tomu, že viac ako dve tretiny vlastníkov investičných bytov tvoria stále ešte súkromné osoby, predpokladá sa, že počet inštitucionálnych bude postupne narastať. V roce 2030 má byť preto aj na pražskom trhu približne päťkrát viac nájomných bytov v inštitucionálne spravovaných novostavbách, než je tomu teraz. Aktuálne sa jedná o podiel blížiaci sa desatim percentám.
Ešte prednedávnom si len ťažko niekto mohol predstaviť, že Arcibiskupstvo pražské sa tak s ohľadom na počet prenajímaných jednotiek už čoskoro môže zaradiť medzi takých hráčov nájomného bývania, akými sú AFI Europe alebo Česká sporiteľňa.
Zdroje: autorský text, vlastné dotazovanie, ČTK, Arcidiecéze pražská, Penta Real Estate, Trigema, Finep