Nalejme si čistého vína. Tento rok, ktorý je pod nadvládou kovovej Krysy, nám dáva poriadne zabrať! Svet ochromila pandémia koronavírusu, ktorá zatienila mnoho iných významných a tradične oslavovaných udalostí. Nepochybujeme preto, že sa už všetci nevieme dočkať lepších zajtrajškov. Práve tie by mal priniesť rok kovového Byvola, ktorý sa oficiálne začína 12. februára 2021 a potrvá až do 31. januára 2022.
Čínsky rok Krysy sa začal 25. januára 2020 a sľuboval hektické obdobie, v ktorom nás malo čakať množstvo skúšok, ale tiež nových príležitostí. To sa koniec-koncov aj stalo. V tom čase už vo svete totiž začínali panovať obavy z doposiaľ neznámeho koronavírusu, ktorý neskôr úplne ochromil svet. Možnosť ísť bez obáv do práce, na večeru do reštaurácie či odletieť na dovolenku sa stala zbožným prianím a hotovým luxusom.
Jednotlivé štáty sa uzavreli do seba a vyhlásili núdzové stavy. Zdravotníci v mnohých krajinách padali od vyčerpania a nemocnice nestíhali prijímať pacientov. Začali sa preto stavať aj záložné nemocnice. Vlády začali navrhovať nariadenia, ktoré sa väčšinou nestretli s pochopením verejnosti. Ministri zdravotníctva tak mali tento rok neľahkú prácu. Možno preto sa v Česku vystriedali hneď traja.
Tržby väčšiny firiem začali vplyvom pandémie klesať a výnimkou neboli ani popredné módne domy ako Louis Vuitton alebo Prada, ktorým klesol zisk až o 40 percent. Ľudia začali prichádzať o prácu alebo im bolo znemožnené podnikanie. Česi začali pracovať primárne z domu a home office tak zažíva obrovský boom.
Vývoj vakcíny proti koronavírusu sa stal v roku 2020 tou najdôležitejšou úlohou. Nejedna firma sa predbiehala v tom, kto ju skôr vyvinie a ktorý štát bude ako prvý očkovať. To sa nakoniec podarilo Veľkej Británii, ktorá má k 31. decembru 2020 definitívne opustiť EÚ, a tak sa na ňu už nevzťahujú prísne pravidlá pre testovanie vakcíny a jej uvedenie na trh.
Nie je to ale len COVID-19, ktorý sa ľuďom zapísal v roku 2020 do pamäti. Poďte si s nami pripomenúť aj ďalšie významné udalosti, ktoré tento rok zahýbali svetom.
Začiatkom marca začal koronavírus po prvýkrát zastavovať život v Česku. Zavreli sa školy a začali sa rušiť akcie a 12. marca vláda úplne prvý raz vyhlásila núdzový stav. V marci opustila svet vo veku 80 rokov česká hudobná legenda Eva Pilarová, v auguste vo veku 59 rokov herečka Hana Krampolová a 5. septembra oscarový režisér Jiří Menzel. Zdravotné komplikácie sa nevyhli ani prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorý si koncom augusta zlomil ramennú kosť a absolvoval operáciu v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe.
V roku 2020 sa otriasal v základoch aj trh s nehnuteľnosťami. Obmedzilo sa cestovanie a tisíce bytov Airbnb zívali a dodnes zívajú prázdnotou. Boli tu ale aj dobré správy.
Karlovarský „klenot“, hotel Thermal začal v marci finišovať rekonštrukciu svojich izieb. A populárny TikTok začal pre zmenu v polovici roka dobývať Česko. Účet si založila aj bývalá prvá dáma Dagmar Havlová!
Legendárny Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary sa konal navzdory pandémii, prostredníctvom projektu Tady Vary, hoci sa po červenom koberci nikto neprešiel… A Česi neprišli ani tento rok o obľúbený pražský týždeň módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Ten sa konal za daných epidemiologických opatrení.
Česko v roku 2020 vyhlasovalo Stavbu roku a titul si odnieslo až 8 projektov, medzi nimi aj štýlové sídlo firmy Lasvit. Začiatkom októbra prebiehali senátne voľby, ktoré úplne ovládla strana Starostové. Senátorské kreslo vo voľbách získali i Miroslava Němcová a Václav Láska.
Koncom septembra rezignoval na post ministra zdravotníctva Adam Vojtěch a nahradil ho Roman Prymula. Ten ale zostal na poste len mesiac a po tom, ako ho pristihli, že vychádza bez rúška z reštaurácie, ktoré mali byť v tom čase zatvorené, ho Andrej Babiš vyzval k rezignácii. Funkcie sa tak ujal Jan Blatný.
Koronavírus ovplyvnil koncom tohto roka mnoho. Pražský primátor Zdeněk Hřib si napríklad po pätnástich rokoch od praxe v nemocnici obliekol biely plášť a nastúpil pomáhať do nemocnice. Oslavy 17. novembra sa až na výnimky konali online formou. Symbolicky v Deň boja za slobodu a demokraciu bola po päťdesiatich rokoch dokončená a odhalená plastika Plamen vzdávajúca hold Janovi Palachovi. Online prebehlo aj vyhlásenie Cien Thálie. Cenu okrem iného získali Erika Stárková alias Dáša zo seriálu Most a Josef Abrhám.
V roku 2020 oslávilo svoje jubileum množstvo celebrít, okrem iných aj okúzľujúca modelka Daniela Peštová (50) či herečka Hana Maciuchová (75). Krásne 101. narodeniny oslávila zberateľka umenia a zakladateľka Nadácie Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková.
Američania si tento rok zvolili nového prezidenta a po dramatickom súboji sa ním stal 78-ročný Joe Biden. Ten by sa mal ujať úradu 20. januára 2021. Po roku a pol si Američania zvolili i svoju novú kráľovnú krásy, stala sa ňou 22-ročná Asya Branch z Mississippi.
Rok 2020 prial i láske a materstvu! Už tretíkrát sa vydala herečka Scarlett Johansson. Zasnúbili sa napríklad Gwen Stefani a Blake Shelton či Brooklyn Beckham s herečkou Nicolou Peltz. Maminkami sa tento rok stali speváčka Katy Perry, modelka Gigi Hadid a herečka Jessica Biel.
Za prísnych epidemiologických opatrení sa v novembri konal 48. ročník prestížnych hudobných cien American Music Awards. Umelcom roka sa stala Taylor Swift, ktorá triumfovala i v kategóriách Hudobné video roka a Obľúbená popová speváčka a vo svojich tridsiatich rokoch sa stala rekordmankou v počte víťazstiev.
Ale udeľovali sa aj najprestížnejšie filmové ceny Oscar, a to už o pár mesiacov skôr. Sošku si vo februári odniesol za svoj strhujúci výkon vo filme Joker herec Joaquin Phoenix a oslavovala i Renée Zellweger, ktorá získala Oscara za snímku Judy. Najlepším filmom sa stala juhokórejská dráma Parazit.
Svet si však v roku 2020 aj poplakal. Zomrel legendárny futbalista Diego Maradona, herec Sean Connery, manželka Johna Travoltu Kelly Preston i Conchata Ferrell, známa ako Berta z Dva a pol chlapa. Svetom takisto otriasla smrť Afroameričana Georga Floyda, ktorého koncom mája zabili pri policajnom zásahu.
Čínsky horoskop na rok 2021 predpovedá, že sa budeme mať oveľa lepšie ako v roku 2020. Rok Byvola sľubuje, že tým, ktorí v roku kovovej Krysy riešili veľké zmeny a ťažké životné situácie, sa konečne uľaví. V roku 2021 by sme sa mali tiež zamerať na zdokonaľovanie všetkého – usporiadať svoje vzťahy, rozšíriť svoje znalosti alebo si nájsť lepšiu prácu. Práve tej bude rok 2021 priať. Rok Byvola sa totiž nesie v znamení usilovnosti a pracovitosti. Takže po zásluhe budú všetci odmenení. Úspech ale skutočne nebude zadarmo a rok kovového Byvola vyžaduje poriadne zabrať a vydať zo seba veľké úsilie.
Financie budú na budúci rok zohrávať významnú rolu. Tí, ktorí ich v roku 2020 až príliš riešili alebo ich mali nedostatok, si konečne vydýchnu. Mnohí môžu práve v roku kovového Byvola usporiadať svoje finančné záležitosti, vyrovnať dlhy alebo dokonca dosiahnuť finančnú nezávislosť. Ľudia, ktorí prišli z dôvodu pandémie koronavírusu o prácu, si nájdu iné adekvátne zamestnanie a finančné straty sa im vynahradia. Tí, ktorí chcú zmeniť zamestnanie, by nemali na budúci rok váhať – ponúk by mali mať dostatok.
Rok Byvola sa tiež ponesie v duchu zmierenia a urovnania nefunkčných vzťahov. Nájdete si tak čas pre svoju rodinu, priateľov a posilníte svoje vzťahy. V prípade dlhodobých vzťahov a partnerstiev si však dajte pozor na nedorozumenia. Ak sa problémy vystupňujú, prípadný rozchod si dvakrát premyslite. Pozor tiež na rýchle zamilovanie sa – takéto vzťahy nemusia mať v roku 2021 dlhé trvanie a mohli by vám skôr uškodiť. Nového partnera preto vyberajte s rozvahou.
Aj v roku 2021 je treba viac dbať na svoje zdravie a prevenciu. Naďalej totiž hrozí zvýšené riziko respiračných ochorení a tiež nehôd a úrazov. Buďte preto na seba opatrní a nezabudnite vykročiť správnou nohou vždy, nielen na začiatku nového roka. Tak si píšte do diárov… Rok Byvola štartuje 12. februára!