Ich rodičia majú naozaj hromady peňazí. Tieto dámy sa narodili do rodín miliardárov, venovali sa športu a vďaka svojmu úsiliu to dotiahli až na preteky pod piatimi kruhmi. A zrejme vás neprekvapí, že veľkú rolu v ich životoch hrajú kone. V dostihoch sa točí naozaj veľa peňazí a odjakživa šlo o šport skôr „vyšších tried“. Muži sú schopní investovať často astronomické výdaje, aby „ockove dievčatko“ malo toho najlepšieho koňa. Zábava dcér najbohatších mužov preto niečo stojí, niekedy napríklad kobylu k narodeninám za takmer desať miliónov eur! Hovoríme však o dievčatách, ktoré súťažia na olympiáde. Takže ani bez veľkého talentu by to nešlo.
Už niekoľkokrát som počula názor, že je nespravodlivé, že v jazdectve pretekajú skôr kone, nie jazdci. Opak je ale pravdou! Pretekári musia byť so svojimi žrebcami perfektne zladení a musia mať poriadne natrénované, predsa len sa bavíme o olympijských hrách. Profesionálni jazdci trénujú každý deň, niekedy aj dvojfázovo. K tomu si pripočítajte starostlivosť o koňa a hneď zistíte, že jazdectvo nie je len o samotnom jazdení, ale o pekných pár hodinách denne v stajni a všade okolo. Rovnako ako každý vrcholový šport alebo koníček, aj kôň niečo stojí.
„Aby sa človek a kôň dostali na olympijskú úroveň, je potrebné minimálne štyrikrát, niekedy aj päťkrát týždenne trénovať. Samozrejme, ideálne s trénerom, pretože bez neho sa človek nikdy nedostane takto vysoko. Kôň nesmie trénovať každý deň, musí mať aj voľnejšie dni, keď sa zaradí nejaká prechádzka,“
A možno práve dcéry bohatých otcov majú ešte oveľa väčšiu motiváciu. Asi nikto z nás by nechcel zostať s nálepkou „tá, ktorá má bohatého otca“. A také úspechy, ako je napríklad nominácia na olympijské hry, je dobrý spôsob, ako poukázať na to, že sa nespoliehate len na „vreckové“. Toto sú dámy, ktoré sa rozhodne nespoliehajú na bohatstvo svojich rodičov a idú po vlastnej osi. Chcú niečo dokázať. Chcú, aby ich meno bolo vidieť pre ne samotné, nielen preto, že je to slávne meno bohatého otca či mamy. Cieľavedomosť ich ženie dopredu, sú orientované na výsledok a na úspech. Chcú sa presadiť za každú cenu a práve preto bývajú úspešné – často to majú v génoch.
Anna Kasprzak je tridsaťjedenročná dánska jazdkyňa. Svoju krajinu reprezentovala na olympijských hrách v Londýne v roku 2012 a v Riu de Janeiru v roku 2016. Svoj najlepší výsledok zaznamenala v Londýne, keď sa s dánskym tímom umiestnila na 4. mieste. Pre najlepší individuálny výsledok si prišla až v Riu, kde skončila 14. Okrem iného má štyri bronzové medaily z Majstrovstiev Európy mladých jazdcov a striebornú medailu z Majstrovstiev Európy z roka 2017.
Dánska jazdkyňa je dcérou Hanni Toosbuy Kasprzakovej, majiteľky a generálnej riaditeľky značky ECCO, ktorú založil Annin dedko Karl Toosbuy. Obuvnícka značka má dnes už troch majiteľov – Annu, brata Andrého a ich matku. Hodnota spoločnosti sa odhaduje na 1,3 miliardy eur.
Agnete Kirk Thinggaard je ďalšou dánskou jazdkyňou, ktorá reprezentovala na olympiáde v Riu v roku 2016. V súťaži jednotlivcov skončila na 26. mieste, v tímovej súťaži vybojovala 6. priečku. Súťažila aj na dvoch Svetových pohároch, kde obsadila 11. a 9. miesto.
Agnete je najmladšou dcérou bývalých riaditeľov spoločnosti Lego, teraz vlastní 75 % podielu so svojím otcom a bratom. Tridsaťosemročná jazdkyňa je tiež členkou správnej rady Lego Foundation. Celé sa to začalo v roku 1932, keď jej pradedko Ole začal vo svojej dielni vyrábať drevené hračky. V 40. rokoch prešiel na plast. U Lega ale nekončíme. Jej rodina vlastní 50 % podiel zábavných parkov Merlin Entertainments.
A máme tu ďalšiu dámu, ktorá sa nenarodila pre beh, ale pre jazdu. Dcéra hudobnej ikony Bruca Springsteena Jessica má životnú formu a s tou je aj na olympijských hrách v Tokiu. Tím USA v pondelok 5. júla oznámil, že bude jedným zo štyroch športovcov, ktorí budú v Japonsku reprezentovať parkúr. Bude to jej premiéra pod piatimi kruhmi a súťažiť bude s dvanásťročným belgickým žrebcom menom Don Juan van de Donkhoeve. S ním sa predstaví prvýkrát 3. augusta.
„O tomto snívam odjakživa! Som nekonečne vďačná svojmu tímu, priateľom a rodine za to, že mi pomohli premeniť to na realitu. Ideme do Tokia. Neexistuje žiadny iný kôň, s ktorým by som to chcela absolvovať. Ďakujem ti, Don,“
napísala Jessica k príspevku na instagramovom účte. V Tokiu bude súťažiť po boku dvojnásobného zlatého olympijského medailistu McLaina Warda, Laury Krautovej a Kenta Farringtona. Podľa denníka magazína Sports Illustrated bola Springsteen už v roku 2012 náhradníčkou pre olympijské hry v Londýne.
Je to až k neuvereniu, ale český parkúrový tím bude štartovať na olympiáde po 85 rokoch. Naposledy sa československí parkúristi predstavili v Berlíne, v roku 1936. To, že sa Aleš Opatrný, Ondřej Zvára, Kamil Papoušek a Anna Kellnerová zúčastnia Tokia, je senzácia! Benjamínka tímu Anna pritom ešte minulý rok v máji utrpela vážne zranenie, keď spadla z koňa v Madride, následkom čoho bola dvojnásobná zlomenina stehennej kosti. V tú chvíľu sa jej sen o olympiáde rozplynul.
To sa ale zmenilo minulý rok v auguste na Prague Cupe, kde jazdila s kobylou Catch Me If You Can bezchybne a medzi elitu postúpila ako jediná z českej šestice. Zožala obrovský aplauz vypredanej Chuchle Arény Praha a mohla si vydýchnuť.
Postup medzi „olympijskú smotánku“ ale rozhodne nevyšiel lacno. Zosnulý Petr Kellner kúpil Anne v roku 2018 k vtedy dvadsiatym druhým narodeninám spomínanú kobylu Catch Me If You Can, ktorá stála takmer desať miliónov eur. A pýtate sa prečo? O túto „kobylku“ bol totiž enormný záujem. Petr Kellner musel preplatiť jedného z najbohatších ľudí planéty – zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, ktorý chcel kobylu kúpiť pre svoju dcéru Jennifer.