Ak niektorá z pánskych kolekcií FW2021 vnesie do tohtoročnej jesene a zimy poriadnu dávku optimizmu, náboja a farieb, bude to tá od Diora. Čakajú v nej na vás štýlové army outfity, prudká elegancia i štipka exotiky. Ste pripravení na horúcu jazdu naprieč rôznymi módnymi štýlmi?
Britský dizajnér Kim Jones sa na pozícii kreatívneho riaditeľa Dior drží tretím rokom. V roku 2018 vystriedal belgického dizajnéra Krisa Van Asscha, pod ktorého vedením, povedzme si to úprimne, začali byť pánske kolekcie Dior mierne unavené. V posledných rokoch v nich na nás nečakalo nič iné než čierne obleky, sem-tam nejaký ten kožuch alebo streetwear, ktorý ale pôsobil ako jeden z mnohých.
V roku 2018 však nastal prudký obrat. Do kresla kreatívneho riaditeľa usadol Kim Jones a začali sa diať veci! Prehliadkové mólo ovládli zvieracie vzory, metalické odtiene, lesk, barety a dokonca aj zamatové rukavice. Kim Jones rozhodne vnáša do módneho domu novú energiu a nápady. A ani tento rok tomu nie je inak. Na pomoc si pritom vzal aj škótskeho umelca Petera Doiga, ktorý už takmer 20 rokov žije v Trinidade.
V novej kolekcii Dior sa spája inšpirácia dedičstvom a históriou módneho domu s extravaganciou. Kim Jones prichádza s trendy uniformami s výšivkami a zdobením, inšpirovanými najmä Académie des Beaux-Arts (mužskou interpretáciou couture). Inšpirácia army štýlom je zrejmá na prvý pohľad a okrem uniforiem nechýbajú v kolekcii ani nohavice s pruhmi na bokoch či nohavice zastrčené do topánok, maskáčová potlač v novom a luxusnejšom kabátiku či odznaky.
A ako sa do kolekcie premietla spolupráca s Peterom Doigom? On sám vymyslel nielen použité motívy, ale podieľal sa tiež na výbere klobúkov z vlnenej plsti od Stephena Jonesa, na ktoré pridal podmanivé ručne maľované vzory inšpirované jeho vlastnou prácou, spomienkami a spojením s domom Dior. Špeciálne pre kolekciu FW2021 vytvoril dva špeciálne znaky. Podobu psa Christiana Diora Bobbyho a podobu leva, ktorý súčasne pripomína postavy z Doigových obrazov a tiež maškarný kostým, ktorý vytvoril návrhár Pierre Cardin pre Christiana Diora v roku 1949.
Kolekcia sa nesie v odtieňoch námorníckej a tlmenej modrej, hnedej, sivej a nude, ktoré dopĺňajú žiarivé odtiene vyjadrujúce radosť zo života – zelená, oranžová či jasno žltá. Tá je koniec-koncov spolu so sivou farebnou kombináciou roka 2021. O dôvod viac pozvať ich k sebe do šatníka! Modely zdobia aj umelecké detaily, ako ťahy štetcov, ktoré boli vytvorené pomocou výšiviek či pletenín a v niektorých prípadoch sú aj ručne maľované.
Musím povedať, že jesenná pánska kolekcia od Diora nie je tento rok zlá. Ste v šoku, že niečo také hovorím práve ja, však? Nebojte sa nič, tiež som sama zo seba prekvapená. Možno som v dôsledku PMS nejaká roznežnená, ale fakt musím dať tejto kolekcii palec nahor. Ale, samozrejme, pár prešľapov sa tam nájde…
Nemožno si nevšimnúť, že väčšina kolekcie je ladená tak trošku do vojenského štýlu. Nič proti tomu, hoci samozrejme zelené veci sú príšerné, ale maskáčovému trendu som za tie roky tak nejako začala kvitovať. Nie že by som si ja sama niečo také obliekala, ale už o tých, ktorí to nosia, nehovorím nahlas, že by mali skutočnú vojnu zažiť na vlastnej koži, pretože väčšina dnešných mužov by ju neprežila.
Každopádne, vojenské strihy nie sú zlé. Napríklad pod týmto zlato prešívaným kabátom sa skrýva pomerne pekná uniforma, akurát mi teda pripomína skôr pyžamo, hoci s hodnosťou kadeta. Takže tento chlapec vyzerá, že si chce dať na dobrú noc ešte sušienku, po ktorú práve beží do večierky. Samozrejme, nemôžem nepochváliť baret, tie ja milujem, a to na mužoch, ako aj na ženách.
Čo iné na toto povedať, že? Keď sa pozriete na archívne zábery napríklad z nežnej revolúcie, uvidíte, že podobné kabáty, hoci z horších materiálov, nosili práve tí páni, ktorí pri výsluchoch mlátili študentov a každého, kto bol čo i len trošku proti vtedajšiemu režimu. Maskáčová bunda a vysoké topánky tomu dodávajú punc. Punc neľudskosti. Vzhľadom na to, že vo Francúzsku vedia prd o našej histórii, chápem, že im pri vymýšľaní tejto kolekcie nemohlo trknúť, že by model mohol v niekom vyvolávať hrôzu minulého storočia.
Kabát dobrý, nohavice dobré, ale čím dlhšie sa na týpka pozerám, tým je mi horšie. Možno mal ten svetrík zobrazovať abstraktné umenie, ale mňa z neho bolia oči i hlava. Snažím sa nepozerať na niečo, čo vo mne vyvoláva psychedelické záchvaty, ale ani ten lev na šiltovke mi nepomáha.
Nie je to prvýkrát, čo vidím v zahraničných kolekciách krásne žlté kabáty, bundy či pršiplášte. Žltá je fakt super farba, v lete nesmie chýbať. Ale predstavte si, že takéto žiarivé vršky nosí v šedivej jeseni väčšie množstvo ľudí… To aby ste mali stále slnečné okuliare, aby vám tá žiara nevypálila sietnicu. Navyše si teda nemôžem pomôcť, ale mám pocit, že všetci návrhári kopírujú jesenný kabát z Lidlu…
Toto je úžasné, od päty až po temeno. Čiernou sa jednoducho nedá nič pokaziť, ani u chlapa, ani u ženy. Navyše, roláky sú sexy, aj keď ich muži málokedy chcú nosiť. Jediné, čo mi na tom prekáža, je tá kabelka. Muž by jednoducho kabelky nosiť nemal, takže nech ju okamžite radšej navalí mne!
Pamätáte si rozprávku Princ a Večernica? Zabudli nám povedať, že krásna Libuška Šafránková ako Večernica má asi zabudnutého brata, ktorý sa snaží tiež splynúť s nočnou oblohou. Až na to, že pri pohľade na neho sa mi chce spať…