Nino Mchedlidze sa narodila v Tbilisi, vyštudovala stomatológiu a hovorí plynule piatimi jazykmi. Podieľa sa na riadení kliník, ktoré pôsobia ako v Českej republike, tak v Gruzínsku. Jej skúsenosti v odbore a zapojenie do Česko-gruzínskej obchodnej komory jej umožňujú byť súčasťou dynamického rozvoja, keď Gruzínsko stojí na prahu významných politických zmien, vrátane vstupu do Európskej únie a nového prezidenta. Ako môžu tieto udalosti ovplyvniť obchod medzi Českom a Gruzínskom?
Gruzínska podnikateľka v oblasti stomatológie a estetickej medicíny sa stala riaditeľkou Česko-gruzínskej obchodnej komory na začiatku roku 2022. Odvtedy sa toho v Gruzínsku mnoho zmenilo. Koncom minulého roku sa stal novým prezidentom Gruzínska bývalý futbalista Michail Kavelašvili známy svojou kritikou Západu. Jeho rétorika je často v súlade s východnými záujmami, najmä s politikou Kremľa.
Môže sa zdať, že aktuálne dianie v Gruzínsku bude mať negatívny vplyv na obchod s Českom. Šéfka Česko-gruzínskej obchodnej komory má ale opačný názor.
Myslím, že momentálne to tento obchod neovplyvní. Máme rovnaké požiadavky, ako sme mali predtým. Aktuálne sa ako prezident Česko-gruzínskej obchodnej komory venujem vzdelávacím programom, o ktoré je v Gruzínsku obrovský dopyt. Mladí gruzínski študenti chcú prichádzať a študovať v Českej republike. Čo sa týka investícií, tie stále pokračujú v stavbách. Áno, tá situácia nie je chvíľu úplne stabilná, ale verím, že časom to bude všetko zase v poriadku
uviedla v rozhovore.
Európsky parlament v februári 2025 prijal rezolúciu, v ktorej uviedol, že Európska únia neuznáva Michaila Kavelašviliho ako legitímneho prezidenta Gruzínska a diskusie o možnom vstupe Gruzínska do EÚ tým boli „zamrznuté“, čo vyvolalo búrlivé demonstrácie po celej krajine.
Samozrejme mám svoj osobný názor, že Gruzínsko patrí do Európskej únie. Ale čo sa týka obchodu do budúcnosti, tak si myslím, že sa tá situácia upokojí a ten obchod bude naďalej normálne pokračovať,
vysvetlila Nino Mchedlidze.
Zaujímalo nás, aké sú najhlavnejšie rozdiely medzi obchodom v Česku a obchodom v Gruzínsku. Hlavný rozdiel sú dane. V Gruzínsku majú menšie dane. Čo sa týka stavieb v Gruzínsku, tie tam prebiehajú celkom rýchlo a dobre, konštatovala riaditeľka a spomenula, že celková ekonomická situácia v Gruzínsku je dobrá. Stavia sa tam hotely a predávajú sa obrovské pozemky. Prekvapivo riaditeľka tiež uviedla, že práve Česi často investujú do Gruzínska.
Českí občania chcú investovať do Gruzínska, pretože ten ročný výnos je väčší ako tu v Českej republike, takže dopyt máme stále veľký. Hojne investujú do bytov, stavia vodné elektrárne a celkom to funguje. Teraz uvidíme, ako dlho to bude trvať vďaka aktuálnemu menšiemu chaosu. Ale ako som už povedala, verím, že všetko bude v poriadku,
dodala na záver.
Zdroj: autorský text, vlastné dotazovanie, iRozhlas.cz, fintag.cz