Až do 7. októbra prebieha festival Deň architektúry. Ten oslavuje desať rokov svojej existencie a aj napriek súčasnej nepriaznivej koronavírusovej situácie zvládol pre svojich návštevníkov pripraviť nadupaný program. Vo viac ako stovke miest a obcí ponúkne asi 300 architektonických prechádzok, exkurzií do bežne neprístupných budov s výkladom, cyklovýletov či diskusií a prednášok.
„Program festivalu Deň architektúry je od roku 2010 založený na prechádzkach pre obmedzenú skupinu ľudí a akcie sa konajú prevažne vonku, preto veríme, že sa tohtoročný ročník uskutoční v plánovanom rozsahu. Samozrejme, budeme rešpektovať všetky bezpečnostné opatrenia a veríme, že tento ročník bude dôstojnou oslavou desiatich rokov nášho festivalu,“
povedala pred jeho začiatkom riaditeľka a zakladateľka festivalu Deň architektúry Marcela Steinbachová. Niekoľko akcií ale predsa len museli nakoniec zrušiť. V českej metropole ide napríklad o Radnicu Prahy 7, Sklenený palác, Dom U Čiernej Matky Božej či Mestskú knižnicu Vozovna.
Zamieriť však v Prahe môžete do mestskej divočiny pod Barrandovom, do Šalounovho ateliéru, na ostrov Štvanice alebo si užiť prechádzku oblasťou Masarykovej železničnej stanice či prvý ročník uhříněveského svetelného festivalu. Verejnosť tiež bude môcť mimoriadne nazrieť do bývalej výrobne údenín prestavanej na kancelárske priestory v štvrti Nusle či kotolne Všeobecnej fakultnej nemocnice – neznáme technické stavby architekta Karla Pragera. Nechýba ani prechádzka po kubistickej architektúre s historičkou Mariou Jelínkovou Ťupovou.
Súčasťou pražského programu sú i realizácie Adolfa Loosa, Josefa Gočára, Otakara Novotného, Jaroslava Fragnera alebo Zdeňka Fránka, čerstvého držiteľa ceny Architekt roku 2020.
Okrem Prahy si Deň architektúry pripomína osobnosť Adolfa Loosa aj v Brne. Navštíviť môžete Bauerov zámoček, jediné dochované Loosovo dielo v Brne. Deň architektúry zamieri aj do bývalej robotníckej kolónie v Divišovej štvrti, tzv. brnianskeho Šanghaja. Na Morave budete môcť nazrieť aj do nízkoenergetického domu v Horke nad Moravou, ktorý bol v roku 2007 ocenený prestížnou Grand Prix architektov.
Miest, ktoré stoja za preskúmanie, je však v celej Českej republike mnoho. Opomenúť nemožno unikátnu Gočárovu funkcionalistickú budovu školy v Ústí nad Labem, Múzeum horolezectva v Turnove, budovu Krkonošského centra environmentálneho vzdelávania Krtek vo Vrchlabí, Modlitebňu v Černošiciach, Hernú krajinu Pecka vo Velkej Úpe, Vodný dom v Huliciach alebo napríklad oceňovaný Archeopark v Pavlove.
Program festivalu je až na výnimky zdarma. Vybrané akcie je ale nutné zarezervovať si vopred. Kompletný program nájdete na stránkach www.denarchitektury.cz.