Druhá vlna pandémie číha za rohom, politika je plná výbušných udalostí, centrálne banky na to reagujú vlastnými opatreniami a príroda ukazuje svoju silu. Je to vskutku neistá doba pre každého, kto investuje na finančných trhoch, pretože nielen akcie „lietajú“ hore-dole. Poďme sa preto zamyslieť nad tým, do čoho sa momentálne oplatí investovať.
Táto doba nahráva špekulantom, ale môže ich takisto pochovať. Hodnoty akcií i komodít sú nestabilné a každý, kto v nich má peniaze, potrebuje tak trochu pevné nervy. Neisté časy ale otvárajú aj nové investičné príležitosti, o ktorých by mnohým z nás nenapadlo premýšľať. Kam by sa teda mohlo vyplatiť vložiť pár miliónov?
Či už to bola pandémia, udalosti v Bejrúte alebo aktuálne dianie v Bielorusku, ukazuje sa, že zlato predstavuje investíciu, ktorá sa vypláca ako takzvaná „železná“ istota. Keď finančné trhy padajú, zlato zvyčajne rastie. V kontexte historického vývoja je pravdepodobné, že porastie aj v nasledujúcich mesiacoch a rokoch. Otázkou je, ako výrazne. Stratová by ale táto investícia byť nemala.
Pre dravých: Kto sa nebojí, môže skúsiť investovať takzvane na pokles zlata. Niektorí investori už to urobili a teraz čakajú, či na tom zbohatnú, alebo pôjdu do finančných pekiel.
Ceny bytov, domov aj pozemkov v Česku ďalej rastú, a to i napriek pandemickej situácii či rôznym prognózam, že trh a ceny sa prepadnú. Podľa medzinárodného porovnania Eurostatu dokonca Česko patrí k európskym krajinám, kde ceny rastú najrýchlejšie, a to kontinuálne už niekoľko rokov. Zvlášť ceny nehnuteľností v Prahe rastú veľmi utešene a dá sa predpokladať, že nič na tom nezmení ani druhá vlna pandémie. Naopak, v dlhodobom horizonte sa na tom dá slušne zarobiť.
Pre dravých: Nákup niekoľkých nehnuteľností v centre Prahy môže byť zásah do čierneho. Situáciu síce môže skomplikovať koronavírus (najmä pre obmedzenie turizmu), ale riskovanie sa v tomto prípade môže vyplatiť viac než kedykoľvek inokedy.
Je to zvláštna doba, keď rastie záujem o súkromné ostrovy aj rôzne nehnuteľnosti na úplnej samote. Súčasná pandemická situácia sa síce môže zlepšiť, ale nedá sa vylúčiť, že nás v budúcnosti zasiahnu iné choroby, a to ešte oveľa agresívnejšie. Mimochodom, nielen Bill Gates či svetoznámy historik Juval Noach Harari predpovedajú, že práve globálna pandémia môže dostať ľudstvo na pokraj vyhynutia. Je nepochybné, že pri zhoršujúcej sa situácii bude pribúdať záujemcov o miesta, kde sa môžu izolovať. A na tom by sa dalo zarobiť.
Pre dravých: Trendom budúcnosti sa môžu stať takzvané energetické ostrovy, ktoré by mali vyrábať ekologickú energiu – napríklad vo veterných elektrárňach. Prvé projekty plánuje napríklad Dánsko. Prípadná investícia do ostrovov na severe (alebo ich vybudovanie) môže teda byť veľmi prezieravá.