K letným a jesenným mesiacom na južnej Morave neodmysliteľne patria tradície krojovaných hodov. Veľa vína, cimbalovej hudby a pestrofarebných krojov, ktoré sú v každej dedine iné. A taký kroj, to je nielen krásna vec na pohľad a umelecké dielo, ale tiež hodnotná a luxusná investícia! Je pravda, že na bežné nosenie nie je príliš praktický, ale my vieme, ako zažiariť s folklórnymi kúskami aj vo všedný deň.
Veľkým trendom dnešnej doby je nepochybne návrat k tradíciám. Jednu z takých tradícií nájdeme práve v móde. Tradičný ľudový kroj totiž dnes nepatrí len na dedinu. Ide o zdroj inšpirácie aj pre mnohých návrhárov. Folklórnu kolekciu predstavila pred niekoľkými rokmi česká návrhárka Beata Rajská a v súčasnosti sú populárne napríklad aj kúsky z ateliéru Zuzany Osako. Jej značka sa volá výstižne Tradice a je teda jasné, odkiaľ Zuzana čerpá inšpiráciu. Šaty navyše zhotovuje z kvalitných prírodných materiálov v podobe nadčasových strihov. Najskôr sa ale pozrime na to, čo to vlastne ten kroj je, z čoho sa skladá a prečo je v súčasnosti považovaný za luxusnú a nákladnú investíciu?
Až šesť naškrobených bielych spodničiek, sukne v pastelových farbách, ručne vyšívané rukávce, maľované a vyšívané stužky, čepiec alebo mašľa a čižmy. To sú časti tradičného ženského kroja, ktorý je spravidla celý vyrobený ručne a každý kus je teda unikát. Unikát, ktorý sa dedí z generácie na generáciu. Dnes je však výroba takých krojov čoraz populárnejšia, a preto je možné zaobstarať si úplne nový kroj na mieru. Pripravte sa, že zaň ale dáte niekoľko stoviek či až tisícov eur. Dámske kroje sa pohybujú v rozpätí 1 100 – 1 500 eur! Ako je ale aj na juhomoravských hodoch vidno, takáto investícia sa oplatí čoraz viac. Tradičné folklórne zvyky priťahujú stále viac mladých ľudí, ktorí ich udržiavajú pri živote. Ale pozor, dámy! Ak chcete zapôsobiť na moravského mládenca skôr štíhlymi krivkami, na tradičný moravský kroj rovno zabudnite! Jeho typickým znakom je totiž dôraz na objem!
Aby ste si mohli obliecť niektorý z maľovaných alebo vyšívaných kúskov, nemusíte si však kupovať hneď celý kroj, ktorý je síce naozaj krásny, ale tiež (na rovinu) dosť nepraktický a nepohodlný. Jedným z variantov je niektorý z kúskov Tradice od Zuzany Osako. Táto odevná návrhárka pochádza z južnej Moravy a rada sa preto inšpiruje tradičnými odevmi rodného regiónu Podluží, ktorý je kolískou folklórnych motívov. V ponuke jej ateliéru teda nájdete tradičné bavlnené či ľanové kúsky, napríklad zásteru, šatku na hlavu či spodničku s paličkovanou čipkou. Jej košeľové šaty sú, naopak, strihané tak, aby podčiarkli krásnu siluetu dámskej postavy. Budú vám preto určite svedčať! Osako čerpá inšpiráciu aj z tradičnej modrotlače, čo je tradičné farbenie plátna indigom, a okrem iného ide aj o nehmotné kultúrne bohatstvo UNESCO.
No a ak sa vám tradičné vyšívané motívy zapáčili a doma po babičke už nič nevyhrabete, pripájame niekoľko ďalších kúskov, ktorými môžete obohatiť svoj šatník. Vybrali sme pre vás kúsky od svetových návrhárov, ktorými sa blysnete aj v bratislavských uliciach!