Sú štýlové a často majú hodnotu menšej nehnuteľnosti. Niektoré dokonca aj honosného sídla. O čom že je reč? O jednom z najviac nadčasových a najpraktickejších doplnkov, ktorý nikdy nevyjde z módy – o hodinkách! Logicky si hovoríte, že čím viac ligotavých kameňov a drahých materiálov, tým vyššia cena? V prípade luxusných hodiniek to rozhodne nie je také jednoduché…
načrtol generálny riaditeľ pravidelnej výstavy hodiniek Salon Exceptional Watches Jan Pokorný. Kľúčovú úlohu zohrávajú aj precíznosť spracovania, úprava a exkluzivita.
„Tie sú výnimočné svojím spracovaním, pretože s uvedením novej limitovanej edície je takmer vždy spojená konštrukčná alebo technologická novinka,“
priblížila hovorkyňa českého výrobcu hodiniek PRIM Adéla Dittmannová. Firma vyrába hodinky už od roku 1949. Exkluzivitu navyše umocňuje prísne obmedzený počet kusov. Ten býva u PRIM podľa Dittmannovej spravidla medzi 50 a 100 kusmi. Existujú však aj také rarity, ktorých sa vyrobí dokopy len 10 kusov!
„V tomto roku patrila medzi naše výnimočné edície napríklad limitka PRIM MASARYK, ktorá vzdáva hold prvému československému prezidentovi. Mimoriadne zaujímavou konštrukčnou novinkou tejto edície je to, že na určenie času používa len jednu ručičku,“
Ďalším zo znakov luxusu, tým trochu očividnejším, je použitie exkluzívnych materiálov – zlata, platiny a rôznych typov drahých kameňov. Z takého lesku až prechádza zrak!
„Vďaka našej unikátnej technológii výroby puzdier sme však schopní vyrobiť v podstate každý z našich modelov, štandardne vyrábaný zo špeciálnej nehrdzavejúcej ocele, aj z drahého kovu podľa voľby zákazníka,“
„Zaujímavé sú aj materiály „s príbehom“, ako napríklad nejaký konkrétny meteorit alebo materiál vylovený z Titaniku, či napríklad materiál použitý z golfovej palice legendárneho hráča,“
Konkrétne v prípade PRIM zvyšuje exkluzivitu hodiniek aj použitie inhouse strojčeka vlastnej konštrukcie. „Výroba vlastného mechanického strojčeka je mimoriadne náročný proces, ktorý zvláda len niekoľko manufaktúr na svete. Hodiniek osadených naším strojčekom, ktoré nesú označenie PRIM MANUFACTURE 1949, vyrobíme len okolo 600 kusov ročne,“
Dôvodom exkluzivity hodiniek môže byť aj skutočnosť, že patrili niekomu slávnemu. Z hľadiska svetových hodiniek to môžeme vidieť napríklad u herca a automobilového pretekára Paula Newmana, ktoré sa v aukcii v roku 2017 vydražili za takmer 15,3 milióna eur. Ikonické hodinky značky Rolex Newman pôvodne dostal ako darček od svojej ženy a počas jeho kariéry pretekára boli permanentne na očiach na jeho zápästí. Podobným príkladom sú aj hodinky hudobníka Erica Claptona, ktoré sa vydražili za vyše 3 milióny eur.