Ladislav Šticha, hovorca Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), varuje pred rastúcou hrozbou ruskej propagandy v Českej republike, ktorá sa zameriava na oslabenie podpory Ukrajine a rozdelenie spoločnosti. Podľa neho ruská propaganda využíva nové technologické možnosti a šíri dezinformácie prostredníctvom sociálnych médií a pseudo-spravodajských webov. Šticha zdôrazňuje význam kritického myslenia, overovania zdrojov a mediálnej výchovy ako kľúčových nástrojov v boji proti manipuláciám.
Ruská nepriateľská propaganda sa v posledných rokoch výrazne sústreďuje na Českú republiku. Jej cieľom je oslabiť pomoc Ukrajine, podryť dôveru občanov v štátne inštitúcie a rozdeľovať spoločnosť. Podľa hovorcu Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Ladislava Štichy ruská propaganda využíva široké spektrum tém.
"Tematicky dominujú naratívy spojené s vojnou na Ukrajine, s útokmi na západný životný štýl, na medzinárodné organizácie ako sú EU alebo NATO, zpochybňovanie štátnych inštitúcií a politických predstaviteľov v jednotlivých krajinách. Cieľom je oslabiť pomoc napadnutej krajine, oslabiť dôveru občanov v štát, rozdeľovať spoločnosť, aby nebola súdržná a stala sa tak ľahšie manipulovateľnou,"
vysvetľuje.
Hoci ruská propaganda v Českej republike nie je tak silná ako v niektorých iných krajinách, jej dopad nemožno podceňovať.
"Dopad propagandy v Českej republike nie je taký významný ako v niektorých iných krajinách, ale vplyv na určitý segment populácie má. Nebezpečnosť spočíva v masívnom generovaní dezinformačného obsahu prostredníctvom mnohých pseudospravodajských webov a najmä prostredníctvom sociálnych sietí. Niektoré prieskumy uvádzajú, že dezinformácie úspešne zasahujú medzi 20-30% populácie,"
upozorňuje Šticha.
Ruská federácia má dlhodobo vybudovaný sofistikovaný systém propagandy, ktorý neustále inovuje. "Čo sa mení sú nové technologické možnosti, ktoré si RF veľmi rýchlo osvojuje a dosahuje tak oveľa väčšiu penetráciu verejného priestoru ako tomu bolo napríklad pred dvadsiatimi rokmi," hovorí Šticha a dodáva, že demokratické štáty zatiaľ hľadajú účinnú obranu, ktorá by neporušovala princípy slobody slova.
Podľa BIS v Česku existujú skupiny aj jednotlivci, ktorí aktívne šíria ruskú propagandu, ale konkrétne mená neboli uvedené.
"Áno máme. Nemôžem byť konkrétny,"
odpovedá Šticha na otázku, či v Česku pôsobia aktéri aktívne šíriaci dezinformácie.
Bežní občania sa môžu pred dezinformáciami chrániť najmä kritickým myslením a overovaním zdrojov. "Vždy je dôležité vyvinúť maximálnu snahu o overovanie prijímaných informácií, obzvlášť v prípadoch, keď sa na prvý pohľad informácie javia ako šokujúce, skandalózne alebo nemysliteľné," radí Šticha. Doporučuje využívať širokú škálu zdrojov a opustiť sociálne bubliny, ktoré udržujú len jednostranné názory. "Pokud tedy získám informáciu z tzv. alternatívnych médií alebo reťazového e-mailu, tak je dobré ju konfrontovať s tradičnými alebo oficiálnymi zdrojmi (verejnoprávne médiá ČT, ČRo, ČTK, štátne inštitúcie)," dodáva.
Médiová výchova je podľa neho kľúčová v boji s dezinformáciami.
"Tá môže laickej verejnosti napríklad pomôcť s identifikáciou dezinformačného obsahu napríklad tým, že ukáže aký je rozdiel medzi správou zo seriózneho zdroja a správou dezinformačného média. Ako sa objaví titulok a text s radom komentatívnych alebo expresívnych prvkov, určite sa nejedná o čisté spravodajstvo a validita takého zdroja je pochybná,"
uzatvára Šticha.
Americká administratíva pod vedením Donalda Trumpa sa rozhodla ukončiť činnosť Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID), čo vyvolalo silné reakcie nielen v USA, ale i na medzinárodnej scéne. Ruský zástupca pri OSN, Vasily Nebenzya, tento krok privítal a označil ho za potvrdenie ruských dlhodobých tvrdení, že USAID financuje „radikálov po celom svete“. Začiatkom februára boli zamestnanci agentúry vykázaní z jej washingtonského sídla a Biely dom začal hromadné prepúšťanie väčšiny z jej 10 000 pracovníkov. Tento vývoj môže nahrávať ruskej propagande, ktorá dlhodobo líči USAID ako nástroj amerického zasahovania do záležitostí iných štátov.