Top hledané
Výsledky (0)
Ladislav Šticha, hovorca BIS, varuje pred rastúcou hrozbou ruskej propagandy, ktorá sa snaží oslabiť podporu Ukrajine a rozdeliť spoločnosť. Dôraz kladie na kritické myslenie, overovanie informácií a mediálnu výchovu ako kľúčové nástroje v boji proti dezinformáciám.

Hovorca BIS: Ruská propaganda v Česku sa šíri, brániť sa môžeme len overovaním informácií

Karolína Gaislerová
17.Feb 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Vladimir Putin

Ladislav Šticha, hovorca Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), varuje pred rastúcou hrozbou ruskej propagandy v Českej republike, ktorá sa zameriava na oslabenie podpory Ukrajine a rozdelenie spoločnosti. Podľa neho ruská propaganda využíva nové technologické možnosti a šíri dezinformácie prostredníctvom sociálnych médií a pseudo-spravodajských webov. Šticha zdôrazňuje význam kritického myslenia, overovania zdrojov a mediálnej výchovy ako kľúčových nástrojov v boji proti manipuláciám.

Ruská propaganda v Česku: Aké sú jej taktiky a ako sa brániť?

Ruská nepriateľská propaganda sa v posledných rokoch výrazne sústreďuje na Českú republiku. Jej cieľom je oslabiť pomoc Ukrajine, podryť dôveru občanov v štátne inštitúcie a rozdeľovať spoločnosť. Podľa hovorcu Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Ladislava Štichy ruská propaganda využíva široké spektrum tém.

"Tematicky dominujú naratívy spojené s vojnou na Ukrajine, s útokmi na západný životný štýl, na medzinárodné organizácie ako sú EU alebo NATO, zpochybňovanie štátnych inštitúcií a politických predstaviteľov v jednotlivých krajinách. Cieľom je oslabiť pomoc napadnutej krajine, oslabiť dôveru občanov v štát, rozdeľovať spoločnosť, aby nebola súdržná a stala sa tak ľahšie manipulovateľnou,"

vysvetľuje.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Efektívnosť ruskej dezinformačnej kampane v ČR

Hoci ruská propaganda v Českej republike nie je tak silná ako v niektorých iných krajinách, jej dopad nemožno podceňovať.

"Dopad propagandy v Českej republike nie je taký významný ako v niektorých iných krajinách, ale vplyv na určitý segment populácie má. Nebezpečnosť spočíva v masívnom generovaní dezinformačného obsahu prostredníctvom mnohých pseudospravodajských webov a najmä prostredníctvom sociálnych sietí. Niektoré prieskumy uvádzajú, že dezinformácie úspešne zasahujú medzi 20-30% populácie,"

upozorňuje Šticha.

Ako sa ruská propaganda vyvíja?

Ruská federácia má dlhodobo vybudovaný sofistikovaný systém propagandy, ktorý neustále inovuje. "Čo sa mení sú nové technologické možnosti, ktoré si RF veľmi rýchlo osvojuje a dosahuje tak oveľa väčšiu penetráciu verejného priestoru ako tomu bolo napríklad pred dvadsiatimi rokmi," hovorí Šticha a dodáva, že demokratické štáty zatiaľ hľadajú účinnú obranu, ktorá by neporušovala princípy slobody slova.

Kto šíri ruskú propagandu v Česku?

Podľa BIS v Česku existujú skupiny aj jednotlivci, ktorí aktívne šíria ruskú propagandu, ale konkrétne mená neboli uvedené.

"Áno máme. Nemôžem byť konkrétny,"

odpovedá Šticha na otázku, či v Česku pôsobia aktéri aktívne šíriaci dezinformácie.

Ako sa brániť dezinformáciám?

Bežní občania sa môžu pred dezinformáciami chrániť najmä kritickým myslením a overovaním zdrojov. "Vždy je dôležité vyvinúť maximálnu snahu o overovanie prijímaných informácií, obzvlášť v prípadoch, keď sa na prvý pohľad informácie javia ako šokujúce, skandalózne alebo nemysliteľné," radí Šticha. Doporučuje využívať širokú škálu zdrojov a opustiť sociálne bubliny, ktoré udržujú len jednostranné názory. "Pokud tedy získám informáciu z tzv. alternatívnych médií alebo reťazového e-mailu, tak je dobré ju konfrontovať s tradičnými alebo oficiálnymi zdrojmi (verejnoprávne médiá ČT, ČRo, ČTK, štátne inštitúcie)," dodáva.

Médiová výchova je podľa neho kľúčová v boji s dezinformáciami.

"Tá môže laickej verejnosti napríklad pomôcť s identifikáciou dezinformačného obsahu napríklad tým, že ukáže aký je rozdiel medzi správou zo seriózneho zdroja a správou dezinformačného média. Ako sa objaví titulok a text s radom komentatívnych alebo expresívnych prvkov, určite sa nejedná o čisté spravodajstvo a validita takého zdroja je pochybná,"

uzatvára Šticha.

Otvoriť v galérii (1)
Donald Trump
Donald TrumpSource: Profimedia

Ukončenie Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj, ktorú Rusko využívalo na svoju propagandu

Americká administratíva pod vedením Donalda Trumpa sa rozhodla ukončiť činnosť Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID), čo vyvolalo silné reakcie nielen v USA, ale i na medzinárodnej scéne. Ruský zástupca pri OSN, Vasily Nebenzya, tento krok privítal a označil ho za potvrdenie ruských dlhodobých tvrdení, že USAID financuje „radikálov po celom svete“. Začiatkom februára boli zamestnanci agentúry vykázaní z jej washingtonského sídla a Biely dom začal hromadné prepúšťanie väčšiny z jej 10 000 pracovníkov. Tento vývoj môže nahrávať ruskej propagande, ktorá dlhodobo líči USAID ako nástroj amerického zasahovania do záležitostí iných štátov.

Zdroje: autorský text, vlastné dotazovanie, meduza.io, themoscowtimes.com 
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie