Praha nezaostáva s inováciami napriek pandémii koronavírusu, keď nikto nevie, akou rýchlosťou a akým spôsobom sa budú meniť najrôznejšie protiepidemické opatrenia. Pre obyvateľov metropoly vymýšľa rozmanité revitalizácie a obnovovanie toho, čo nám v nej tak chýba, a to sú verejné zelené priestranstvá. Po predstavení novej cyklotrasy, ktorá povedie z Vršovíc do Hostivařu teraz predstavuje koncept prírodného parku medzi Karlínom a Libňou.
Jedna z najzanedbanejších častí Prahy tak dostane úplne nový kabát. Dalo by sa hovoriť o nových „pľúcach“ mesta, hoci veľkosť newyorského Central Parku nedosiahnu.
V meandre Vltavy na území s rozlohou 56 ha plánuje Praha čiastočne zachovať mestskú divočinu a väčšinu oblasti postupne upraviť na voľnočasové aktivity. Nové riešenie bude zároveň plniť funkciu protipovodňovej ochrany Prahy.
Jeden z najväčších pražských parkov vznikne vedľa novej štvrti, ktorá vyrastá na pomedzí Karlína a Libne. Lokalita sa tak stane atraktívnym miestom nielen na bývanie a prácu, ale aj na oddych. V celej oblasti totiž stále chyba veľký verejný priestor na šport a stretávanie sa. Preto bude české hlavné mesto prostredníctvom Inštitútu plánovania a rozvoja riešiť budúcu podobu Rohanského ostrova v spolupráci s miestnymi aktérmi a obyvateľmi. Máme sa tak na čo tešiť.
„Projekt prinesie nielen zaistenie ďalšej možnosti rekreácie v centre mesta, rozšírenie biodiverzity a obnovenie priameho kontaktu s riekou, ale tiež ochranu mesta pred povodňami,“
hovorí Petr Hlubuček, zástupca primátora pre životné prostredie. Lokalita je dlhodobo súčasťou protipovodňovej ochrany centra mesta.
„Cieľom projektu je znížiť hladinu Vltavy pri povodniach a najmä spomaliť prúd rieky. Dosiahneme to znížením úrovne terénu a vytvorením nového obtokového ramena rieky. V nadväznosti na terénne úpravy bude priestor nového Rohanského ostrova medzi súčasnou cyklotrasou a korytom Vltavy upravený na rekreáciu,“
vysvetľuje Petr Hlubuček. Projekt spája vodohospodársku funkciu s miestnou krajinou a zároveň prináša Pražanom voľnočasové vyžitie.
„Pri rozvoji územia chceme vychádzať z jeho histórie a tradícií. Počítame tiež s obnovením ostrova, ktorý tu býval po stáročia, aj keď na inom mieste,“
Okrem parku čaká územie aj výstavba tisíce bytov a administratívnych priestorov, ktoré pozdĺž ulice Rohanské nábřeží vznikajú v rámci projektu Rohan City.
Libeňský most je v katastrofálnom stave už mnoho rokov. Rokovalo sa o jeho zbúraní aj rekonštrukcii. Je tŕňom v oku každému, ale pamiatkari sa ho snažia zachrániť v podobe, aká je. Koncept Rohanského ostrova sa tiež dotýka jeho rekonštrukcie. Prepracovaná štúdia počíta od roka 2022 s opravou historického mosta Pavla Janáka z roka 1928 a so vznikom nového inundačného mosta, ktorý je tiež súčasťou protipovodňových opatrení (inundačný most je most, ktorý slúži ako preventívna ochrana cesty pred povodňou, pozn. redakcie). V rámci rekonštrukcie budú rozšírené chodníky, vzniknú cyklopruhy v celej dĺžke mosta a budú vybudované úplne nové bezbariérové rampy na Rohanský ostrov.
O podobe parku sa bude rozhodovať na základe medzinárodného výberového konania so súťažným dialógom, ktoré bude vypísané na jeseň budúceho roka a bude trvať približne rok. Už počas neho vznikne výsledný koncept Rohanského ostrova.