Máločo dokáže pokaziť deň viac, ako keď vaša úplne nová kabelka za stovky eur skončí na letisku v odpadkovom koši. Horšie by snáď mohlo byť len to, keby ste skončili s mastnou pokutou za to, že ju prevážate. Nejde pritom o paranoju. Výrobky z hadej či jašteričej kože sa na letisku zadržiavajú aj niekoľkokrát ročne.
Určite ste zaznamenali nedávny prípad, ktorý otriasol svetom mnohých milovníkov kabeliek. Žene na austrálskom letisku zabavili luxusnú kabelku v hodnote 20 000 dolárov, pretože k nej nemala príslušné povolenie. Colníci pritom na to mali plné právo – obchodovanie s mnohými rastlinnými a živočíšnymi druhmi je totiž medzinárodne regulovaný.
Na dovoz a vývoz konkrétnych druhov tak môžete potrebovať povolenie, v určitých prípadoch môže dokonca ísť o nezákonnú aktivitu. A pokuty nebývajú nízke. Vyplatí sa preto vyhnúť sa takému riziku a uistiť sa, že nová peňaženka z hadej kože, ktorú ste si kúpili v butiku v Abú Zabí, nie je vyrobená z druhov, ktorých predávanie je zakázané či regulované. V prvom prípade ju nepreveziete, v tom druhom potrebujete povolenie.
vysvetľuje hovorkyňa českého Generálneho riaditeľstva ciel Martina Kaňková. Termínom „tretia krajina“ sa označuje štát, ktorý nie je členom EÚ (s výnimkou Islandu, Lichtenštajnska, Nórska či Švajčiarska). Produkt vyrobený z chráneného zvieraťa musí pri dovoze z tejto oblasti vždy spĺňať rovnaké podmienky, bez ohľadu na to, či ho kúpite v luxusnom butiku, alebo na tržnici.
Jedným z najvýznamnejších nástrojov svetovej ochrany prírody je Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), ktorý okrem iného reguluje dovoz predmetov vyrobených zo zvierat. Jeho cieľom je kontrolovať a riadiť medzinárodný obchod s vybranými ohrozenými druhmi.
Chráni približne 5 000 druhov živočíchov a 28 000 druhov rastlín. Do dohovoru sú napríklad zahrnuté niektoré druhy, ktoré sa tradične používajú v čínskej medicíne. Príkladom sú šupinavce, ktorých šupiny majú údajne liečiť rakovinu, či morské koníky, ktoré majú slúžiť ako afrodiziakum. Z rastlín to sú napríklad niektoré druhy kaktusov, z ktorých sa vyrábajú dažďové palice, čo je jeden z najpopulárnejších suvenírov z Južnej Ameriky.
Podľa stupňa ohrozenia sú zvieratá a rastliny rozdelené do troch kategórií – I., II. a III. Najprísnejšie je chránená kategória I., kam spadajú druhy ohrozené vyhubením. Európska únia má tiež paralelnú legislatívu, ktorá sa v podstate zhoduje s dohovorom CITES (jednotlivé kategórie sa volajú A, B, C a D).
Rozdelenie podľa legislatívy EÚ je podobné, ale prísnejšie. Napríklad kategória najprísnejšie chránených druhov je rozsiahlejšia ako v prípade CITES. Európska legislatíva navyše chráni aj druhy, ktoré do CITES nespadajú.
„Rok 2020 nie je vzhľadom na opatrenia spojené s COVID-19 úplne výpovedný, čo sa týka zadržaných a následne zabavených exemplárov CITES. Ak budeme hovoriť o výrobkoch z koží chránených exemplárov, ako sú remienky k hodinkám, opasky, kabelky a podobne, ide o jednotky kusov ročne,“
doplnila Kaňková. Za rok 2019 bolo napríklad zabavených päť výrobkov z krokodílej a dva z hadej kože. To je však v pomere s minulými rokmi relatívne málo. V roku 2012 colníci zabavili dvadsaťsedem výrobkov z kože plazov, v roku 2017 šestnásť. Pravidelne je každý rok zabavených aj niekoľko kožušín.
„Čo sa týka luxusného tovaru, v minulosti boli zabavené topánky, peňaženky, kabelky z kože krokodíla, pytóna a varana alebo napríklad aj sako z pytónej kože,“
Na cestovanie po Európe stačí účtenka či iný dokument, ktorý dokazuje, že predmet má legálny pôvod. Komplikovanejšie je to potom v prípade tretích krajín. Napriek tomu, že u niektorých druhov krokodílov povolenie CITES nepotrebujete (vzťahuje sa na ne výnimka až do 4 kusov), aj tak sa môžete dostať do situácie, keď budete musieť dokázať, že kabelka nie je vyrobená z prísne chráneného zvieraťa.
Keď si preto kupujete kabelku z exotickej kože, napríklad v butiku, je extrémne dôležité, aby ste sa spýtali na certifikát CITES. A to aj v prípade, že predmet kupujete v našich končinách. Bude sa vám hodiť vo chvíli, keď budete chcieť vziať svoju obľúbenú kabelku na dovolenku mimo Európy.
Butiky však spravidla certifikáty k exotickému tovaru na vyžiadanie zdarma prikladajú. Konkrétne Hermès to vysvetľuje na svojich webových stránkach:
„Niektoré naše výrobky zo vzácnych materiálov nemôžu opustiť krajinu nákupu bez povolenia CITES. Po požiadaní vám vaša pobočka Hermès vystaví certifikát, môže to však trvať niekoľko týždňov.“
„V prípade, že tieto výrobky boli dovezené do EÚ s povolením CITES, predajca by mal tento doklad a kópiu odovzdať pri predaji novému vlastníkovi, aby mohol v prípade kontroly preukázať legálny pôvod tovaru.“
Ak však povolenie nemáte a potrebujete ho, môžete sa skúsiť obrátiť na obchod, kde ste predmet kúpili. Inak je tiež možné osloviť Ministerstvo životného prostredia, ktoré vám ho za poplatok vystaví.
Každý svetadiel má navyše podmienky nastavené trochu inak. V mnohých krajinách sú za vývoz prísne postihy aj podľa miestnych zákonov. Čo teda robiť? Zistite si, kam daný produkt spadá v rámci CITES, ale tiež to, ako je to s legislatívou danej krajiny.
Veľmi prísnu legislatívu týkajúcu sa ochrany prírody má napríklad India. Hoci šál šáhtúš je vyhláseným luxusným suvenírom, je vyrobený z vlny veľmi vzácnej tibetskej antilopy čiru, ktorá je na pokraji vyhubenia. Dávať si pozor treba aj v prípade výrobkov z kožušín mačkovitých šeliem či hadích koží. V Indii sú chránené a vyvážať sa nesmú.
Napríklad v Číne budete zase potrebovať povolenie pre väčšinu výrobkov z hadej a jašteričej kože, ako sú napríklad kufríky, kabelky a obuv. Bez povolenia si, naopak, môžete priviezť výrobky z krokodílej kože (z druhov krokodílov zaradených v prílohe B nariadenia EÚ), a to až do počtu 4 kusov na osobu.
Konkrétne v súvislosti s kožou krokodílov a aligátorov sa pravidelne konajú protesty. Aktivisti z PETA v minulosti napríklad protestovali po celom svete pred pobočkami obchodu Hermès proti zabíjaniu plazov na výrobu luxusných doplnkov. Podľa PETA sú krokodíly a aligátori často ešte nažive, keď sa z nich sťahuje koža. Organizácia tiež zverejnila video z farmy v Texase, na ktorom tieto metódy ukazuje.
Tým však protesty proti značke Hermès neutíchli. Jane Birkin následne požiadala Hermès, aby nepoužíval jej meno v súvislosti s kabelkami vyrobenými z krokodílej kože. Samotný Hermès sa potom za pochybenie na texaskej farme ospravedlnil a Jane Birkin svoju žiadosť stiahla.
Na záver malé zhrnutie: čo potrebujete, keď si chcete priviezť luxusný predmet vyrobený z kože exotického zvieraťa z Paríža či Milána? Teoreticky stačí účtenka, pretože v prípade obchodu v rámci EÚ povolenie CITES nepotrebujete. Aj tak je však vhodné si ho pri nákupe vypýtať. Môžete ho využiť v budúcnosti.
Keď ale nakupujete napríklad v Hong Kongu či Singapure, CITES povolenie je na dovoz domov (o. i. práve u spomínaných plazov) väčšinou nutnosťou, Našťastie, väčšina butikov ho bez váhania k nákupu prikladá, najmä cudzincom.
A ak tápete, vždy sa môžete pozrieť do databázy, aké konkrétne podmienky sa vzťahujú na druh, z ktorého je váš predmet vyrobený.