Pražský masér Richard Pobiš, známy pod prezývkou „Mäso“, čelí obvineniu zo znásilnenia celkom jedenástich žien. Trestné činy mal podľa polície páchať v priebehu liečebných procedúr, ktoré ponúkal vo svojej prevádzke v Karmelitskej ulici v centre Prahy. Podľa kriminalistov k útokom dochádzalo od februára minulého roku do tohtoročného júla. Známa advokátka Lucie Hrdá, ktorá sa špecializuje na sexualizované a domáce násilie, dala našej redakcii exkluzívne vyhlásenie.
Policia tento prípad zverejnila po začatí trestného stíhania 51-ročného maséra. V súčasnosti je obvinený vo väzbe, zatiaľ čo vyšetrovatelia pokračujú v zhromažďovaní dôkazov. Očakáva sa, že počet obetí môže ešte stúpnuť, pretože muž poskytoval svoje služby viac ako 20 rokov nielen v Prahe, ale aj v Brne. Polícia preto vyzýva ďalšie obete, aby sa nebáli so svojimi skúsenosťami sväriť.
Richard Pobiš sa prezentoval ako vysoko kvalifikovaný odborník s „najuznávanejšími zlatými rukami v Českej republike“ a chválil sa spoluprácou s mnohými známymi osobnosťami. Medzi nimi bola napríklad olympijská víťazka Gabriela Koukalová, herec Robert Jašków či bývalý prezident Václav Klaus.
Únia fyzioterapeutov však upozornila na to, že Pobiš nemá oprávnenie používať titul fyzioterapeut. Podľa dostupných informácií absolvoval iba odbory zdravotnej a športovej masáže, čo ho kvalifikuje iba ako maséra. Únia zdôraznila, že označenie fyzioterapeut náleží iba odborníkom s vysokoškolským vzdelaním v danom obore.
,,Z údajov, ktoré sú nám dostupné, musíme konštatovať, že spomínaná osoba nám nie je známa, nie je naším členom a ani nie je vedená v Národnom registri zdravotníckych pracovníkov,"
potvrdila Únia fyzioterapeutov na svojich webových stránkach.
Navzdory vážnym obvineniam mal Pobiš na internete dlhodobo pozitívne hodnotenie. Klienti si chválili jeho humor a empatický prístup. Policajné vyšetrovanie však odhalilo, že počas procedúr dochádzalo k činom, ktoré poškodené ženy opísali ako znásilnenie. Práve pre jeho postavenie a povesť môže byť pre obeťe ťažké si priznať, že sa na nich dopustil sexuálneho násilia.
"Je veľa žien, ktoré tam chodia znova. Ľudia sa vždy divia, prečo sa tam vracajú, ale je to spôsobené tým, že obeť si nie je istá, či si to len nevymyslela, alebo či to nebola chyba. Takže ak vám robí niečo nepohodlné, niečo, čo pokladáte za prekročenie hranice, môžete odísť a povedať nie. Často to však obete nie sú schopné na začiatku násilia identifikovať alebo zatuhnú a nevedia, čo robiť,"
popísala redakcii LP-life.cz advokátka Lucie Hrdá, špecializujúca na sexualizované a domáce násilie.
Vyšetrovanie prípadu naďalej pokračuje. Polícia vyzýva ďalšie možné obete, aby sa prihlásili, ak sa v minulosti stretli s podobným správaním. Tento prípad je navyše nápadne podobný kauze Cimický. Súd nedávno odsúdil psychiatra Jana Cimického za 39 prípadov vydierania a znásilnenia. Práve lekári a terapeuti môžu mať pri páchaní sexuálneho násilia určitú „výhodu“, pretože často využívajú svoje spoločenské postavenie a dôveru, ktorú im ich pacienti prirodzene prisudzujú. Vďaka svojej profesii majú ľahší prístup k zraniteľným jedincom, ktorí im zverujú nielen svoje fyzické, ale aj psychické zdravie. Táto dôvera, spojená s vnímaním lekárov a terapeutov ako autorít, môže obetiam sťažiť schopnosť rozpoznať a ohlásiť násilie, pretože si často nedokážu predstaviť, že by osoba v takej pozícii mohla spáchať niečo neetické alebo kriminálne. Okolie obetiam tiež často neverí.
„Obzvlášť u psychologických a psychiatrických pacientov je častá nízka sebadôvera a môžu sa sami seba pýtať, či im vôbec niekto kvôli ich diagnóze uverí. Všeobecne, ak je násilníkom nejaká známa, alebo uznávaná osobnosť, ľudia neradi veria tomu, že by osoba s takým postavením mohla páchať sexualizované násilie,”
dodáva advokátka Hrdá.
Cimický mal páchať násilie na svojich pacientkách a študentkách, prvý prípad podľa rozsudku siahajúci až do roku 1979. Súd uznal psychiatra vinným vo všetkých bodoch obžaloby a uložil mu päť rokov väzenia vo väznici so strážou. Ďalej mu zakázal na desať rokov vykonávať lekársku prax a prikázal vyplatiť niekoľkomiliónové odškodné. Rozsudok nie je však právoplatný, pretože Cimickeho právny zástupca sa ihneď odvolal. Rozsudok opisuje celkom 39 skutkov, ktoré sa mali odohrávať medzi rokmi 1979 a 2019, najčastejšie v ordinácii, ale aj na festivaloch. Sudca Novák uviedol, že sa Cimický opakovane dopúšťal trestnej činnosti voči neplnoletým a zneužíval svoje postavenie lekára.
V podobných situáciách je kľúčové zveriť sa niekomu, komu dôverujete, a ideálne incident ohlásiť príslušným úradom. Na zvládnutie takýchto momentov môže byť užitočné vopred si osvojiť reakcie, ktoré vám pomôžu prekonať ťažkú situáciu a získať kontrolu nad ďalším postupom.
"Dá sa nacvičiť reakcia pre okamihy, keď mi niekto robí niečo nepríjemné, ale myslím si, že to prichádza so skúsenosťami a vekom. Preto si nemôžeme vyčítať, že aj napriek tomu, keď mám reakciu nacvičenú, tak ju nevytiahnem ako králika z klobúka. Nejde to vždy a nemôžeme reagovať vždy a na všetko,”
vraví Lucia Hrdá.
Násilie je mimoriadne závažný čin, ktorý môže obeťam spôsobiť hlboké fyzické aj psychické rany. Dokáže úplne zmeniť ich pohľad na svet, narušiť pocit bezpečia a dôveru v ostatných ľudí. Každý akt násilia je útokom na ľudskú dôstojnosť, ktorý si vyžaduje nielen pomoc obeťam, ale aj spravodlivé potrestanie páchateľa.
‚‚Násilie má dôsledky vždy, jeho intenzita sa odvíja od daného činu. Záleží tiež na povaze obete, jej životnej situácii a povaha. Dôsledky môžu byť veľmi závažné, vrátane silnej post traumatickej poruchy. Niektoré obete sa tiež môžu pokúsiť o samovraždu,”
uzatvára advokátka.