Najbohatší muž sveta sa stal zároveň asistentom amerického prezidenta. Elon Musk je zároveň dlhé roky známy svojou víziou a nezvyčajným pohľadom na spoločnosť. Jeho nezvyčajný prístup k podnikaniu ho vyniesol medzi svetových miliardárov a teraz vstúpil do sveta politiky. Ako si predstavuje revolúciu verejného poriadku nám naznačujú jeho príspevky na sociálnej sieti X, ktorú vlastní. Ako by vyzeral svet podľa Muska optikou jeho tweetov?
Hoci Elon Musk a Donald Trump sa teraz prezentujú ako najlepší kamaráti z detstva, ich spojenectvo je čisto účelovým mocenským paktom. Dôkaz je na očiach. Musk v minulých voľbách podľa dostupných informácií hlasoval za Joea Bidena a svoju kartu v politickom mariáši pôvodne vsadil na Rona DeSantisa, čo jasne svedčí o tom, že mu Trump dlho nechutil.
Účel sväti prostriedky a obaja biznismeni čoskoro uzavreli politické spojenectvo, čo Muska priviedlo do čela nového úradu, ktorého cieľom je zvyšovať efektivitu amerického štátnej správy znížovaním počtu úradov. Zároveň najbohatší muž nie je oficiálnym členom administratívy, tak nad jeho právomocami a ambíciami visí rada otáznikov. Ako malé predikčné cvičenie sa ponúka pohľad do Muskovho myšlienkového sveta v pozícii člena/nečlena americkej vlády cez jeho príspevky na sociálnych sieťach.
"Skúšali ste vypnúť a znova zapnúť vládu?"
píše Musk v jednom z posledných príspevkov na X.
Svojím typickým minimalistickým štýlom Musk samozrejme provokuje, ale čo by znamenalo vypnutie vlády? Ak by sme to vzali doslovne, tak predstava, že si vládni funkcionári na jeden deň vezmú dovolenku by neznamenalo vôbec nič. V praxi sa to pravdepodobne v letných mesiacoch aj do značnej miery deje.
Ak by sme sa nad tým zamysleli hlbšie a začali premýšľať nad tým, aký by bol štát bez vlády, odpoveď je jednoduchá. Neexistoval by vôbec. V americkom svete to znamená návrat do indiánskych teepee. Štát bez vlády skutočne nemôže existovať. Či už je zdrojom moci vlády ľud, ako je napísané v tamtej ústave alebo je na čele vlády z božej milosti panovník.
Časy britského koloniálneho impéria na americkom kontinente nechajme bokom, ale z vyššie uvedeného dôvodu majú v USA podpredsedu, aktuálne JD Vence. Ak by prezident zomrel, musí sa jeho kľúčové úlohy ujať niekto iný. U nás máme z týchto dôvodov v demisii vládu.
Jeden príklad za všetky. Ak sa štát dostane do vojenského ohrozenia, bez vlády nebude, kto vydá kľúčový rozkaz k boju. Nikto iný zodpovednosť nenosí. V prípade USA je na vládu a predovšetkým na prezidenta naviazaný jadrový kufor. Bezvládna anarchia by tak bola zároveň pozvaním pre iné jadrové veľmoci vymazať svojho konkurenta z povrchu zemskej bez príslušnej odpovede.
Čo tým chcela Muskova geniálna myseľ oznámiť je trochu nejasné, ale je zároveň potreba uznať, že ak by bol verejný priestor na nejaký čas ušetrený výroku vládnych politikov, asi by si takú dovolenku užil.
"Ak môže KAŽDÝ sudca kdekoľvek zastaviť KAŽDÝ prezidentský zásah kdekoľvek, potom nežijeme v demokracii,"
Musk prišiel s ďalšou myšlienkou na X.
Na úvod k tomuto konštatovaniu neostáva nič iné ako dodať, že delenie moci na výkonnú, zákonodarnú a súdnu praktizovali ako prví americkí revolucionári na čele s Georgeom Washingtonom, keď založili štát známy ako USA a je považovaný za najstaršiu demokraciu moderného typu na svete. Práve vyvažovanie zložiek moci zabezpečuje, že keď sa niekto pokúsi uzurpovať si moc, ktorá mu podľa ústavných pravidiel nepatrí, narazí na ďalšiu mocenskú zložku.
Musk nám tak počas ôsmich hodín, ktoré oddeľujú dva spomínané tweet-y, predstavil svoju dosť protichodnú politickú víziu. Tá je buď v podstate anarchistická alebo autoritatívna. Aby sme sa pokúsili rozseknúť, čo má radšej, môžeme sa pozrieť na jeho ďalšie verejné vystúpenia. Svojim hajlovaním na inaugurácii sa prihlásil k autoritatívnemu, po starom by sa povedalo fašistickému, pojatiu.
Ešte aktuálnejší je jeho prejav z oválnej pracovne, kde predstiera svoje fantázie o nulovej inflácii, ktorú zabezpečí jeho technologická genialita. Neprekvapí, že v prezidentskom úrade nie je sám, predsa len žiadne voľby nevyhral, ale posedáva tam istý Trump a malý chlapec, ktorý si hrabe v nose.
Jedno z dvanástich Muskových detí, ktoré má ako správny podporovateľ kresťanského konzervativizmu s tromi ženami, sa pri tom správa nápadne podobne ako duchom neprítomný prezident. Miliardár tak vniesol do prezidentskej kancelárie trochu anarchie. Muskovu genialitu je naozaj ťažké pochopiť, najpravdepodobnejšie je to tým, že už sa duchom presťahoval na Mars, kam sľúbil dostať ľudskú nohu počas Trumpovho prezidentstvania.
Na Muskovom Marse bude tvrdo vládnuť jeden muž, ktorý bude určovať, z akých slamiek je najlepšie piť a zároveň tu žiadne pravidlá existovať nebudú a každý si bude robiť, čo chce. Pojatie správania Marťanov bolo vždy nad ľudské sily.
Zdroje: autorský článok, komentár, x.com, people.com