Top hledané
Výsledky (0)
/Komentár/ Markéta Pekarová Adamová bola najvýraznejšou političkou tohto volebného obdobia, jej odchod je symptomatický pre ženy v politike rovnako ako pre TOP 09.

Na férovku: Markéta Pekarová Adamová odchádza z politiky. Českú Angelu Merkelovú sa len tak nedočkáme

Radim Červenka
20.Feb 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Špeciálna rubrika
Markéta Pekarová Adamová

S dosť prekvapivou správou prišla predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Nebude kandidovať v budúcich voľbách a zároveň dáva k dispozícii svoj post predsedníčky vládnej TOP 09. Ide pri tom o historicky jedinú predsedníčku (tj. ženu) parlamentnej strany, ktorá sa v tejto pozícii dostala k moci vo voľbách. S jej odchodom z politiky opäť dopadá svetlo na český poriadok vecí, kde političky v stranách hrávajú len vedľajšiu úlohu.

Na úvod treba podotknúť, že primát straníckej predsedníčky pred ňou mala ešte Karolina Peake. Vytvorila si stranu LIDEM z odpadlíkov Věcí verejných a časť volebného obdobia tak strávila v Sněmovne ako líder strany. Do poslaneckého kresla sa však vyviezla na chrbtoch iných lídrov a jej politická strana čoskoro skončila v propadlisku dejín.

Markéta Pekarová Adamová sa dostala do čela TOP 09 ešte pred voľbami (vo funkcii od roku 2019) s vedomím, že bude hlavnou tvárou strany aj v nadchádzajúcich voľbách. Koalícia SPOLU vznikla až po-tom, teda k volebnému víťazstvu v rámci jej Pekarová Adamová dosiahla v závere za koaličným líderom Petrom Fialou (ODS).

Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373,

Odchod Pekarovej Adamovej posúva TOP 09 do role apendixu

Vtedy už bola TOP 09 druhou najmenšou stranou Snemovne a žena v jej čele rozhodne veľa rozruchu nevyvolala. Strana bojovala o svoje snemovné prežitie. TOP 09 pritom v roku 2013 bola najúspešnejšou pravicovou stranou a vyzeralo to, že v tejto časti politického spektra vystrieda upadajúcu ODS, ktorá vtedajšej Snemovni mala o desať mandátov menej.

V roku 2019 však Pekarová Adamová prevzala stranu, okolo ktorej kroužili korby politického zabudnutia. Mladá politička v čele však stranu živou vodou pokropiť nedokázala ani po vstupe do vlády. TOP 09 v poslednej dobe je esenciou personálneho vyprázdnenia strán (týka sa do bodky všetkých), čo plne potvrdili problémy strany s personálnym zabezpečením jedného a pol ministerských postov, ktoré im vo Fialovej vláde pripadli.

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek čelí skôr kritike než chvále a ministerstvo bez portféja pre vedu síce zdanlivo vzniklo ako trochu nadbytočné kreslo pre TOP 09, aby Válek nebol vo vláde sám, avšak aj tak pozíciu strana obsadila noname neviditeľnými politikmi. 

Osobná neúčasť na vláde je najväčšou politickou chybou Pekarovej Adamovej. Nechajme stranou, že ju k tomuto kroku pravdepodobne priviedli rovnaké zdravotné/osobné dôvody, ako k jej súčasnému odchodu z politiky. Politika bola totiž viditeľná a rozhodne patrila k najvýraznejším tváram vládnej koalície. Nevypovedajme o tom, že by aj vo vláde zohrala podstatne viditeľnejšiu úlohu ako jej kolegovia a to kludne aj bez portfeje.

O všetkom svedčí pozornosť, ktorú jej venovala opozícia a médiá. Vo veľa ohľadoch síce negatívna, ale v politike sa negatívna reklama tiež počíta ako dobre obchodovateľná komodita. Kto sa strany neviditeľných ujme je otázka. Je možné všetko, ale bez Pekarovej Adamovej urobila TOP 09 veľký krok k apendixu koalície SPOLU. Prívesky majú potom tendenciu upadať do zabudnutia.

Pekarová Adamová to dotiahla z političiek najďalej, česká Merkelová je však v nedohľadne

Zároveň platí, že vyššie uvedená krátka kapitola z dejín českých politických strán je zároveň jedným z najväčších príbehov kariér žien-političiek Česka v 21. storočí. Hoci rad žien si v Česku siahla na ministerské posty, do tých najväčších pater vedúcich osobností sa nikdy žiadna nedostala, pretože žiadna neviedla "veľkú" stranu a role stranických šéfov sú tie najdôležitejšie.

V súčasnosti nájdeme výrazné ženské tváre v mimovládnych stranách. Predsedníčka Kateřina Konečná (KSČM) by rada vrátila do Snemovne komunistov. Do budúcnosti nikto nevidí, ale okrem ostrého jazyka za 23 rokov (do Snemovne bola zvolená prvýkrát v roku 2002) vo vrcholovej politike Konečná veľa nepredviedla a už dlhšiu dobu sa nazdáva otázka, že ju zaujíma skôr teplé kreslo, než presadzovanie politického programu.

Kapitolou samou pre seba je potom Alena Schillerová, tá bola ministrou financií (čiže dvojkou za premiérom) a zároveň je jednotkou veľkej trojky Ano spolu s Karolom Havlíčkom a Andrejom Babišem. Avšak okrem skutočne nápaditých videoklipov na sociálnych sieťach nie je tajomstvom, že je len predĺženou rukou Babiša a sama na politiku strany nemá väčší vplyv.

Slovenské Angelu Merkelovú alebo Margaret Thatcherovú sa asi len tak nedočkáme. V konzervatívnom Poľsku pri tom mali od 90. rokov tri premiérky, na Slovensku premiérku aj prezidentku a Česko sa tak v tomto ohľade stavá na úroveň Maďarska. V niektorých ohľadoch sa môže česká spoločnosť svojim konzervativizmom rovnať s európskou špičkou.

Zdroje: autorský text, komentár, Seznamzprávy.cz, volby.cz

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie