Kto by doma nechcel mať filmovú zbraň, ktorú držala v ruke Uma Thurman vo filme Kill Bill? A to ani nejde o starú zbraň, ktorá má na pažbe či rukoväti vyryté príbehy niekedy aj stoviek ľudí. Starožitné zbrane odjakživa priťahujú nadšených zberateľov, veľmi bohatých mužov a zámožné ženy, ktoré o ne „bojujú“ v najprestížnejších aukčných domoch na svete. Najcennejšie meče sveta sú väčšinou majetkom súkromných alebo múzejných zbierok. A nepredáva samotná hodnota zbrane, predáva príbeh. Či už príbehy revolucionárov, staviteľov Tádž Mahalu, alebo japonských samurajov.
Uma Thurman vystriedala vo filme hneď niekoľko zbraní – je ako profesionálna vražedná mašina, ktorej pomáha aj jej krásna tvár. Majstrovsky ovláda streľbu, strach jej nenaženú nože ani katany. Bezpochyby by sa aj jej zbrane na aukciách vydražili za nemalé peniaze. A čo potom zbrane Napoleona? Alebo staviteľa Tádž Mahalu?
Väčšina dražených zbraní patrila najpôsobivejším postavám histórie alebo ich vyrobili najslávnejší mečiari či zbrojári, jednoducho majstri svojho remesla. Ponúkame vám ochutnávku zbraní – mečov, pištolí a ďalších exemplárov, ktoré sa vďaka svojim extravagantným cenovkám zapísali do histórie po druhýkrát.
Historické zbrane sú zväčša majetkom múzeí alebo súkromníkov. Občas sa o nich napíše, keď sa výnimočne objavia na špecifických svetových aukciách. Meče, tak ako aj iné zbrane, sú opradené heroickými výkonmi svojich majiteľov: samurajov (vtedy hovoríme o katanách), vojvodcov či najslávnejších bojovníkov – jednoducho osobností, ktoré formovali chod dejín.
Mnoho rokov bol tento meč so zakrivenou oceľovou čepeľou najdrahším na svete. Je nádherne spracovaný s množstvom úžasných detailov. Zbraň s rukoväťou z ebenu a zo zlata sa predala za 6,5 milióna dolárov počas aukcie v roku 2007 vo francúzskom Fontainebleu.
Aj keď odhadovaná cena meča bola stanovená zhruba na štvrtinu, skutočnosť, že patril samotnému Napoleonovi, jeho hodnotu vymrštila vysoko nad pôvodný odhad, teda „len“ 1,6 milióna dolárov.
Meč za astronomickú sumu vydražila neznáma žena pre svojho muža, ktorý je pravdepodobne jedným z priamych Napoleonových potomkov. Domnievame sa, že k dražbe došlo práve pre nezhody medzi členmi jeho rodiny.
Svetoznámy majiteľ meča, vojvodca a revolucionár Napoleon Bonaparte, s týmto mečom bojoval v roku 1800 v bitke pri Marengu, teda ešte v čase, než sa stal cisárom Francúzska. Po bitke bol meč v majetku jeho rodiny takmer dve storočia.
Brokovnica Fox od Theodora Roosevelta, ktorú si priviezol z afrického safari v roku 1909, sa stala najdrahšou brokovnicou, ktorá sa v histórii aukcií predala.
V roku 2010 aukčný dom Jamese D. Julie túto strelnú zbraň predal súkromnému kupcovi za 862 500 dolárov. Ide o dosiaľ historicky najdrahšiu vydraženú brokovnicu sveta. Týmto kupcom je Jason Roselius, právnik narodený v Texase a celoživotný obdivovateľ histórie a zbraní.
Dvojhlavňová puška bola pre Roosevelta vyrobená na zákazku a na pravej hlavni je doplnená nápisom od spoločnosti AH Fox Gun Company z roku 1908.
Krátko po prijatí daru Roosevelt v liste zakladateľovi Ansleymu Foxovi napísal: „Naozaj si myslím, že je to najkrajšia zbraň, akú som kedy videl.“
Prezident sa o svoju zbraň príkladne staral, sprevádzala ho na všetkých cestách a čistil ju svojím starým pyžamom. Aj táto zaujímavosť pri aukcii pobavila. Teraz je zbraň vystavená v historickom múzeu Panhandle-Plains v texaskom meste Canyon.
Dýka šáha Jahana bola vyrobená v 17. storočí, keď vládol piaty Mughalský cisár a tvorca Tádž Mahalu. Jej cena je o to vyššia, že sa z tejto doby zachovala len nepatrná hŕstka vecí. Doba vlády jeho cisárskej milosti šáha Jahana, pôvodným menom Shahab-ud-din Muhammad Khurram, je považovaná za vrchol zlatého veku Indie. V tomto období nechal cisár vybudovať pre svoju ženu Mumtaz Mahal aj mauzóleum Tádž Mahal.
Bola kovaná v roku 1629 k vládcovým tridsiatym deviatym narodeninám. Nachádza sa na nej cisárovo meno, titul a dátum, ako aj miesto výroby. Vo svojej zbierke ju uchovával zosnulý belgický zberateľ Jacques Desenfans až do roku 2008, keď sa v aukcii v Bonhame predala za viac než dvojnásobok počiatočnej ponuky. Vydražila sa za 1,7 milióna libier (dnes 2,4 milióna USD).
Najdrahšia pištoľ: Lafayette – pištoľ pre Bolívara a Washingtona, 1,5 mil. eur (aukcia 2016), resp. 1,7 mil. eur (aukcia 2002)
Simón Bolívar bol venezuelský generál a politik, jeden z hlavných predstaviteľov juhoamerického boja za nezávislosť. Sám mal jedinečnú zbierku strelných zbraní, z ktorých sa dochovalo len päť exemplárov. Tie z času na čas rozvíria boje medzi zberateľmi v aukčných sieňach. Naposledy to bolo pri pištoliach, ktoré mu daroval Lafayette. Ten sa zaslúžil aj o ďalší aukčný klenot – pištole pre Georga Washingtona.
Unikátne zbrane teda pamätajú príbehy dvoch revolucionárov – markíza de Lafayette a Simóna Bolívara – a majú súvislosť aj s tretím vplyvným mužom, Georgom Washingtonom.
V roku 2002 sa iný pár sedlových pištolí, ktoré francúzsky generál daroval Georgovi Washingtonovi, predal v aukcii v Christie’s za neskutočných 1 986 000 dolárov. Po aukcii bol odhalený kupca: nadácia Richarda Kinga Mellona, ktorá pištole neskôr darovala múzeu Fort Ligonier v Pensylvánii.
Zbrane sú podľa popisu vybavené osemuholníkovými a guľatými oceľovými bubienkami, striebornými a zlatými lankami a základňou, ktorá je vyrobená z dreva z európskeho orecha.
V roku 2016 sa zbrane znovu ocitli v newyorskej aukcii v aukčnom bloku Výnimočný predaj, a to 13. apríla 2016 v Christie’s New York Hall. Ich odhadovaná cena bola stanovená na 1,5 až 2,5 milióna dolárov a napokon sa predali za 1,8 milióna dolárov.
Najdrahší moderný nôž na svete, Drahokam orientu, sa pôvodne predal za 1,2 milióna dolárov, ale kupujúci ho znova umiestnil do predaja a predal za 2,1 milióna dolárov.
Buster Warenski je špičkový americký výrobca nožov na mieru. Jeho sláva stúpla po tom, ako vytvoril dokonalú repliku dýky kráľa Tutanchamóna. Dnes je považovaný za jedného z najväčších výrobcov nožov minulého storočia.
V roku 1966 sa dvadsaťročný Buster Warenski rozhodol, že by si rád vyrobil svoj vlastný nôž. Ako tridsaťročný sa stal členom Cechu nožov a potom jeho prezidentom.
Jeho Legacy Series štyroch nožov z 18-karátového zlata obsahuje najdrahší moderný nôž na svete: Gem of the Orient (Drahokam orientu).
Drahokam orientu vyrábal Warenski pre japonského zákazníka. Filigránová rukoväť noža z nehrdzavejúcej ocele a zlata je pokrytá 153 smaragdmi (10 karátov) a deviatimi diamantmi (5 karátov). Celkovo bol nôž vyrobený z 28 uncí zlata. Má ostrie podobné tomu z damaškovej ocele, rukoväť je vyrobená z nefritu, a aj keď nie je z rýdzeho zlata, na jej výrobu sa použilo takmer kilo tohto vzácneho kovu. Warenski na tomto kuse strávil viac ako desať rokov a ako jediný z desiatich zbraní je tento kus známy vďaka svojmu talentovanému výrobcovi a nie vďaka majetnému vládcovi či vojnovému vodcovi.
Winchestrovka je nespornou ikonou Divokého západu a zároveň aj najdrahšou puškou, ktorá sa kedy predala v aukcii. Winchester Model 1886, ktorého repliky sa dodnes vyrábajú, bol navrhnutý v rovnakom čase ako indukčné cievky, teda na úplnom začiatku automobilovej technológie. Stal sa novým štandardom medzi puškami po celom svete. Nevídane stabilná puška vďaka páke symbolizovala meniaci sa Západ.
Podľa webu Popular Mechanics prinesla puška Winchester v aukcii v roku 2016 viac než milión dolárov z niekoľkých dôvodov: bol to úplne prvý model Winchester vyrobený v tomto roku a opäť skrýval príbeh. Puška bola dar pre kapitána Henryho W. Lawtona, muža zodpovedného za sledovanie a zajatie Geronima.
Winchester Model 1886 sa stal najdrahšou samostatnou zbraňou, ktorá sa kedy predala v aukcii – za cenu 1,26 milióna dolárov, a to vďaka tomu, že ňou bol zajatý Geronimo, vodca apačských vojen. Tento neohrozený bojovník, ktorý sa pravdepodobne stal aj predlohou Vinnetoua, neustále unikal armáde. Nechcel byť zatvorený do rezervácie a pohrával sa tak so svojimi prenasledovateľmi a americkou vládou až tridsať rokov. Nakoniec v roku 1886 zvíťazil a oficiálne „sa vzdal generálovi Nelsonovi Milesovi“. To bola však len historka do protokolu: v skutočnosti sa Geronimo odmietol vzdať mužovi, ktorý ho sledoval a zajal, kapitánovi Henrymu W. Lawtonovi. Pretože Lawton nebažil po sláve a uznaní, stačil mu za jeho čin len darček. Tým bola nová zbraň od priateľa, ktorý náhodou pracoval vo Winchesteri.
Táto zbraň sa v roku 2016 predala v aukčnej sieni Rock Island Auction Company v Illinois, ktorá sa špecializuje na staré zbrane.
Ulysses S. Grant bol osemnásty prezident Spojených štátov, historici ho nazývajú aj najväčším generálom svojej doby. V roku 1864 bol povýšený na generála najvyššej možnej vojenskej hodnosti. K tejto príležitosti mu bola vyrobená jedinečná zbraň, ktorá sa mala stať jeho symbolom – meč so strieborným a zlatým diamantom „od vďačných občanov Kentucky po jeho nástupe do funkcie generálneho šéfa armády Spojených štátov,“ uviedol kurátor Dennis Lowe z Heritage Auction Galleries. Meč sa pred 13 rokmi vydražil za 1,7 milióna dolárov.
Grantov meč je ozdobený dvadsiatimi šiestimi trblietajúcimi sa briliantmi, na jeho modrofialovom monograme sa vynímajú ametysty a krištále. Je celý zo striebra a zlata, dekorovaný bohyňou Víťazstva, americkým orlom a bojovnými scénami.
Meč v tvare písmena S má rukoväť z veľmi tvrdého bieleho kameňa a nefritu. Ostrie je vyhotovené z troch najdrahších materiálov: z medi, zlata a striebra.
Boateng meč sa objavil v aukčnej sieni už dvakrát. Po prvýkrát v roku 2006 a znovu v roku 2008, keď bol vydražený ešte o tretinu drahšie ako pri prvej dražbe. Dôvodom jeho vysokej hodnoty je výnimočná kvalita, drahé materiály, ale takisto neopakovateľný spôsob, akým bola táto jedinečná zbraň vyrobená.
Meč bol vyhotovený pre čínskeho kráľa v období medzi rokmi 1736 a 1795, keď vládol šiesty cisár dynastie Qing menom Qianlong. Bol to jeden z najdlhšie panujúcich vládcov v histórii a dožil sa úctyhodných osemdesiatdeväť rokov.
Tradičné meče s jedným ostrím používali japonskí samurajovia celé stáročia. Sú vyrobené z najlepších materiálov a považujú sa za najostrejšie a najkrajšie meče na svete. Výroba katany trvala niekoľko rokov, podieľali sa na nej najlepší majstri svojho remesla a cena niektorých exemplárov dosahuje cien luxusných domov a najluxusnejších áut. Už len cena replík sa pohybuje okolo tisíc dolárov.
127 kusov týchto zbraní bolo v Japonsku dokonca vyhlásených za Juyounkabazai – teda kultúrne významné. To znamená, že vzácne katany sa nezákonne predávajú alebo vyvážajú z Japonska.
Zo zbierky Dr. Waltera Amesa Comptona sa v aukcii v roku 1992 do dražby uvoľnilo asi 1 100 japonských mečov. Zbierka sa predala za 8 miliónov dolárov za jediný deň. Jej súčasťou bola aj katana Kamamura z 13. storočia, ktorá sa predala za 418 000 dolárov anonymnému súkromnému zberateľovi. Zostáva najdrahšou katanou, ktorá sa v histórii súkromných aukcií predala. Túto katanu používal vojak pechoty v období Kamamura.
Kamamura katana je mierne prehnutá a má jedno ostrie. V porovnaní s inými mečmi je známa vysokou ostrosťou a vyrobená z najkvalitnejších materiálov. Ostrie je dlhé 60 až 80 cm, váži 1,1 až 1,5 kg a rukoväť je z lakovaného dreva.
Na záver len malé zamyslenie: najdrahšie zbrane sveta sa predávajú za milióny dolárov. Vždy sa k nim viaže zaujímavý príbeh jednotlivca alebo dokonca národa. Uvedomme si však, že v dejinách boli tieto zbrane používané z oveľa osobnejších dôvodov než dnes. Moderné technológie nám umožňujú vyvinúť desivé zbrane hromadného ničenia schopné zabiť tisíce anonymných ľudí v jednom krátkom okamihu.
Veľa historických zbraní sa stalo predlohou kultových filmov či literárnych spracovaní. Mnohé zbrane svojou slávou prekonali dokonca aj svojich majiteľov, niektoré sa mytologizovali ako legendárne, napríklad Excalibur kráľa Artuša.
Ako vidno, predáva nielen dokonalosť zbrane, ale aj jej príbeh. Je preto bežné, že mnohé z najdrahších zbraní sveta sa bežne predávajú aj online ako repliky. Skutočné originály naďalej zdobia múzejné expozície alebo súkromné zbierky najbohatších nadšencov a zberateľov.