Najlepší hokejista všetkých čias Wayne Gretzky dnes oslavuje narodeniny. Hoci sa preslávil svojou dominanciou počas súbojov na ľadových plochách, čo sa týka úspechu, možno povedať, že sa mu darí ešte lepšie na dôchodku. Veď v posledných rokoch si zarobil oveľa viac než za celú svoju kariéru v kanadsko-americkej NHL.
Keď sa povie hokejová legenda, každý hokejový fanúšik si vybaví jeho meno. Wayne Douglas Gretzky, The Great One, ako sa mu v zámorí hovorí, zanechal v severoamerickej najvyššej hokejovej súťaži takú výraznú stopu, že mu nikto nesiaha ani po päty. V štyroch rôznych tímoch odohral úctyhodných 1 487 zápasov, v ktorých si pripísal 894 gólov a najmä ohromujúcich 1 963 asistencií.
Tieto čísla je potrebné trochu zasadiť do kontextu. Celkový súčet 2 857 bodov je o necelú tisícku vyšší, než koľko má jeho najbližší prenasledovateľ Jaromír Jágr. Ten odohral prakticky o 250 zápasov viac, a pritom má stále o 936 bodov menej. Podobné čísla ako Jágr má ešte Mark Messier, všetci ostatní zaostávajú o viac než tisíc. Ak vám podobná štatistika nestačí, môžeme pokračovať. Ak škrtneme strelené góly, počet asistencií sám o sebe prevyšuje počet bodov za góly i asistencie, ktoré nazbieral druhý v poradí Jágr!
Ani najznámejší Európan v hokejovom svete sa s Gretzkym rovnať nemôže. Číslo, ktoré je v tomto porovnaní najrelevantnejšie, je priemer bodov na zápas. Gretzky má priemer 1,92 bodu a Jágr pre porovnanie len 1,11. Gretzkymu sa v tomto smere rovná len Mario Lemieux, ktorému ale neprialo zdravie a mohol odohrať len 915 zápasov. Aj tak však nazberal 1 723 bodov s bodovým priemerom 1,88.
Nechajme Super Maria na inokedy, tento deň patrí tomu najlepšiemu. Wayne Gretzky spojil svoju kariéru v NHL so štyrmi klubmi. Najvýraznejšiu stopu zanechal v Edmontone, za ktorý hral v prvých deviatich sezónach klubu v súťaži. Za relatívne krátky čas sa stal miláčikom publika, a najmä hviezdou NHL. Až 583 gólov z celkových 894 strelil práve v drese „olejárov“. Gretzky si rozumel predovšetkým so svojím krídlom, ďalšou hokejovou legendou Jarim Kurrim. V sezóne 1985-86 dosiahol Gretzky kariérne maximá, nazbieral enormných 215 bodov a 163 asistencií. Na prvý Stanley Cup však Edmonton dosiahol už o sezónu skôr, nasledovali ešte dva, a to v rokoch 1987 a 1988. A potom prišiel šok.
Už počas bojov o Stanley Cup bolo v zákulisí jasné, že najlepší hokejista sveta bude vymenený. V hre boli vtedy tímy z Detroitu, Vancouveru a Los Angeles. Sám Gretzky nechcel z Alberty odísť, ale nakoniec nemal na výber. V najnepochopiteľnejšej výmene histórie NHL zamieril do Los Angeles, kde ďalej rozvíjal svoje už vtedy obdivuhodné čísla, hoci po tímovej stránke sa tím Los Angeles Kings dostal najďalej do finále play-off. Fakt, že do slnkom vyhriatej Kalifornie dorazil Gretzky, však ovplyvnil najmä vzťah tamojších obyvateľov k hokeju ako takému, a práve The Great One stojí za miestnou súčasnou popularitou tohto športu.
Po ôsmich rokoch potešil svojou prítomnosťou fanúšikov klubu St. Louis, v ktorom mal ťažiť najmä zo spolupráce s ďalšou hokejovou legendou, Brettom Hullom. Obaja si ale hokejovo príliš nesadli. A tak po pol roku v Missouri zamieril na svoj posledný post, do New York Rangers. Napriek svojmu pokročilému veku dokázal zostať medzi najlepšími. Ešte v predposlednej sezóne sa delil o najvyšší počet asistencií v sezóne. S kým iným než s Jaromírom Jágrom?
Nikdy nevynikal rýchlosťou, silou a nikdy nepatril ani k tým najvyšším. Jeho najväčšou silou bola hokejová inteligencia, dokázal vždy myslieť o krok, spravidla aj o dva, napred, čím ďaleko prevyšoval všetkých. Hokejoví experti si cenia najmä jeho inštinkt, ktorý bol pre protihráčov smrtiaci. Svoje skúsenosti sa pokúsil zužitkovať ešte na trénerskej lavici, v období rokov 2005 a 2009 viedol Phoenix Coyotes. Na svoje úspechy priamo na ľade však nadviazať nedokázal.
Gretzky je pre Kanaďanov modlou. Keď sa zasnúbil s herečkou Janet Jones, ktorú prvýkrát stretol v porote v kanadskej obdobe súťaže Star Dance, kanadské médiá písali o „kráľovskej svadbe“. Pár sa vzal v júli 1988 a spoločne splodil päť detí, Paulinu, Tyho, Trevora, Tristana a Emmu. Zaujímavosťou môže byť, že Paulina sa pred niekoľkými rokmi zasnúbila s najlepším golfistom súčasnosti Dustinom Johnsonom. Žiadne z detí sa však v športe nedokázalo presadiť na najvyššej úrovni. Ty hral hokej v menších ligách, ale do NHL sa nikdy nedostal, a Trevor hral nižšie súťaže v bejzbale.
Hoci o Waynovi hovoríme len v superlatívoch, čo sa zárobkov týka, v NHL príliš veľa peňazí nezarobil. Respektíve, jeho 50 miliónov dolárov pred zdanením nie je zrovna málo, ale napríklad Sidney Crosby alebo Alexander Ovečkin, ktorých považujeme za hviezdy NHL dnes, túto čiastku dvojnásobne prekonávajú, a to ešte nie sú na sklonku svojej kariéry. Gretzky však mal vždy podnikavého ducha, a tak sa aktuálna hodnota jeho majetku pohybuje okolo 250 miliónov dolárov.
Sám bývalý hokejista sa v hokeji angažoval i na dôchodku. Vlastnil hneď niekoľko klubov vrátane desaťpercentného podielu Phoenixu Coyotes hrajúceho NHL. Veľkým dielom sa na príjmoch podpísali tiež partnerské zmluvy so svetovými značkami. Aj vďaka nim si Gretzky mohol postaviť vilu v kalifornskom Thousand Oaks v prepočte za viac ako 6 miliónov eur. Tú nedávno predal za trojnásobnú čiastku. Okrem iného vlastní reštauráciu Gretzky’s v Toronte, kde si obvykle môžete dať aj babičkine pirohy, presne také, aké sama varila vo svojej domovine na poľsko-bieloruskej hranici, odkiaľ celá rodina pochádza. Hokejista ale nedávno priznal, že z dôvodu koronavírusu musel reštauráciu zatvoriť. Dúfame, že len dočasne.