Top hledané
Výsledky (0)
Moravu zasiahlo v noci 24. júna tornádo. Výstraha je možná najviac niekoľko minút pred tým, než tornádo preletí.

Najväčšie tornádo modernej českej histórie? U nás túto hrozbu podceňujeme

Kristina Vacková
25.Jun 2021
+ Pridať na Seznam.cz
6 minut
Tornádo. Ilustrační foto

Dosiaľ sa ničivé tornáda, ktoré poznáme z katastrofických filmov alebo iných kontinentov, našej krajine vyhýbali. Poloha v strede Európy sa zdala byť bezpečná, hoci, ako sa ukazuje, mýlili sme sa. V noci na dnešok sa južnou Moravou prehnalo zatiaľ najdesivejšie tornádo novodobej českej histórie a mimoriadne ničivo zasiahlo asi sedem obcí, ale postihlo aj hodonínsku zoologickú záhradu.

Vo štvrtok večer zasiahlo južnú Moravu silné tornádo, ktoré mohlo mať silu až F3 či F4, čo by znamenalo najsilnejšiu búrku tohto typu v moderných dejinách nášho regiónu. Sila tornád sa meria podľa takzvanej Fujitovej stupnice. Štvrtkové tornádo by sa tak mohlo stať najsilnejším v českej histórii, ba dokonca v histórii strednej Európy.

Cítime sa v bezpečí. Je falošné?

„Tornáda nie sú v Európe také vzácne, ako si asi predstavujete – každoročne sa predpokladá, že na celom kontinente sa ich udeje niekoľko stoviek. Presné odhady sa však líšia a niektoré tornáda takmer isto nie sú hlásené, pretože zasiahli riedko osídlené vidiecke oblasti,“

uviedol pre BBC meteorológ Ben Rich.

Otvoriť v galérii (4)
Tornádo je sloupec, vír mezi nebem a zemí
Tornádo je sloupec, vír mezi nebem a zemíSource: Profimedia

Tornáda boli hlásené na všetkých kontinentoch na Zemi okrem Antarktídy – a dokonca aj tu sú teoreticky možné. V USA však obyvatelia vidia najviac tornád zo všetkých, v priemere viac ako 1 000 ročne. Tento svetadiel tiež zaznamenáva viac najnásilnejších twisterov než kdekoľvek inde na svete. Jeho hornatá krajina a blízkosť teplého vlhkého Mexického zálivu poskytujú perfektné podmienky pre vznik „supercelárnych búrok“. A to sú práve tie búrky, z ktorých sa rodia tornáda.

Prodej bytové jednotky 2+kk, Praha 2 Vinohrady
Prodej bytové jednotky 2+kk, Praha 2 Vinohrady, Praha 2

Nočné tornádo na sociálnych sieťach

Sociálne médiá zaplavili desiatky amatérskych videí, kde ľudia autenticky komentujú vzdušný prúd, ktorý natáčali z okien svojich domov, a len prosili, aby sa im smrtiaca spúšť vyhla.

Tornáda sa u nás objavujú v priemere zhruba päťkrát ročne s tým, že niektoré roky ich je viac – až 15, po iné roky, naopak, žiadne.

„Pozerala som sa z okna a vedela som, že toto nie je len obyčajná búrka alebo víchrica. Keď som otvorila dvere, okamžite som ich zase pribuchla, pretože predo mnou pristál krúp s veľkosťou tenisovej loptičky,“

hovorí stále zdesená Jana z Břeclavska.

„No, mám dieru v streche a potĺklo mi to auto,“

hovorí na svojich sociálnych médiách Svatopluk z Břeclavska.

„Bol som naštvaný, ale keď som videl, čo to spôsobilo iným, je to úplná blbosť. Držte sa…. Človek si uvedomí, ako veľmi je bezmocný, že to, čo považuje za dôležité, zase až také dôležité nie je…

Na jeho post reagujú mnohí podobne.

Otvoriť v galérii (4)
Při likvidaci škod po čtvrtečním tornádu zasahují samozřejmě i hasiči
Při likvidaci škod po čtvrtečním tornádu zasahují samozřejmě i hasičiSource: Slavomír Kubeš / MAFRA / Profimedia

V tweete český minister vnútra Jan Hamáček opísal situáciu ako „veľmi vážnu“ a dodal, že boli nasadené všetky dostupné záchranné jednotky. Minister, ktorý už dorazil do oblasti postihnutej katastrofou, uviedol, že bol vyhlásený výnimočný stav.

V strednej Európe tornáda podceňujeme

Tornádo u nás, v strednej Európe, nikto neočakával. Vzácnosť ich výskytu a väčšinou aj ich slabšia intenzita nás ukolísali na vavrínoch. Dlhé roky sa zdalo, že európske tornáda by sa takto vlastne ani nemali nazývať. Práve ich nízky výskyt a spravidla i slabšia intenzita sú dôvodom, prečo sú u nás tornáda podceňované, akoby z ich strany nehrozilo vôbec žiadne nebezpečenstvo.

„Možno aj preto sa v našich jazykoch uchytilo skôr všeobecnejšie označenie ‚tromba‘, termín ‚tornádo‘ akoby bol neprijateľný alebo nevhodný,“

uvádza web tornáda.cz.

Charakteristické je pritom to, že tornádo odlišuje od búrky fakt, že sa jeho základňa dotýka zeme – ak sa tak nestane, nejde o tornádo, ale trombu. Tromby nemajú také veľké ničivé účinky – takých býva v ČR ročne pozorovaných zhruba desať.

Otvoriť v galérii (4)
Tornádo nad silnicí, auta jedoucí do neznáma
Tornádo nad silnicí, auta jedoucí do neznámaSource: Profimedia/ foto: Michal Protivanský/CNC / CNC / Profimedia/ foto: Michal Protivanský/CNC / CNC / Profimedia

Smrtiaca sila

Tornádo je meteorologický jav, pri ktorom sa rotujúci vír so zhruba zvislou osou pohybuje rýchlosťou až 500 km za hodinu. V dôsledku kondenzácie vodnej pary vyzerá tornádo ako stĺpec v tvare lievika či slonieho chobota. Ľudskému oku sa tornádo javí ako silný stĺp rotujúceho vetra, ktorý so sebou vezme všetko, čo mu stojí v ceste. Môže mať priemer až 500 metrov.

Tornáda trvajú rôzne dlho – od niekoľkých desiatok sekúnd až po niekoľko hodín. Najčastejšie sa tornáda vyskytujú v Spojených štátoch, v priemere ide o 1 200 tornád ročne. Zhruba jedno percento z tohto počtu tvoria ničivé tornáda stupňa F4/EF4 či F5/EF5.

U nás 5 až 15 tornád ročne

„U nás sa najčastejšie hovorí o 5 tornádach, väčšinou veľmi malej intenzity, no napriek tomu môžu spôsobiť škody. Na Fujitovej stupnici dosahujú maximálne stupeň F2, teda s rýchlosťou vetra 181 až 253 km/h. Pritom najsilnejšie nárazy vetra na stupnici pod číslom F5 dosahujú rýchlosť 419 až 512 km/h,“

uviedla pre Blesk Dagmar Honsová z Meteopresu.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Po včerajšej noci už nikto o existencii tornád u nás nepochybuje. Tornáda sa spúšťajú zo spodnej základne búrkového mraku a majú vertikálnu os otáčania, na rozdiel od skupiny atmosférických javov zvaných cyklóny či hurikány, ktoré majú horizontálnu os otáčania. Na pohľad je tornádo veľmi atraktívne, ale vo svojom strede má smrtiacu silu.

Včerajšie tornádo ničilo rodinné domy, školy, kostoly, vzduchom lietali stromy. V celkovo siedmich obciach na Břeclavsku je ochromený život a mieri tam humanitárna pomoc. Meteorológovia na základe vzniknutých škôd zmerajú skutočnú rýchlosť vetra, a tak budeme vedieť, ako veľmi silné tornádo bolo.

Nebezpečenstvo stále trvá aj počas celého piatka a v pohotovosti sú aj okolité štáty ako Rakúsko, Poľsko a Slovensko.

Otvoriť v galérii (4)
Tornáda řádí po celém světě. Je střední Evropa v bezpečí?
Tornáda řádí po celém světě. Je střední Evropa v bezpečí?Source: Profimedia

Tornáda v Česku od roku 2000

2000 – Tornáda postihli v júni a júli severné a južné Čechy. Tornádo so silou F2 na Chomutovsku poškodilo porasty pozdĺž ciest, lesy, poľnohospodárske plochy, zdemolovalo športovú halu i domy. V okrese Pelhřimov zase les. V tom istom roku sa prehnalo aj obcou Studnice na Vyškovsku a za necelých 20 minút poškodilo 23 domov.

2001 – V máji silné tornáda so silou F2 a F3 postihli okresy Benešov a Havlíčkův Brod. Boli spôsobené výskytom supercelárnej búrky a sprevádzalo ich aj niekoľko sekundárnych sacích vírov. Boli zničené lesy, stodoly, hospodárske stavby a niekoľko domov. V júli postihla vlna tornád so silou F2 i Moravu.

2002 – Tornádo poškodilo v Hevlíne na Znojemsku strechy 30 domov.

2004 – Veľmi silné tornádo sa prehnalo nad obcou Litovel na Olomoucku a spustošilo tretinu mesta – u zhruba 50 domov strhlo alebo poškodilo strechy, popadali desiatky stromov, boli prevrátené autá, zničené i domy. Rýchlosť vetra presiahla 330 kilometrov za hodinu, škody boli odhadnuté na 100 miliónov Kč. Sila tornáda bola F3 (252 až 332 km/h).

2005 – V júni boli zničené dva domy v obci Třebom na Opavsku. V júli vyčíňalo tornádo so silou F2 i v Krušných horách.

2007 – Rok bohatý na tornáda. V januári na Chebsku (F2), vo februári na Náchodsku (F1), v júli Trutnovsko a Prachaticko, kde odnášalo strechy domov a zotínalo stromy, a v októbri Jindřichohradecko.

2008 – Silné tornádo na Chrudimsku spôsobilo rozsiahle polomy v lesoch, poničených bolo mnoho budov. Štátne lesy prišli asi o 170 tisíc metrov kubických dreva. Najsilnejšie a najničivejšie tornádo od „litovelského“ tornáda.

2009 – Videné bolo slabé tornádo v meste Slaný, okr. Kladno. Škody boli minimálne.

2010 – V Olešnici na Blanensku tornádo poškodilo strechy asi 20 objektov, z toho štyri ťažko. Tornádo bolo zaznamenané aj na Prostějovsku.

2011 – Tornádo zasiahlo pardubickú okrajovú časť Staré Čívice a ďalšie obce na Pardubicku (F2) a Chrudimsku. Spôsobilo škody za desiatky miliónov korún.

2013 – V Krnove na Bruntálsku tornádo poničilo strechy na viac ako 40 budovách. Osem ľudí utrpelo ľahké zranenia. V máji tromba v Chotětove.

2016 – Tornádo zničilo niektoré nehnuteľnosti v Červenej Hore na Náchodsku.

2018 – Tornádo vyčíňalo v Horšove na Domažlicku v páse dlhom asi tri kilometre. Iné tornádo zasiahlo v ten istý deň Kněževes a Chrášťany na Rakovnicku, kde poškodilo strechy domov a vyvracalo stromy. Potom spôsobilo polomy v neďalekom lese.

24. júna 2021 – Na juhu Moravy, na Břeclavsku a Hodonínsku sa podľa meteorológov objavilo tornádo. Podľa zástupcu starostu Marka Babisza je so zemou zrovnaná polovica obce Hrušky na Břeclavsku. Sila tornáda F3 až F4.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie