Top hledané
Výsledky (0)
November – mesiac pľúc

Naše pľúca: Predýchajte sa k zdraviu nielen v novembri

Lukáš Bilinec
13.Nov 2020
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty
Žena ve svetru s rentgenovým snímkem

Dýchanie je symbolom života

Práve v novembri je naše telo veľmi náchylné k ochoreniam dýchacích ciest. Vedeli ste, že ak správne dýchate, dokážete predchádzať depresívnym a úzkostným stavom? Prečo a ako sa teda o svoje pľúca správne starať, najmä teraz, keď svet ochromilo ochorenie Covid-19, ktoré ich vážne poškodzuje?

Pľúca – orgán, bez ktorého nemožno žiť

Teda nie tak doslova, ide o párový orgán a bez jednej polovice pľúc sa žiť dá. Ak by vám však nedajbože chýbali obe, neprežili by ste ani minútu. Celková plocha pľúcneho tkaniva je takmer štyridsaťnásobná v porovnaní s vonkajším povrchom nášho tela. Obe polovice pľúc sú umiestnené v hrudnej dutine a rozdelené sú na laloky – pravá polovica má tri a ľavá dva. Tento orgán zaisťuje výmenu plynov medzi vzduchom a krvou. Sú obalené tenkou blanou a uložené v pleurálnej dutine. Skladajú sa z miliónov pľúcnych mechúrikov, ktoré sú obklopené krvnými kapilárami. Okrem okysličovania krvi vďačíme svojim pľúcam aj za udržiavanie povrchového napätia a ničenie cudzorodých častíc.

Ako pľúca pracujú?

Pochopenie funkcie pľúc je skvelým začiatkom, ako sa o ne lepšie starať. Kyslík zo vzduchu je potrebný pre celé ľudské telo. Ak by sme nedýchali, zomreli by sme. Väčšinou si vôbec neuvedomujeme, že naše pľúca pracujú. Preto často prehliadame ich absolútnu dôležitosť pre ľudský život. Náš dych a naše pľúca sú zásadné pre fungujúce ľudské telo. Denne pritom fajčí v Českej republike 21 % mužov a 15 % žien. Priemerne vyfajčia za jediný deň 11 klasických cigariet. Navyše tým neohrozujú len svoje zdravie, ale skracujú život aj svojim blízkym, pasívnym fajčiarom. Česká republika je v nelichotivej štatistike spotreby cigariet na 7. mieste na svete. V dýchacích cestách fajčiarov vznikajú zápaly a vo veľkých dýchacích cestách sa im tvorí viac hlienu, ktorý spôsobuje chronické ochorenia dýchacej sústavy. Najlepší spôsob, ako s fajčením prestať, je kombinácia poradenstva a liečby. Ľudia, ktorí sa pokúšajú prestať fajčiť sami, podľa výskumov uspejú len v 3 – 5 % prípadov. Len čo sa do procesu zapojí poradenstvo, úspešnosť rastie na 25 až 30 percent.

Vedeli ste, že… každý deň sa nadýchneme asi 22 000-krát?

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Aké ochorenia pľúcam hrozia?

Určite nemusíme bližšie predstavovať ochorenie COVID-19, ktorého pandémia tento rok zmenila svet. Aktuálne je na celom svete viac ako 50 miliónov pozitívne testovaných na koronavírus, pričom v Českej republike toto číslo presiahlo hodnotu 400 000. Úmrtnosť nakazených sa celosvetovo pohybuje medzi 1 – 3 %, pričom veľmi záleží na veku pacientov. Dlhodobé následky tohto ochorenia ešte nie sú úplne preskúmané, u nezanedbateľného počtu pacientov, ktorí ochorenie prekonajú, však dochádza k nezvratnému poškodeniu pľúc. Ako prevencia pred ochorením sa odporúča nosenie ochranných pomôcok (rúška, respirátory a i.), obmedzenie osobného kontaktu či dôkladné umývanie rúk.

Pľúca však ohrozujú aj iné vírusy a baktérie, ktoré vyvolávajú infekcie dýchacích ciest, pričom niektoré z nich môžu prerásť až do chronických podôb.

Najčastejším chronickým ochorením pľúc je v Českej republike astma. Týmto chronickým zápalom pľúc trpí až 1 milión ľudí. Na akútnu ťažkú astmu ročne v Česku zomrie až 100 ľudí. U tohto ochorenia je dôležitá včasná a hlavne dlhodobá liečba. Stav plnej kontroly nad astmou je zvlášť u menej závažných foriem dosiahnuteľný. Mnoho astmatikov tak napríklad vrcholovo športuje.

Mediálne menej známym ochorením je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Pri tomto ochorení je nemožné kvalitne vydychovať vzduch, a tak v určitých častiach pľúc nedochádza k okysličovaniu krvi. Týmto veľmi nepríjemným ochorením trpí až 300 000 Čechov. Tri a pol tisíca z nich s touto diagnózou každý rok zomiera.

Oveľa viac mediálnej pozornosti sa dostáva rakovine pľúc, ktorou ročne ochorenie až 7 000 českých občanov, najčastejšie fajčiarov. U väčšiny z nich pritom už nie je liečba úspešná, pretože dôjde k diagnostikovaniu ochorenia v pokročilom štádiu. Len 16 percent ľudí s rakovinou pľúc prežije dlhšie ako 5 rokov.

Vedeli ste, že… až sedemdesiat percent odpadu sa vylučuje pľúcami len samotným dýchaním?

Otvoriť v galérii (2)
Žena v přírodě
Žena v příroděSource: Pixabay.com/alfcermed

Ako sa starať o svoje pľúca?

1. Prestaňte fajčiť.

2. V prostredí, ktoré vás vystavuje vdychovaniu prachov, plynov, pár alebo chemikálií, noste vhodné ochranné prostriedky.

3. Chráňte sa pred chrípkou a zápalom pľúc. Ak máte viac ako 65 rokov, odporúča sa očkovanie.

4. Pravidelne cvičte a zdravo sa stravujte.

5. Ak sa u vás objaví dýchavičnosť alebo pretrvávajúci kašeľ, navštívte svojho lekára.

6. Ak už trpíte pľúcnym ochorením, venujte pozornosť varovaniam týkajúcim sa úrovne znečistenia ovzdušia.

Vedeli ste, že ľavé pľúca sú menšie ako tie pravé, aby vyhovovali vášmu srdcu?

Otvoriť v galérii (2)
Model plic
Model plicSource: Unsplash.com/averey

Veríme, že každý môže dýchať plnými dúškami…

… a preto má zmysel pomáhať! Naším poslaním je zvýšenie povedomia o pľúcnych chorobách a snaha o ich včasnú diagnostiku.

Nadačný fond „Naše plíce“ založený Y&T Luxury Property – realitnou kanceláriou, ktorú tvoria len ženy, sa rozhodol pomôcť českému zdravotníctvu. Podporuje prevenciu, včasnú diagnostiku a liečbu pľúcnych ochorení vrátane rakoviny pľúc a následkov ochorenia COVID-19. Nadačný fond „Naše plíce“ bol založený počas prvej vlny pandémie tohto ochorenia. Venuje sa podpore liečby respiračných ochorení u dospelých aj detí.

„Už predtým sme ako darcovia podporovali rôzne charitatívne projekty. Tentoraz sme tomu chceli dať inú právnu formu a rozmer – chceme dlhodobo pomáhať českým odborníkom a nemocniciam,“

hovorí o nadačnom fonde zakladateľka realitnej kancelárie Y&T Luxury Property Elena Jakubovič.

Dávame druhý dych oddeleniu respiračných chorôb Všeobecnej fakultnej nemocnice na Karlovom námestí. Cieľom darcovskej výzvy „Naše Plíce – Podpora VFN na Karláku“, je nákup bezdrôtovej ultrasonografickej sondy SONON 300C. Včasný ultrazvuk pľúc môže zachrániť životy pacientov, u ktorých sa podarí odhaliť infekciu v ranom štádiu.

Viac informácií a návod, ako pomôcť, nájdete na našej facebookovej stránke NAŠE PLÍCE - Our lungs.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie