Cestovné poistenie je pre mnohých z nás podvedome spojené s časmi dávno minulými, keď sme vyrážali niekam na dovolenku a naši rodičia nás nútili poistiť sa. Keď sme si rozhodovali o všetkom sami, poistenie väčšina z nás ignorovala, pretože ho nepovažovala za nutnosť. S dobou pandémie však dostalo zase nový zmysel, preto je dobré si zhrnúť, čo môžete robiť, ak máte poistenie a cestovná kancelária zájazd zruší, ak ochoriete Covidom v zahraničí alebo sa na vlastné riziko vydáte do krajiny, kam sa neodporúča cestovať.
Podmienky cestovania sa v súvislosti s šírením delta mutácie opäť pomaly menia, z toho niektoré práve odo dneška, a opatrenia sa znova uťahujú. To všetko len pár týždňov od ich rozvoľnenia.
Len čo sme si pár dní užívali získanú slobodu cestovania, po pár zistených prípadoch nových mutácií vírusu česká vláda minulý týždeň opäť rozhodla o sprísnení podmienok týkajúcich sa hlavne cestovania. Do niektorých krajín cestovať zakázala úplne. Keď však právnickí experti poznamenali, že zákaz nie je možný, zákaz bol zmenený na „dôrazné neodporúčanie“. Na to reagovali cestovné kancelárie tak, ako museli. Zrušili lety do „čiernych“ či rizikových zemí na black liste a neskôr svoje rozhodnutie tiež upravili.
Mnoho ľudí dovolenku v zahraničí vzdáva, sú zmätení a nevedia, čo ich môže postretnúť. Najviac zasiahnutí sa cítia tí, ktorí mali v úmysle cestovať do niektorej z čiernych krajín, pretože by potom museli stráviť niekoľko dní v karanténe, samoizolácii a, samozrejme, museli by podstúpiť testy.
„Chceli sme ísť s kamarátkou do Tuniska, pretože tam jazdíme pravidelne. Teraz ale nevieme, čo budeme robiť, pretože nás nebavia neustále zmeny,“
„Máme v tejto krajine veľa kamarátov a od nich vieme, že situácia taká hrozná nie je, naopak, oni sami trpia nedostatkom turistov.“
Cestovné kancelárie už sa takisto cítia pomerne v koncoch, keďže musia na každú zmenu pružne reagovať. Aj v súvislosti s tým zaznamenávajú záujem najmä o last-minute zájazdy. U tých totiž klienti veria, že sa podmienky za taký krátky čas príliš nezmenia. Aspoň nie natoľko, že by bol ich zájazd úplne zrušený alebo radikálne zmenený, čo sa týka cieľovej destinácie či podmienok uskutočnenia zájazdu.
„Nikto s nami pripravované riešenie, čo sa týka Tuniska, nekonzultoval, ani naša iniciatíva vo forme návrhov nebola zohľadnená. Teraz musíme vymýšľať alternatívne riešenie,“
„Existujúce lety sme do destinácie Tunisko pevnina i na ostrov Djerba do 5. júla zrušiť nemohli, keďže samotné ochranné opatrenie vstupuje do platnosti 5. júla 2021.“
Práve cestovná kancelária Blue Style bude klientom ponúkať zmenu destinácie či vrátenie peňazí bez storno poplatku. CK Fischer a Exim Tours ponúkli klientom, ktorí už mali zájazd zakúpený, alternatívnu dovolenku v Bulharsku.
Ako uviedla ČTK, mnohí Česi, ktorí chceli odletieť na zahraničnú dovolenku, teraz zvažujú odcestovanie z niektorého z okolitých štátov, kde tieto reštrikcie neplatia.
Týden.cz uviedol, že cestovná kancelária Blue Style bude u klientov zisťovať záujem o cesty do Tuniska a ak budú českí klienti aj napriek neodporúčaniu do tejto destinácie lietať, je schopná reagovať na ich dopyt.
Všetky tieto neočakávané a veľmi rýchle zmeny spôsobujú nepohodlie nielen cestovných kancelárií, ale aj samotných ľudí, ktorí už zájazdy zakúpili alebo ich do jednej z týchto destinácií plánovali. Najviac sa situácia dotkla Tuniska, ktoré je atraktívnou a blízkou dovolenkovou destináciou. Odo dneška je však zaradené na zoznam krajín s extrémnym rizikom nákazy koronavírusom.
Ministerstvo zahraničia i cestovné kancelárie varujú pred cestami bez covidového poistenia. V prípade, že by ste v zahraničí, v nejakej exotickej destinácii, ochoreli, mohol by vás tento nechcený pobyt stáť pekné peniaze.
Ak cestujete do krajiny označenej zelenou alebo svetlo oranžovou, teda len s nízkym rizikom Covidu, vzťahuje sa na ňu klasické cestovné poistenie. Ak ale cestujete do krajiny červenej alebo tmavo červenej, je už potrebné zvoliť poisťovňu, ktorá v poistke s covidovým rizikom počíta. Výška plnenia je potom v závislosti od poisťovne rôzna, no všade je porovnateľná.
Tlačový hovorca Kooperativa Milan Káňa hovorí, že Kooperativa hradí 80 % všetkých týchto nákladov: na stravu, ubytovanie a cestu späť.
„Ak cestujete do krajiny, do ktorej Ministerstvo zahraničných vecí ČR neodporúča z dôvodu Covid-19 cestovať alebo odporúča cestu odložiť, ponúkame variant poistenia Excelent, ktoré kryje liečebné výdavky na Covid-19 čiastkou 25 miliónov korún,“
„Do ostatých krajín ponúkame iné varianty, ale poistenie Excelent má najvyššie limity krytia a platí všade vo svete.“
U poisťovne Axa platí i to, že ak sa nachádzate v krajine, kde sú komplikácie s Covid-19 kryté, a máte vybavené zodpovedajúce poistenie, hradené sú náklady na ubytovanie a stravu v rámci nariadenej preventívnej karantény i náklady na návrat domov. V prípadoch spojených s preventívnou karanténou má klient dohodnutú spoluúčasť vo výške 20 % z limitu poistného plnenia.
Covidové poistenie na týždeň vyjde štvorčlennú rodinu zhruba na 2 000 korún (asi 78 eur, pozn. red.). Ušetriť vďaka nemu ale môžete desiatky tisíc. Každý deň karantény napríklad v Spojených arabských emirátoch totiž stojí zhruba 4 500 korún (175 eur, pozn. red.) a nová letenka 15 tisíc (584 eur, pozn. red.), celkovo teda 60 000 Kč (2 336 eur, pozn. red.) na osobu.
Jan Papež, zástupca predsedu Asociácie cestovných kancelárií, v TV Nova odporučil, aby sa ľudia poistili, pretože prípadné komplikácie sú potom starosťou príslušnej poisťovne.
Všetky poisťovne ponúkajú rôzne varianty covidových poistiek pri cestovaní do zahraničia. Stačí len zvoliť si krajinu, kam idete, počet osôb a typ poistenia, o ktorý máte záujem. Cestovné kancelárie v cene zájazdu pripoistenie na Covid už bežne nepredávajú, hoci ho svojim klientom odporúčajú prikúpiť. Cena poistenia sa pohybuje zhruba na 5 % ceny zájazdu.
Ak ale budete cestovať kamkoľvek za hranice, je určite lepšie dohodnúť si poistenie priamo pre konkrétnu destináciu a konkrétnu situáciu. Takisto je dobré zistiť si číslo asistenčnej služby vašej poisťovne, na ktoré by ste sa mohli v prípade komplikácií obrátiť.