Na novom stavebnom zákone sa zhodla vláda na konci augusta a poslala ho do Snemovne. Ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová na Twitteri oznámila, že to bude veľký krok pre budúcnosť Česka. S tým ale nesúhlasí väčšina zastupiteľov miest, podľa ktorých bude najväčším problémom územné plánovanie. Štát teraz bez zodpovednosti plánuje za mestá, hoci je odtrhnutý od ich potrieb. To je nutné zmeniť, aby mestá, ktoré sú kľúčom ekonomiky, prosperovali. V návrhu nového stavebného zákona sa však skúsenosti a potreby veľkých miest vôbec neprejavujú. Dnes ich začala prerokúvať Poslanecká snemovňa.
Ministerstvo pre miestny rozvoj plánuje, že zákon bude platiť od jari nasledujúceho roka. Účinnosť by sa mala zväčšovať postupne do polovice roka 2023.
Opozičné demokratické strany však vládu vyzvali, aby návrh stiahla a prepracovala. Považujú ho za nepripravený a nekoncepčný a konanie podľa nich určite neurýchli. Rovnaký názor majú aj zastupitelia miest, podľa ktorých je nový stavebný zákon krokom späť a okrem iného deklarovali prianie môcť podľa vzoru Pražských stavebných predpisov predkladať svoje vlastné všeobecne – technické požiadavky na výstavbu.
„Zákon je veľmi problematický nielen z pohľadu Prahy, ale aj iných miest. Ide totiž o zákon, ktorý by mal mestám odobrať právomoci. Mestá potrebujú viac právomocí, nie menej,“
Všetci účastníci dnešnej tlačovej konferencie o novom zákone sa zhodli na tom istom – nerieši územné plánovanie. Napríklad mesto Liberec na ňom pracuje už 13 rokov a počas nasledujúcich dvoch rokov by malo finišovať s jeho dokončením.
Podľa Pavla Šindelářa (zástupca primátora mesta Plzeň) by sa Poslanecká snemovňa zákonom nemala zaoberať a mal by sa vrátiť do prerokúvania. Na tlačovej konferencii sa posťažoval na nedodržaný sľub ministerky Dostálovej, ktorá prisľúbila dialóg medzi mestami a ministerstvom.
Zástupcovia Prahy, Brna, Ostravy, Jihlavy a Liberca na tlačovej konferencii vyjadrili obavu o tom, že im nový stavebný zákon chce vziať právomoci v územnom plánovaní a že nebudú môcť dokončiť svoje rozpracované územné plány. Ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová by rada upokojila veľké mestá, že im právomoci v oblasti územného plánovania neberú.
„Zákon počíta s tým, že územné plánovanie zostane v prenesenej pôsobnosti obcí, ako je tomu dnes, do budúcna by ale mohlo byť v samostatnej pôsobnosti samospráv, čo by ich právomoci ešte posilnilo. Veľké mestá pre nás boli a sú jedným z najdôležitejších partnerov pri príprave stavebného zákona a MMR by sa rozhodne neuchýlilo v rámci tohto zákona k ničomu, čo by rozvoj veľkých miest ohrozilo,“
„Rovnako som už v septembri Prahu uistila, že všeobecné požiadavky na výstavbu budú síce jedny pre celú republiku, budú ale úplne nové a budú vychádzať z Pražských stavebných predpisov. Nové predpisy zohľadnia potreby veľkých miest. Rozhodne sa nevraciame o 15 rokov späť. Celoštátna vyhláška bude možno celá viac „pražská“, než si zástupcovia mesta dokážu predstaviť. Ide nám skutočne o moderný predpis a taký aj naozaj bude.“
Nový stavebný zákon sľubuje výrazné urýchlenie stavieb. Cieľom bolo predovšetkým to, aby do 345 dní stavebníci vedeli, či môžu začať stavať, alebo nie. Mal by pomôcť každému, či už ide o človeka, ktorý si chce postaviť rodinný dom, alebo developera s desiatkami bytov, či verejného investora.
„Každý zákon, s ktorým prichádzame, má mať jednoduchú ambíciu. Ľuďom v tejto krajine pomôcť a priniesť im niečo zásadne pozitívne pre ich život. To, s čím vláda prichádza, je pravý opak. Vláda ide opačným smerom,“
povedal predseda STAN Vít Rakušan. Podľa neho prichádza vláda s množstvom nových úradníkov a so systémom, ktorému občania jednoducho nebudú rozumieť.
Bohužiaľ pre ministerstvo si nový zákon nezískal ani Ivana Bartoša, ktorý ho nazval nekoncepčným hybridom. Ten tvrdí, že všetko bude stáť viac peňazí a chýba mu množstvo dôležitých vecí.
Zastupitelia miest sa tak budú aj naďalej snažiť apelovať na ministerstvo a pokúsia sa nový stavebný zákon pozmeniť. Vo svojom dnešnom vyhlásení uviedli, že ako riešenie navrhujú doplnenie paragrafu o tom, že štatutárne mestá môžu mať vlastné mestské stavebné predpisy, všetky procesy územného plánovania si budú mestá spravovať samy, nebude ich riadiť štát ako doposiaľ, a v neposlednom rade by im mala byť ponechaná možnosť dokončiť už rozrobenú prácu na územných plánoch najväčších českých miest.