Vo veku 88 rokov zomrel skladateľ, klavirista a hudobný pedagóg Vadim Petrov. Dlhodobo ho trápilo zdravie. V nedeľu večer skončil v nemocnici, v pondelok zaspal a ráno sa už podľa slov jeho syna Vadima Petrova neprebudil. Hudobný svet tak plače nad stratou fenomenálneho hudobníka, ktorý zložil až 1 400 diel od symfónií až po hudbu k večerníčkom vrátane Krkonošských rozprávok. Dnes sa s ním naposledy prišla rozlúčiť nielen rodina, ale aj mnoho celebrít.
Práve hudba z Krkonošských rozprávok sprevádzala minulý rok rozsvietenie vianočného stromčeka na Staromestskom námestí, počas ktorého si nejeden divák utrel slzy dojatia. Petrov sa toho ešte zúčastnil, a plný života. Táto melódia ho sprevádzala aj na „ďalšiu“ cestu…
Okrem Krkonošských rozprávok sú notoricky známe aj tóny z Rozprávok o Krtkovi, Vodníkovi Česílkovi alebo príhod Spejbla a Hurvínka. Hudobník získal pred dvomi rokmi aj medailu Za zásluhy I. stupňa v oblasti školstva a kultúry.
Vadima Petrova obklopovali celý život nádherné ženy. Tou vôbec najkrajšou je jeho vnučka Linda Vojtová, ktorá prerazila vo svete ako modelka. Dlhodobo žije v New Yorku, ale do Česka lieta často práve kvôli rodine. Dedka nadovšetko milovala a vždy, keď sa s ním ukázala na verejnosti, dávala svoju lásku a rešpekt k nemu náležite najavo.
chválila ho odjakživa. On na ňu bol nesmierne pyšný, raz dokonca prezradil, že keď bola malá, bola veľká šibalka a kradla mu bonbóny z tajných skrýš. Na vnučke ho mrzela jediná vec: že prestala hrať na klavír. S vnučkou bol ale pravidelne v kontakte aspoň cez Skype.
Bohužiaľ, modelka nemohla z New Yorku doraziť. Okrem toho, že z dôvodu pandémie koronavírusu je teraz celosvetovo problém cestovať, tak je Linda zrejme aj v druhom stave. Dedkovi nechala do krematória Strašnice poslať veniec, na ktorom bola podpísaná ona aj nenarodený pravnúčik.
Vzhľadom na obmedzenia sa na pohrebe mohlo zúčastniť oficiálne len 30 ľudí, preto rodina vonku umiestnila pietne miesto, kde mohli ľudia spomínať a podpísať sa do kondolenčnej knihy. Okrem najbližšej rodiny sa s Petrovom prišli rozlúčiť aj známe osobnosti ako Dana Morávková s manželom Petrom Maláskom, ktorý bol Petrovovým študentom, huslista Jaroslav Svěcený, Petra Černocká a takisto prvá manželka hudobníkovho syna Vadima Petrova ml. Zlata Adamovská, ktorú sprevádzal jej súčasný manžel herec Petr Štěpánek. Obaja na majstra hudby spomínali s úprimnou láskou. Adamovská dokonca priznala, že mu dlho hovorievala „ocko“.
Syn ruských emigrantov z rodu Repnin-Rěpninských zložil aj hudbu k filmom Causa Králík, Řetěz alebo Hodiny klavíru. Vyštudoval Akadémiu múzických umení, komponoval široké spektrum diel, okrem iného aj opery Jak zkrotit saň a Namlouvání a ženění. Je takisto autorom scénickej hudby ku gréckym drámam Antigona a Eurydika, k Dostojevského Idiotovi, Puškinovmu Eugenovi Oneginovi a Shakespearovmu Richardovi III.
Od štúdií sa venoval spolupráci so súbormi ľudovej umeleckej tvorivosti. V roku 1958 založil konzervatórium Lidová konzervatoř, dnešnú Konzervatoř Jaroslava Ježka, ale po roku 1968 musel odísť z miesta jej riaditeľa. Preto od roku 1970 pôsobil ako profesor na konzervatóriu Konzervatoř Jana Deyla pre nevidiacich. V roku 1976 sa mohol vrátiť, pôsobil na konzervatóriu Pražská konzervatoř. A mohol pracovať opäť aj pre film a televíziu.