Výsledkom dnešného rokovania medzi hajtmanmi a vládnou koalíciou je vyhlásenie núdzového stavu na ďalších 14 dní, teda do 28. februára. Ak by núdzový stav nebol vyhlásený, skončil by sa už dnes o polnoci. S ďalším vyhlásením núdzového stavu sa nebudú znova otvárať obchody a iné, doteraz zatvorené služby, čo sa týka aj hojne diskutovaných horských stredísk. Napriek tomu sa však menia niektoré čiastkové nariadenia.
Mení sa napríklad prevádzka úradov, ktoré budú otvorené podľa normálnych úradných hodín, nie v obmedzenom režime. Po novom budú čiastočne otvorené knižnice v podobe výdajných okienok, v školách sa môžu vykonávať komisionálne skúšky. Medzi podmienkami hajtmanov, o ktorých sa diskutovalo, je tiež pozvoľné navrátenie žiakov do škôl od 1. marca, prednostné očkovanie učiteľov, otváranie obchodov pri dodržaní konkrétnych hygienických pravidiel a podpora testovania vo firmách.
Najprv sa vo štvrtok opozícia naďalej dožadovala toho, aby zodpovednosť za núdzový stav niesla vláda a splnila navrhované podmienky, pri ktorých by opozičné strany boli schopné podporiť pokračovanie núdzového stavu v Snemovni. Vláda však v čele s Andrejom Babišom nenašla v Snemovni podporu, a tak sa po štvrtkovom večernom hlasovaní začalo špekulovať o možnosti, že vec do svojich rúk prevezmú hajtmani jednotlivých krajov. Tí však nakoniec nevyužili legislatívny rámec, ktorý majú aj mimo núdzového stavu k dispozícii, a požiadali vládu o opätovné vyhlásenie núdzového stavu s dĺžkou 14 dní, čím zodpovednosť previedli späť na vládu samotnú. Celý kolotoč je navyše o to zamotanejší, že samotní hajtmani – často zástupcovia opozičných politických strán – tak vo výsledku hlasovali opačne než ich členovia pri hlasovaní vo štvrtok. Po nedeľnom rokovaní premiér Andrej Babiš uviedol:
„Mám pre občanov dobrú správu. Vláda na základe rokovania s hajtmanmi vyhlásila od pondelka stav núdze. Situácia nie je dobrá, v Česku sa rozširuje britská mutácia.“
Vláda si stojí za tým, že vyhlásenie núdzového stavu je v súlade s ústavou, hoci napríklad predseda hornej komory Parlamentu ČR Miloš Vystrčil disponuje právnym názorom tvrdiacim opak. Vláda však argumentuje výkladom svojich právnikov. O tom, či je vyhlásenie núdzového stavu za týchto okolností protiústavné, rozhodne Ústavný súd. Odborníci však varujú, že by tento krok mohol spôsobiť ústavnú krízu. Vo výsledku sa však podľa slov premiéra Babiša za týchto štrnásť prechodných dní toho príliš nezmení. Doslova odkázal:
Lídri opozičných strán zopakovali, že sú ochotní s vládou rokovať o podmienkach prípadného ďalšieho predĺženia. Snemovňu tak čaká tuhý boj o to, či tento stav bude trvať aj v priebehu marca. Rokovania však budú veľmi náročné, najmä z dôvodu vzájomného osočovania sa medzi vládnucimi stranami ANO a ČSSD a opozíciou.
„Epidémiu musíme zvládnuť vlastnou zodpovednosťou. Dôvera ľudí je kľúčová. Ak ľudia nebudú spolupracovať, nikam sa neposunieme.“