Česká republika má najväčší nárast nových nakazených v prepočte na milión obyvateľov na svete. Epidemiologická situácia sa v posledných dňoch opäť zhoršuje, napríklad za utorok pribudlo 15 672 nových prípadov koronavírusu, čo je o 3 000 viac než minulý týždeň a zároveň najviac od 6. januára. Za stredu pribudlo 13 657 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Plné sú nemocnice, rekordný počet pacientov je tiež na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Nemocnice nestíhajú poskytovať všetku starostlivosť a bojujú aj s nedostatkom personálu.
Vláda sa teda rozhodla sprísniť opatrenia a predĺžiť núdzový stav, inak bude Česká republika podľa slov premiéra Andreja Babiša čeliť obrovským problémom v zdravotníctve.
„Viem, že verejnosť je veľmi skeptická, situácia je ťažká pre nás všetkých. Ale predsa len by som chcel apelovať, aby sme skúsili ešte vydržať. Sme v situácii, keď máme dramatický nárast v nemocniciach, viac ako 7 000 hospitalizovaných a 1 400 pacientov na JIS,“
Núdzový stav sa predlžuje do 28. marca. Pôvodne mal núdzový stav platiť do soboty 27. februára, ten dnes Snemovňa odmietla predĺžiť, a tak núdzový stav vyhlásila vláda. Núdzový stav platí v Česku nepretržite od minuloročného 5. októbra.
Od pondelka bude na 3 týždne zakázané opustiť územie okresu bydliska. Výnimku bude tvoriť cesta do práce, starostlivosť o blízku osobu či cesta na úrad a za lekárom. Bude vyžadované zdôvodnenie cesty mimo okres – potvrdenie zamestnávateľa, potvrdenie o zákazke a pod. u SZČO či čestné vyhlásenie. Formulár bude zverejnený na internete. Pobyt na účel športu a rekreácie bude možný len na území vašej obce, rovnako budú obmedzené aj nákupy. Venčenie psov v noci bude možné do 500 metrov od bydliska.
Návštevy príbuzných v rámci okresu bydliska podľa nariadení vlády nebudú povolené, ak nejde o zaistenie nevyhnutných potrieb či nutnej starostlivosti. Okrem iného by sa pri pobyte vonku nemali stýkať osoby, ktoré spolu nežijú v spoločnej domácnosti.
„Tri týždne potrebujeme, aby ľudia boli doma a chodili len do práce. Musíme absolútne minimalizovať kontakty a skúsiť spoločne zbrzdiť pandémiu, ktorá sa šíri veľmi rýchlo,“
Od pondelka dôjde k uzatvoreniu niektorých obchodov, ako sú papiernictvá, predajne s detským textilom a obuvou či obchody so zbraňami a strelivom. Výnimkou sú potraviny, lekárne, drogérie, optiky alebo kvetinárstva. Zo služieb budú môcť aj naďalej fungovať čerpacie stanice, výdajne tovaru objednaného z e-shopov, umývačky áut bez obsluhy či servisy telefónov a počítačov.
Vláda ďalej ponechala výnimku trafikám, predajniam krmív a záhradkárskych potrieb, obchodom s domácimi potrebami. Fungovať budú tiež taxi služby a odťahovky.
Uzavrú sa materské škôlky, školy a detské skupiny. Výnimkou sú tie skupiny, ktoré fungujú pri zdravotníckych zariadeniach, kam môžu dávať svoje deti lekárky, lekári či zdravotné sestry a ďalší nemocničný personál. Plánovaný návrat študentov do škôl sa odkladá na neurčito.
Ľudia, ktorí zostanú s deťmi doma, budú mať nárok na ošetrovné. Materské školy fungujú bez obmedzenia po celý čas núdzového stavu, základné školy navštevujú len žiaci prvých a druhých tried. Fungujú tiež špeciálne školy pre handicapovaných. Uzatvorenie škôlok a prvých a druhých tried sa dotkne zhruba 600 000 detí.
Česká republika spustí od 1. marca plošné testovanie vo firmách. Preplatené budú štyri testy na osobu za mesiac. V prvej fáze bude systém dobrovoľný, neskôr povinný. Testy bude možné vykonávať bez asistencie zdravotníka. Zamestnávatelia budú mať povinnosť hlásiť všetkých pracovníkov s pozitívnym testom hygienickým staniciam. Odhaduje sa, že testovanie by sa mohlo týkať asi 1,88 milióna ľudí, mesačne by tak mohlo byť vykonaných asi 7,5 milióna testov.
Česko sa vracia späť k 14 dňom karantény, a to vzhľadom na nové mutácie, najmä britskú a juhoafrickú, ktorá bola v Českej republike dnes potvrdená. Podľa Blatného majú nové mutácie iný priebeh nákazy a ľudia môžu byť dlhšie infekční, preto sa karanténa bude predlžovať.
Ministerstvo zdravotníctva z dôvodu hrozby zavlečenia agresívnejších mutácií koronavírusu (brazílskej a juhoafrickej) českým občanom a ďalším osobám s bydliskom na území Českej republiky od dnešného dňa do 11. apríla až na neodkladné výnimky zakázalo vstup do krajín s extrémnym rizikom výskytu týchto mutácií. Konkrétne ide o Botswanu, Brazíliu, Eswatini (Svazijsko), Juhoafrickú republiku, Keňu, Lesotho, Malawi, Mozambik, Tanzániu (vrátane ostrovov Zanzibar a Pemba), Zambiu a Zimbabwe.
Vláda už v pondelok pristúpila k sprísneniu opatrení. Od včerajšieho dňa sú povinné respirátory alebo dve chirurgické rúška na miestach, kde sa koncentruje väčší počet ľudí, ako sú napríklad obchody, MHD alebo nemocnice. Na ostatných miestach bude od marca povinné chirurgické rúško, doma vyrobené rúška už stačiť nebudú.
„Od 1. marca bude v zastavanom území obce povinné všade minimálne chirurgické rúško. Nech pôjdete kamkoľvek, bez ohľadu, ako ďaleko budete od iných ľudí,“
Výnimka platí len v prípade, že je človek sám v prírode. Od 1. marca je tiež povinnosťou zamestnávateľov vybaviť zamestnancov ochranou dýchacích ciest.
Vláda tiež požiada Poľsko a Nemecko o pomoc. Česku sa snaží pomôcť napríklad Francúzsko, ktoré poskytne 100 000 dávok vakcíny. V týždni tiež Česku pomohol Izrael, keď daroval 5 000 dávok vakcíny, ktoré poputujú do Ústrednej vojenskej nemocnice, kde nimi bude postupne zaočkovaných až 2 500 príslušníkov armády, ktorí budú vypomáhať pri proticovidových lôžkach.