Síce môžete stále zájsť do obchodu a priniesť si odtiaľ domov jednu pomerne nákladnú hračku v podobe dronu, ale len čo s ňou pôjdete von a vypustíte ju do vzduchu, môžete tým porušiť zákon. O regulácii dronov sa hovorí na celom svete. Ich konštrukcia je čím ďalej tým lepšia, dolet a výdrž batérie sú čím ďalej väčšie a zákazníkov je čoraz viac. Všetky tieto faktory znamenajú aj to, že pribúdajú najrozmanitejšie incidenty, za ktorými stoja neopatrní piloti, ktorí by sa v prípade nehôd dali len ťažko dohľadať.
Majiteľ dronu vybaveného GPS navigáciou a kamerou sa od svojho stroja môže nachádzať stovky metrov ďaleko a v prípade akejkoľvek nehody by ho šlo veľmi ťažko dohľadať. Práve z týchto a mnohých ďalších dôvodov došlo k prijatiu nových regulácií na európskej úrovni, ktoré zavádzajú jednotné pravidlá podľa toho, s akým dronom chcete lietať.
V prvom rade nie je pravda, že musíte byť v každom prípade registrovaní, aby ste mohli svoj dron vzniesť do vzduchu. Ak pôjdete lietať s dronom s váhou menšou ako 250 gramov, nemusíte registrovať ani seba, ani svoj dron. Dron ľahší ako 250 gramov je spravidla stroj skôr na hranie a lietanie pre zábavu. Do tejto kategórie však spadá aj niekoľko dronov, ktoré majú na sebe záznamové zariadenie. Keďže v niektorých krajinách tento váhový limit existoval už predtým (napríklad spoločnosť DJI prišla s modelom Mini, ktorý má len 249 gramov a napriek tomu dokáže natáčať videá s rozlíšením 4K), bolo zavedené ďalšie pravidlo. Ak má dron kameru, musíte ho aj tak registrovať.
Všetko nad 250 gramov už v každom prípade podlieha registrácii. V závislosti od váhy sa líšia len pravidlá prevádzky, ktoré musíte dodržiavať. Nová legislatíva rozdeľuje drony do troch kategórií, A1, A2 a A3, pričom podľa ďalšieho členenia sa delia ešte na kategórie C0 až C4. Kategórie A špecifikujú prevádzkové obmedzenie, kategórie C sa stanovujú priamo podľa vlastností dronu.
Zatiaľ sme hovorili o kategórii A1 C0, kde vzletová hmotnosť (respektíve hmotnosť dronu) nesmie presiahnuť 249 gramov, rýchlosť 19 m/s a letieť s ním nesmiete vyššie než do výšky 120 metrov nad zemou. Do kategórie A1 C1 spadajú drony, ktoré sú ťažšie ako 250 gramov a zároveň ľahšie ako 900 gramov, a maximálna výška letu je 120 metrov pre všetky kategórie. Drony s vlastnosťou C2 môžu mať prevádzkové obmedzenie stupňa A2 i A3, v každom prípade ide o drony ľahšie ako 4 kilogramy. Len málo ľudí si zrejme zaobstará modely v kategórii C3 a C4, kam patria drony ťažšie ako 4 kilogramy a pritom ľahšie ako 25 kilogramov.
Poďme si uviesť praktické príklady. V kategórii A1 C0 môžete prelietavať nad osobami nezapojenými do prevádzky, v kategórii A1 C1 však už budete potrebovať ich súhlas. Len čo začnete spadať do kategórie A2, od ľudí sa budete môcť pohybovať najbližšie vo vzdialenosti 30 metrov. A A3 je ešte striktnejšia, nielenže sa musíte nachádzať najbližšie 150 metrov od ľudí, ale nesmiete lietať nad obytnými, priemyslovými a obchodnými zónami. Vo všetkých kategóriách platí, že na dron musíte mať priamy výhľad a nesmiete lietať nad miestom zásahu záchranných zložiek a nad zhromaždením osôb.
Nové drony majú štítok, podľa ktorého spoznáte, do ktorej kategórie patrí. U starších je však potrebné rozpoznať kategóriu svojpomocne. Z hore uvedeného však vyplýva, že väčšina pilotov sa bude musieť registrovať. Jednak musia registrovať seba ako pilota, ale registrovať musia tiež svoj dron. Urobiť tak môže každý online na stránkach Úradu pre civilné letectvo. Na registráciu pilota je potrebné úspešne odpovedať na 30 zo 40 otázok, následne dostanete Doklad o absolvovaní online výcviku diaľkovo riadiaceho pilota. Na registráciu dronu sa musíte registrovať ako prevádzkovateľ, čím za dron prevezmete zodpovednosť. Následne svoj dron musíte vybaviť prideleným identifikačným číslom.