Trendom v bývaní nie je v posledných rokoch už len nákup nového bytu, ale napríklad aj takého, ktorého interiér si majiteľ necháva dokončiť až následne. Často v spolupráci s renomovanými odborníkmi z radov architektonických a dizajnérskych štúdií.
„Vďaka systému Shell & Core si tak záujemca môže nechať dodatočne inštalovať nové rozvody elektroinštalácií, vody, odpadov, zmeniť miesta rôznych stavebných otvorov, ale napríklad aj nové stropy. Rozhodne však nezostáva len pri tom. Úprav sa často realizuje oveľa viac,“
Na rad potom prichádzajú práve architekti a dizajnéri. Ak chcú zachovať pôvodný charakter miesta, vracajú sa často „ku koreňom“. Ak má byt napríklad pôvodné špaletové okná, navrhujú k nim drevené podlahy a parkety, ktoré sa skladajú vo francúzskom štýle.
Doslova módou sa stáva industriálny štýl, ktorý je založený na rôznych kovových prvkoch – posuvných dverách, obkladoch za kuchynskými linkami, knihovniach či špeciálnych vykurovacích telesách. Kuchyňa môže byť v takomto prípade v kombinácii s oceľovými plechmi, ktoré sú ponechané v prirodzenej farbe po valcovaní za tepla. Nechýbajú však ani špeciálne konferenčné stolíky a stoličky.
Industriálny štýl sa hodí hlavne pre stredne veľké a väčšie byty. Vo výnimočných prípadoch ale aj pre tie menšie. Výhodou je relatívne malá náročnosť, ktorá sa s rekonštrukciou spája. To platí tiež pre náklady, ktoré nemusia byť nutne závratné. Často stačí, keď sa už použité tehly očistia a natrú antracitovou farbou. Na rozvody elektriny, ktoré sú po starom vedené viditeľne po stene, je navyše možné upozorniť svietidlami.
Väčšie byty si ale zaslúžia viac zásahov. A teda aj nákladov. Vstupnú chodbu môžete oddeliť od zvyšku interiéru iným povrchom, než je vo zvyšku rekonštruovanej jednotky. Napríklad aj čierna dlažba je dovolená, hoci to vo vás môže na prvý pohľad vzbudzovať až príliš extrémny dojem. Fantázii sa ale medze nekladú. U vybavenia bytu to platí často dvojnásobne.
Shell & Core, ako sme už ukázali, sa však hodí aj pre menšie byty. Obytný priestor sa dá rozdeliť napríklad oceľovou podpernou konštrukciou a posuvnou presklenou stenou. Aby menšie miestnosti nepôsobili stiesnene, odporúčajú sa do nich svetlejšie farby. Nábytku nie je mnoho. A ak je nutný, tak pôsobí nenápadne. Kuchyňa tu preto býva často v bielej farbe.
Kúpeľňa v malom byte niekedy prečnieva do ostatných kútov bytu. Aj preto sa sem nemusí vojsť klasický výhrevný rebrík a na vykurovanie môže slúžiť trubkový radiátor, ktorý je na chodbe.
„Ak sa chcete držať industriálneho štýlu, ako tip možno využiť aj umývadlovú skrinku zo starého šijacieho stroja Singer, ktorá dodá modernej kúpeľni nádych starých časov,“
A kombinácia dvoch formátov kachličiek môže vyvolať dojem, že kúpeľňa je väčšia než v skutočnosti. Kúpeľňu, ako aj toaletu, môžu od chodby oddeľovať takisto posuvné dvere. Keď sa používa toaleta, zostáva kúpeľňa otvorená.
V bytoch, ktoré sa ponúkajú v stave White Walls, experti odporúčajú napríklad takú úpravu dispozície, vďaka ktorej možno obývaciu izbu rozšíriť a umiestniť do nej kuchynskú linku. Dôjde tak k vytvoreniu väčšej pracovne a oddeleniu schodiska vedúceho do vyššieho poschodia. Zmenšením detskej kúpeľne sa súčasne môže vytvoriť priestor pre ďalšiu šatňu.
Z dôvodu nedostatku miesta pre úložné priestory sa často využíva priestor pod šikminou, teda šikmou časťou strechy. V takom byte nemôžete čakať ani dostatočný počet okien. O ich veľkosti ani nehovoriac. Aj preto v interiéri nechýba dostatočný počet väčších zrkadiel. Tie zväčšujú vnútro bytu a súčasne môžu odrážať strechy okolitých budov. To je zaujímavé najmä v centre starej Prahy. Jej história sa vám potom odráža aj v samotnom byte.
„Ak dáte prednosť bytom v štýle Shell & Core alebo White Walls, je dôležité poradiť sa dopredu s odborníkmi. Rekonštrukcia na vlastnú päsť sa vám totiž môže paradoxne predražiť. Na vlastné dielo sa totiž nevzťahuje záruka, čo znamená, že ho neskôr ani nemožno reklamovať,“
Rozpočet na rekonštrukciu závisí od mnohých rôznych hľadísk. Napriek tomu možno zovšeobecniť, že náklady na rekonštrukciu sa začínajú zhruba na 10 000 korunách za m2 (394 eur, pozn. red.). To znamená, že náklady na rekonštrukciu trojizbového bytu s veľkosťou 70 m2 sa budú pohybovať okolo 700 000 korún (takmer 28 tis. eur, pozn. red.).
„Ak kupujete nedokončenú nehnuteľnosť, dajme tomu s rozlohou 100 m2 za cenu 100 tisíc korún za m2, mali by ste mať v zálohe ďalšie peniaze na dokončenie v štandarde. Pri týchto rozmeroch a cene 10 miliónov korún za byt by šlo o ďalšie 2 milióny korún,“
Zrekonštruované byty sú často v historických bytových domoch z 19. a začiatku 20. storočia. Byty bývajú orientované buď stredom do centra mesta alebo do vnútrobloku. Tie majú spravidla balkón či terasu.
Atraktivitu takýchto miest zvyšuje výhodná poloha blízko stredu miest, kde býva plno rôznych obchodov, reštaurácií a množstvo miest spojených s kultúrnym vyžitím. Naopak, horšie to tu býva s vybavenosťou pre deti, teda ihriskami či parkmi. Nie všetci zároveň ocenia ruch, ktorý je s týmto bývaním spojený. Záleží na každom, čomu dá prednosť.
V každom prípade byty v štýle Shell & Core a White Walls majú rozhodne čo ponúknuť. Vzhľadom na rastúce ceny mnohých developerských projektov novostavieb sa preto záujem časti verejnosti čím ďalej častejšie zameriava práve na tieto segmenty. Ponuka rôznych možností rezidenčného bývania sa tak ďalej rozširuje.