ANO a ČSSD usilovali o predĺženie núdzového stavu až do 3. decembra. Návrh podporovali aj komunisti. Epidemiologická situácia v Česku je podľa nich stále nepriaznivá. Nakoniec však poslanci schválili predĺženie do 20. novembra. Po prvý raz tiež pred Snemovňu predstúpil nový minister zdravotníctva Jan Blatný.
„Vláda v rámci aktuálnej situácie vyhodnotila, že epidemiologická situácia v Českej republike nie je vôbec priaznivá. Stále evidujeme vysoký počet pozitívne diagnostikovaných pacientov, rastúci počet hospitalizácií a zásah do rizikových skupín obyvateľstva,“
priblížil premiér Andrej Babiš. Boj navyše podľa neho rozhodne nie je vyhratý. Síce sa podľa Babiša zdá, že pandémia začína pomaly oslabovať, je to však podľa neho stále veľmi pozvoľné. Navyše, podľa údajov, ktoré má Babiš k dispozícii, chodia ľudia von viac ako na jar. Využívanie MHD podľa neho kleslo o 58 percent, prítomnosť ľudí v maloobchodoch o necelých 60 percent.
dodal Babiš. Prehovoril tiež nový minister zdravotníctva Jan Blatný. Podľa Blatného v Česku stále prebieha takzvané komunitné šírenie ochorenia.
„Nákaza sa šíri naprieč celou spoločnosťou, a aj keď sú určité rizikové skupiny, nemôžeme tvrdiť, že neprebieha komplexne,“
priblížil Blatný. Podľa neho majú posledné opatrenia „veľký potenciál šírenie spomaliť“. Ešte len sa však začínajú prejavovať.
„Ale len vtedy, keď ich budeme striktne dodržiavať. V súčasnosti sa nachádzame v kľúčovom bode zlomu, keď by v nasledujúcich dvoch týždňoch mohlo začať dochádzať k zlepšovaniu situácie a spomaľovaniu šírenia vírusu v populácii,“ dodal Blatný. Česi však podľa neho rozhodne ešte nemajú vyhraté, a preto propagoval, aby núdzový stav trval až do 3. decembra.
„Ak by sme teraz prestali dodržiavať opatrenia, ktoré sú v platnosti, efekt sa nedostaví a dostaneme sa na hranicu našich lôžkových kapacít,“
vysvetlil Blatný. Ďalším problémom je počet nakazených seniorov, pretože práve oni často končia hospitalizovaní.
Jednotlivé strany sa však nevedeli zhodnúť, na ako dlho by sa núdzový stav mal predĺžiť. Podľa ANO a KSČM je potrebné stav predĺžiť o ďalší mesiac, napríklad Piráti však navrhovali 14 dní s tým, že by sa po ich uplynutí opatrenia opäť vyhodnotili. SPD sa zase usilovala o predĺženie o 10 dní, ODS o dva či tri týždne.
Na jar platil v Česku núdzový stav od 12. marca do 17. mája, predĺžil sa tak dvakrát. V súčasnosti platí núdzový stav už od 5. októbra, skončiť sa mal 3. novembra.