Významné svetové burzy v posledných dňoch oslabil výbušný koktail, ktorý mal za následok jeden z najhorších dní na akciových trhoch v histórii. Najviac trpeli asijské trhy, stranou ale rozhodne nezostali ani Spojené štáty. Naopak Európa hlási pokojnejšiu situáciu. Pre rad investorov to môže byť navyše výzva pozrieť sa po nových investíciách.
Svetové akciové indexy ovládla obrovská panika. Hlavným dôvodom sú obavy z možnej recesie v Spojených štátoch. Práve tam totiž štatistici zverejnili najhoršie výsledky z priemyslu za posledný rok. Americký trh práce navyše oslabil najviac od konca roka 2021. K tomu sa pridali obavy investorov z toho, že praskne bublina umelej inteligencie. Analytici potom tiež upozorňujú na rastúce geopolitické napätie kvôli možnému konfliktu medzi Izraelom a Iránom.
Americké akcie zaznamenali na začiatku augusta prudký pokles. Za výpredajom stáli predovšetkým technologické tituly, ako sú výrobcovia čipov Nvidia a značky Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta a Tesla. Index S&P 500 kvôli tomu klesol hneď o tri percentá, čo bol tiež najprudší zostup od roku 2022.
Vo voľnom páde sa ocitol aj bitcoin, ktorý najprv stratil takmer 14 percent. To potvrdilo tvrdenia kritikov, že táto kryptomena určite nie je ani zárukou nízkeho rizika a ani vysoké ziskovosti.
Ešte väčší dopad mala kríza na ázijské trhy. Hlavný japonský index Nikkei v prvej chvíli stratil cez 12 percent a zažil tak najhorší deň od roku 1987. Vážnosť situácie podčiarkoval fakt, že japonská mena doteraz predstavovala bezpečné útočisko, rovnako ako napríklad zlato. Korejský Kospi potom poklesol o takmer 10 percent. Dokonca tak muselo byť na čas zastavené jeho obchodovanie.
Zlé nálade určite nepomohol ani miliardár Warren Buffett, jehož firma Berkshire Hathaway predala polovicu svojich akcií Applu. Ukázala tak, že cenné papiere tejto známej značky nemusia byť až tak úplne perspektívne, ako sa ešte pred niekoľkými málo týždňami predpokladalo.
A aj keď sa neskôr situácia trochu upokojila, stále sa objavujú známky neistoty, ktoré sa odrážajú v kolísaní niektorých trhov.
Samotnú Európu však tento náraz postihol oveľa menej, ako to bolo za oceánom. Hlavné akciové indexy tu stratili medzi 2 až 3 percentami. Starý kontinent tak možno ťaží aj z absencie technologických gigantov, k čomu sa pridáva argument, že v nasledujúcich týždňoch môžu európske indexy podávať lepší výkon než americké náprotivky.
Aký dopad to teda môže mať do budúcnosti? Väčšina expertov, ktorých sme oslovovali, skôr nalieha na pokoj.
"Je potrebné povedať, že obavy o recesiu v Spojených štátoch nie sú až tak celkom na mieste. Akciové trhy nie sú to isté ako ekonomika. Hrubý domáci produkt tam v druhom štvrťroku rástol o 2,8 percenta. K takejto tempu sa neblížia žiadna zo západných krajín. Aj napriek rastu nezamestnanosti sú v dobrej forme aj americkí spotrebitelia. Maloobchodné tržby tam mesačne rastú nepretržite od februára. Úlohou centrálnej banky je udržiavať infláciu na jej cieľi, nie udržiavať akciové indexy na vysokých hodnotách. Aktuálna panika je teda dosť prehnaná,"
povedal LP-Life analytik maklérské spoločnosti Purple Trading Petr Lajsek.
Udržať chladnú hlavu odporúča tiež portfolio manažér firmy Conseq Martin Pavlík.
„Ak sa trhy upokojia, môžeme očakávať, že európske trhy rýchlo časť strát zmazať. Je to dané atraktívnymi hodnotovými ukazovateľmi akcií, lepším ekonomickým mometnom, relatívne silnými domácnosťami a uvoľnenou menovou politikou Európskej centrálnej banky,“
tento expert napísal redakcii a dodal:
„Európa už niekoľko štvrťrokov prechádza ekonomickou stagnáciou, pričom súčasná dynamika je mierne pozitívna. V Spojených štátoch je to naopak. Takže ak sa Amerika nedostane do hlbšej recesie, v Českej republike by sme zatiaľ nemali cítiť negatívne tendencie.“
„Barel ropy brent sa kvôli obavám o americkú ekonomiku dostal na najnižšiu úroveň za tento rok. Ceny pohonných hmôt u nás teda budú naďalej klesať. To ocenia nielen domácnosti, ale aj prepravcovia a podniky,"
je znovu presvedčený Lajsek.
V Amerike môžeme napriek tomu očakávať pokles úrokových sadzieb.
„Americká centrálna banka Fed bude nútená v nasledujúcich mesiacoch rýchlo znižovať svoje úrokové sadzby. V septembri to trh teraz vidí skôr na jumbo-redukciu o 50 bazických bodov než na štandardné znižovanie o 25 bodov. Do konca roka by potom základná úroková miera USA mala klesnúť o viac ako 100 bodov. Pre americké akcie by mala redukcia úrokových sadzieb papierovo byť dobrou správou, ale začína prevládať názor, že Fed bude k zníženiu donútený okolnosťami, teda predovšetkým vážne hrozícim, či už dokonca začínajúcim poklesom. Trh sa teraz bojí, že sa situácia Centrálnej banky vymkla z rúk a doterajšia vyhliadka mäkkého pristátia berie zasvé. Hrozba tvrdého pristátia je opäť na stole,“
špekuluje na svojom osobnom webe Lukáš Kovanda z Trinity Bank.
Čo teda poradiť tým, ktorí investujú? Tí s dlhodobým portfóliom by rozhodne nemali panikáriť. Vždy je treba myslieť na svoj cieľ. Nie nadarmo sa navyše hovorí, že „keď tečie krv, treba nakupovať”. Výpredaje tak síce môžu naďalej pokračovať, v prípade vybraných akcií to ale môže vytvoriť nové zaujímavé príležitosti.
Zdroje: ČTK, web Lukáše Kovandy, vlastné dotazovanie